Kauno bienalė "Tekstilė’11": 74 šiuolaikinio meno dienos
(c) Organizatorių archyvo nuotr.
Gao Yuan "12 moons"

74 dienos šiuolaikinio meno parodų, paskaitų, dirbtuvių, miesto renginių, šokio ir tekstilės pasirodymų, tai – aštuntoji Kauno bienalė TEKSTILĖ’11.

Prasidėsianti rugsėjo 22 dieną, Kauno bienalė į galerijas ir miesto erdves sukvies virš 300 menininkų, kuratorių, lektorių iš beveik 40 pasaulio šalių.

Nuo 2005-ųjų, kai tradicines konkursines Kauno tekstilės parodas pakeitė tarpdisciplininio pobūdžio renginiai, kuruojami tarptautinės komandos (kurios sudėtis taip pat kinta su kiekvienų metų iššūkiu), Kaunas tapo vienu reikšmingiausių tekstilės kultūros centrų pasaulyje.

Ryškūs meno kūrėjai, įstabūs jų kūriniai, bendradarbiavimo programos, atviros kūrybinės dirbtuvės, kuruotos įvairių šalių meno kolekcijos, edukacinės programos, diskusijos, kritika ir vertinimas, išmaniosios technologijos, medžiagų ir technologijų konceptualizavimas, naujas požiūris ir žongliravimas istorija – viskas, kas vyksta Kauno bienalėje pastarąjį dešimtmetį, turi slaptažodį – tekstilė.

Šių metų bienalės programa, kaip ir jos trigubas pavadinimas Dar kartą – Šokam – Pirmyn (Rewind – Play – Forward), atkartojantis magnetolos mygtukų komandas, simbolizuoja tris laiko kryptis mene – praeitį, dabartį ir ateitį.

Kauno bienalė TEKSTILĖ šiais metais kalba apie meną, mokslą ir pramonę: čia ir konkursinė programa, ir kviestinių menininkų grupinės ir personalinės parodos, didžiausia Europoje tekstilės konferencija, išmaniosios tekstilės paroda, studentų ir profesionalų dirbtuvės, tarpdisciplininė šiuolaikinio šokio ir vizualiųjų menų programa, Fluxus savaitė ir daugybė kitų renginių.

Programoje Dar kartą menininkai analizuos asmeninio naratyvo temą. Viena įdomiausių Kauno bienalės dalių – konkursinė programa. Joje atsiskleidžia šiuolaikinio meno kryptys, laikmečio bruožai būdingi šiai menininkų kartai. Kad konkursinė paroda ypač populiari menininkų tarpe rodo ir prašymų dalyvauti skaičius:

„Konkursinė programa, šiais metais sulaukė daugiau kaip paraiškų iš 43 pasaulio šalių, bet parodai buvo atrinktas 31 projektas.“, – pasakoja Kauno bienalės meno vadovė Virginija Vitkienė kartu su tarptautine komisija atrinkusi darbus šiai programai.

Tarp kviestinių bienalės programos Dar kartą svečių šiais metais – ypatingos žvaigždės. Pirmą kartą Lietuvoje bus parodyti žymaus Britų menininko Yinka Shonibare, MBE video darbai, surengtos žymiausių savo kartos tekstilininkių Reiko Sudo (Japonija) ir Lia Cook (JAV) personalinės parodos.

Programoje Dar kartą bus pristatyti išmaniosios tekstilės procesai. Menininkai ir mokslininkai jungia šiuolaikines technologijas su audimo procesais norėdami sukurti interaktyvius audinius galinčius reaguoti į aplinką ir juos dėvinčių žmonių pojūčius.

Programoje Šokam jungiamas šiuolaikinis šokis ir šiuolaikiniai vizualieji menai.

Inicijuota Tarptautinio šokio festivalio AURA ir Kauno bienalės, ši programa sukūrė sąlygas šešiems pasirodymams gimti. Tik sukurta, ši programa sulaukė didžiulio susidomėjimo tiek iš choreografų, tiek iš tekstilininkų, instaliacijų autorių.

Programoje dalyvauja kviestiniai menininkai, tokie savo srities šviesuliai, kaip žymi Suomijos tekstilininkė Silja Puranen, broliai brazilai gatvės menininkai Os Gemeos, choreografai Johannes Wieland (Vokietija), Kenneth Flak (Norvegija) ir kiti.

Trečiosios Kauno bienalės TEKSTILĖ programos Pirmyn pagrindas – 16-oji Europos tekstilės tinklo konferenciją.

Tai didžiausia tarptautinė tekstilės konferencija, kuri šiais metais pasirinko Kauną. Kadangi šiemet švenčiamas konferenciją rengiančios organizacijos ir žurnalo „Textile Forum“ veiklos trisdešimtmetis, konferencijos rengėja Beatrijs Sterk į Kauną sukvietė ryškiausias šiuolaikinio tekstilės meno lauko žvaigždes, šio tinklo veikloje reikšmingus menininkus, skaityti konferencijoje pranešimus.

Dauguma minėtųjų pranešėjų bienalės organizatorių yra pakviesti surengti Kaune personalines parodas. Konferencijoje dalyvauja apie 150 tekstilės meno, dizaino, pramonės ir mokslo profesionalų iš viso pasaulio. Kiti PIRMYN renginiai susiję su jaunųjų menininkų kūrybos skatinimu, lavinimusi ir tinklo kūrimu.

Kauno bienalė šiais metais vyks rugsėjo 22gruodžio 4 dienomis, Kaune.

Rugsėjo 22 d., ketvirtadienį, 19 val. Įvyks didysis Kauno bienalės TEKSTILĖ’11 atidarymas.

Galerijos salėse pristatomos parodos: Dar kartą istorija, Dar kartą pasakojimas, Dar kartą į ateitį, Lozanos bienalės kolekcija, Kosta Rikos kolekcija, Portugalijos kolekcija bei personalinės Lia Cook (JAV), Cynthia Schira (JAV), Chunghie Lee (Korėja), Louise Lemieux Bérubé (Kanada) parodos.

Parodoje Dar kartą istorija išvysime Lietuvos meno istorijos variacijas. Menininkės Monika Žaltauskaitė-Grašienė ir Daiva Zubrienė tekstiliškai interpretavo Liudo Truikio, Viktoro Petravičiaus, Rimvido Jankausko-Kampo, Marijos Teresės Rožanskaitės, Igorio Piekuro, Kazimieros Zimblytės, Sofijos Veiverytės, Alberto Veščiūno, Jono Meko, Eglės Velaniškytės, Aušros Andziulytės, Vilmanto Marcinkevičiaus, Šarūno Saukos, Lauros Garbštienės, Alekso Andriuškevičiaus, Audronės Petrašiūnaitės, Prano Griušio ir Jono Gasiūno kūrinius. Šioje parodoje nėra apeliuojama į kūrinių originalų ir tekstilinių jų versijų analogiškumą bei tikslumą.

Parodą Dar kartą į ateitį kuruoja meno kritikė, rašytoja, leidinių sudarytoja Sarah E.Braddock Clarke. Jos surinkta kolekcija – eksperimentinio pobūdžio paroda, kurioje siekiama atskleisti naujausius aukštųjų technologijų ir išmaniosios tekstilės mokslo laimėjimus.

Kuratorė pakvietė menininkus tyrėjus pristatyti aukštųjų technologijų kūrinius. Kanados, Didžiosios Britanijos, Nyderlandų laboratorijose ir universitetuose sukurtus eksperimentinius audinius, kostiumus ir dar tik daromus mokslinius bandymus bus galima išvysti parodoje.

Lozanos bienalės kolekcijoje bus eksponuojamas Tomso Pauli fondo ir tarptautinių tapiserijos bienalių, vykusių Lozanoje, Šveicarijoje, 1962-1995, palikimas.

Kosta Rikos kolekciją pristato menininkai, kurių asmeninė vizualinė patirtis kilo iš tradicijų ir žavėjimosi pluoštais. Pluoštų jungimas Kosta Rikoje laikomas tradicine tekstiline technologija, nutiesusia tiltus ir leidusia išreikšti asmenines skirtingų tekstilės kūrinių vizijas. Tai padeda keistis informacija (šalyje ir pasaulyje) ir interpretuoti tekstilinius šioje parodoje pristatomus objektus.

Portugalijos kolekcijos parodai kuratorė ir menininkė Lúcia David atrinko šešis įvairių sričių ir stilių menininkus, kurie tiria tekstilę įvairiais būdais ir iš įvairių kampų. Anksčiau dirbę mados dizaineriais, iliustratoriais, dailininkais ir skulptoriais, šie menininkai pasirinko tekstilę kaip išraiškos priemonę menui, istorijai ir kultūrai sujungti.

