(c) sxc.xchng archyvo nuotr.

Trečiadienį Kauno miesto savivaldybės tarybos kolegijai buvo pateikta informacija apie miesto tarybai rengiamą sprendimo projektą, kurio tikslas perduoti lėšų gyvenamųjų namų liftams atnaujinti kaupimo organizavimą šių namų priežiūrą administruojančioms įmonėms bei daugiabučių namų savininkų bendrijoms.

Iškilus papildomiems klausimams, Kolegijos nariai nusprendė į klausimą pavesti apsvarstyti miesto tarybos komitetams.

„Esama liftų atnaujinimo finansavimo tvarka, kuri buvo nustatyta Savivaldybės tarybos 1999 metais, šiuo metu nebeatitinka Civiliniame kodekse ir Vyriausybės nutarimuose nustatytos namų priežiūros organizavimo tvarkos“,– teigė Turto valdymo departamento direktorė Virginija Žuromskaitė.

Savivaldybės tarybos nustatyta gyventojų privačių tikslinių lėšų kaupimo Savivaldybės sąskaitoje bei šių lėšų administravimo procedūra įpareigojo Savivaldybę prisiimti ūkinę funkciją ir finansinę atsakomybę.

Liftai priskiriami potencialiai pavojingiems įrenginiams. Dėl šios priežasties susidėvėję liftai turi būti laiku atnaujinami. Kadangi vieno lifto pakeitimo kaina gali siekti iki 100 tūkst. litų, susidėvėjusius liftus buvo pradėta atnaujinti iš bendrų Savivaldybės sąskaitoje kaupiamų tikslinių lėšų, dalinai pasinaudojant kitų namų gyventojų lėšomis.

Savivaldybės Vidaus audito skyrius, 2007 m. atlikęs Miesto ūkio departamento Statybos skyriaus, kuris tuo metu administravo liftų atnaujinimo kaupiamąsias lėšas, vidaus auditą, savo ataskaitoje taip pat konstatavo, kad įsigaliojus naujam Civiliniam kodeksui ir pasikeitus daugiabučių gyvenamųjų namų bendrosios nuosavybės priežiūrą reglamentuojančiai teisinei bazei, Savivaldybės tarybos 1999 metų sprendimas neteko prasmės.

Todėl dar 2007 metų audito išvadoje buvo nurodyta, kad tolesniam liftų atnaujinimui būtina parengti naują sprendimo projektą.

Naujame sprendimo projekte siūloma keisti gyventojų lėšų liftams atnaujinti tvarkymo procedūrą taip, kad ji atitiktų daugiabučių namų ir juose įrengtų liftų priežiūrą reglamentuojantiems teisės aktams, tikslinių lėšų, skirtų liftams atnaujinti, kaupimas būtų organizuojamas atskirai kiekvienam namui. Taip pat lėšos, kuriomis dalinai buvo finansuojamas kitų namų liftų atnaujinimas, būtų gražinamos kreditoriams.

Šiuo sprendimu minėtų lėšų planavimas ir kaupimas namo kaupiamųjų lėšų sąskaitoje, taip pat atsakomybė už jų tikslingą naudojimą, perduodami daugiabučių namų priežiūros administratoriams ir daugiabučių namų savininkų bendrijoms.

Administratoriai kartu su patalpų savininkais Civilinio kodekso nustatyta tvarka gali priimti sprendimus dėl įmokų dydžio nustatymo, lėšų kooperavimo ar skolinimosi, tuo būdu sudarant galimybę gyventojams išreikšti valią dėl šių lėšų tvarkymo ir liftų atnaujinimo spartos.

Savivaldybės administracijai pavedama organizuoti tik lėšų, kuriomis iš Savivaldybės specialiosios liftų modernizavimo sąskaitos iki šio sprendimo įsigaliojimo buvo dalinai finansuotas liftų atnaujinimas, padengimo procesą.

Pabaigus kiekvieno atnaujinto lifto minėtų skolintų lėšų padengimo procesą, tolesnis liftų atnaujinimo lėšų kaupimas vyktų tik į administratorių atidarytas atskiras administruojamų namų kaupiamąsias arba daugiabučių namų savininkų bendrijų banko sąskaitas.

2010 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Kauno miesto butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo nuostatams, kurie įteisino namo kaupiamųjų lėšų sąskaitą. Tai yra administratoriaus vardu banke atidaryta atskira sąskaita, kurioje laikomos gyventojų sukauptos lėšos daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektams atnaujinti, taip pat banko už šias lėšas priskaičiuotos palūkanos.

Miesto tarybai priėmus sprendimo projektą, būtų tęsiamas daugiabučių namų liftų atnaujinimo procesas, kuris nuo 2006 rugsėjo mėnesio sustojo dėl nesutvarkytos liftų atnaujinimo lėšų administravimo teisinės bazės.

Šiuo metu Kaune yra apie 5000 daugiabučių, kuriuose yra iš viso 530 liftų. 2000-2008 metais buvo rekonstruoti 98 liftai.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: