Siekdamas sudaryti palankesnes sąlygas gyventojams gauti daugiau informacijos apie šalies bankų, kredito unijų ir mokėjimo įstaigų fiziniams asmenims taikomus standartinius mokėjimo paslaugų įkainius, juos Lietuvos bankas pradeda skelbti savo interneto svetainėje adresu www.lb.lt/ikainiai.
Dėl informacijos apie įkainius gavimo ir skelbimo Lietuvos bankas pasirašė susitarimus su 13 šalies bankų ir užsienio bankų filialų, Lietuvos centrine kredito unija ir 5 mokėjimo įstaigomis.
„Mokėjimo paslaugų, kuriomis daugelis iš mūsų naudojamės kone kasdien, įkainių klausimas itin jautrus. Suteikiame galimybę žmonėms palyginti skirtingose bankuose, kredito unijose bei mokėjimo įstaigose taikomus įkainius ir pasirinkti geriausias sąlygas.
Tikimės, kad tai prisidės prie didesnio šios rinkos skaidrumo ir skatins konkurenciją, o tai – tik į naudą vartotojams“, – teigė Lietuvos banko valdybos narys Vaidievutis Geralavičius.
Lietuvos banko interneto svetainėje skelbiami 37 standartinių įkainių tarifai šalies bankuose. Nurodomos vietinių pervedimų litais, pervedimų užsienio valiuta, gautų lėšų įskaitymo, sąskaitos tvarkymo, grynųjų pinigų operacijų, valiutos keitimo, debeto kortelės išdavimo ir tvarkymo, įmokų už paslaugas, tiesioginio debeto kategorijos. Atskiroje lentelėje skelbiami pigiausių paslaugų teikėjai.
Svetainėje pateikiami ir kredito unijų bei mokėjimo įstaigų mokėjimo paslaugų tarifai.
Numatyta, kad mokėjimo paslaugų teikėjai informaciją apie įkainių pakeitimus Lietuvos bankui teiks ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki naujų įkainių įsigaliojimo. Lietuvos bankas atnaujins informaciją apie įkainių pakeitimus jų įsigaliojimo dieną.
Lietuvos banko svetainėje vartotojai ras įkainių „žodynėlį“ – jų aprašymus.
Tokie paaiškinimai leis bankams vienodai traktuoti įkainius, padės geriau orientuotis bankų klientams. Vartotojai kompiuterio „pelės” paspaudimu galės įvairių bankų, kredito unijų ir mokėjimo įstaigų mokėjimo paslaugų įkainius išrūšiuoti didėjimo ar mažėjimo tvarka.
Interaktyviomis sąsajomis pagalba bus galima lengvai pasiekti konkretaus paslaugos teikėjo interneto svetainę, ten rasti aktualios informacijos, pavyzdžiui, apie nestandartinius įkainius ir papildomas kai kurių mokėjimo paslaugų teikimo sąlygas.
„Šiuo metu neturime teisinių galių vertinti, ar nustatant mokėjimo paslaugų įkainius nepiktnaudžiaujama, ar jie ekonomiškai pagrįsti ir teisingi. Tačiau po priežiūros institucijų pertvarkos pakeisti teisės aktai suteiks Lietuvos bankui realų teisinį pagrindą tokius klausimus spręsti”, – konstatavo V. Geralavičius.
Pasak jo, įkainių klausimas keliamas ir Europos Sąjungos (ES) lygiu. Neseniai Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinis direktoratas inicijavo tyrimą dėl bankų įkainių skaidrumo ir palyginamumo. Tyrimu norima išsiaiškinti, kokias iniciatyvas taiko ES valstybės narės, siekdamos didinti bankų įkainių skaidrumą ir palyginamumą.