Lia Cook (JAV) personalinėje parodoje pristatys darbus iš savo naujausių tyrimų projekto, kurį įgyvendino kartu su Pitsburgo universiteto medicinos mokykla – žakardo audinius ir videodarbą.

Cynthia Schira (JAV) rengia parodas daugiau nei 40 metų ir yra viena iš įtakingiausių šiuolaikinės tekstilės pasaulio figūrų.

Chunghie Lee (Korėja) yra tekstilės menininkė ir rašytoja. 1994 metais ji gavo Fulbraito stipendiją dirbti Rod Ailando dizaino mokykloje. Čia ji pademonstravo tradicinę bojagi (Bo-ja-ki) techniką, kurią naudoja kūryboje. Šioje parodoje menininkė pristato instaliaciją „Bevardės moterys“.

Louise Lemieux Bérubé (Kanada) parodys didelio formato žakardo audinius, pagamintus iš jos pačios nuotraukų, vaizduojančių šokėjus, kur judesys ir energija transformuojami į sudėtingas audimo struktūras.

Kauno paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune
Rugsėjo 22 d., ketvirtadienį, 21 val. įvyks kviestųjų menininkų Yinka Shonibare, MBE (JK), Silja Puranen (Suomija), Vitos Gelūnienės (Lietuva), Patricijos Gilytės (Vokietija), Eglės Ganda Bogdanienės(Lietuva), Almyra Weigel (Vokietija), VALYA (JAV), Min-Tzu Chao (Taivanas), Hiroko Watanabe (Japonija), Annika Ekdahl (Švedija), bendradarbiaujant su Birgitta Nordström ir Geteborgo universiteto studentais, Otavio & Gustavo Pandolfo (Osgemeos) bendradarbiaujant su Margarida Leda Kanciukaitis Pandolfo ir Veronica Kanciukaitis Tagnoli (Brazilija) pristatymas.

Taip pat bus surengta programos ŠOKAM: Judanti tekstilė premjera. Vita Gelūnienė,Evaldas Jansas, Birutė Letukaitė ir šokio teatras AURA pristatys tekstilės, video ir šokio projektą.

M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune
Rugsėjo 23 d., penktadienį, 13 val., įvyks Reiko Sudo (Japonija) parodos atidarymas.

Šioje parodoje pristatoma Nuno tekstilė – išskirtinė Tokijuje esančios dizaino ir gamybos studijos, kuriai vadovauja menininkė ir viena iš įsteigėjų Reiko Sudo, produkcija. Nuno (jap. audinys) sujungia tradicines technikas ir estetiką su šiuolaikinėmis technologijomis bei medžiagomis, kad sukurtų vienus iš novatoriškiausių pasaulyje audinių.

Čia svarbiausią vietą užima laki vaizduotė. Naudojama viskas pradedant nerūdijančiu plienu bei pieno proteinais ir baigiant bambuku bei paukščių plunksnomis.

Šešios pristatomos Nuno tekstilės grupės atkartoja šešias skirtingas japoniškas onomatopėjas – boroboro (apdriskęs), fuwafuwa (pūkuotas), kirakira (žėrintis), shimijimi (kandus), sukésuké (plonas) ir zawazawa (šlamantis) – ir taip atspindi žaismingą Nuno audinių kūrybingumą.

A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, V. Putvinskio g. 64, Kaune
Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 18 val., įvyks Maximo Laura (Peru) personalinės parodos atidarymas.

M. Laura kuriamos tapiserijos gaminamos iš Peru alpakų vilnos, chemiškai dažytos vilnos ir pramoninės gamybos dažiklių. Jo darbo metodas, kai vienuose atauduose naudojamos kelių spalvų temos, yra labai panašus į Obiusono (Aubusson) dirbtuvių techniką. Skiriasi tik tuo, kad Laura naudoja trečią dimensiją – paviršiaus tekstūrą, kuri suteikia daugiau išraiškos. Šiuo metu jis dirba su sieninėmis freskomis, bet intymiam A. Žmuidzinavičiaus muziejui parinko mažesnių tapiserijų seriją, kur rodomas šiuolaikinis Andų gyventojams būdingas požiūris į kasdienybę.

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 18.30 val., įvyks Texere parodos atidarymas.

Išsamią Kauno bienalės Tekstilė’11 renginių programą galima rasti čia.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: