(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Balandžio 26-ąją yra minima Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena. Šia proga Kultūros ministerija organizuoja renginį, kurio metu bus pristatomi jaunųjų teisininkų geriausi straipsniai autorių teisių ir gretutinių teisių tema ir apdovanojami geriausiais pripažintų straipsnių autoriai. Šių metų konkurso tema – „Skaitmeninis amžius – iššūkis autorių teisėms ir gretutinėms teisėms“. Renginys vyks balandžio 26 d. (pirmadienį), 11 val. Kultūros ministerijos Baltojoje salėje. Jame kviečiami dalyvauti visi, besidomintys autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga.

Lietuvoje Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena yra švenčiama kasmet nuo 2001-ųjų metų. Minint šią dieną yra siekiama informuoti visuomenę apie intelektinės nuosavybės reikšmę mūsų kasdieniame gyvenime ir formuoti pagarbą intelektinės nuosavybės teisių apsaugai. Šių metų Pasaulinės intelektinės nuosavybės diena yra skirta pasaulį vienijančių inovacijų skatinimui.

Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) Generalinio direktoriaus Francis Gurry sveikinimo žodis Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos proga:

Dar prieš keletą dešimtmečių pasaulis buvo didžiulis ir nepažįstamas daugeliui žmonių. Kelionės buvo brangios ir ilgai trunkančios. Žinios įgyjamos iš knygų ir jomis buvo sunku dalintis. Telefono ryšio daugelyje vietovių nebuvo. Galimybės pažinti užsienio kultūrą ir menus už didžiųjų miestų ribų buvo ribotos.

Sparčiai augančios inovacijos ir globalus jų pritaikymas pakeitė mūsų požiūrį. Dabar mes esame susiję – fiziniu, intelektualiniu, socialiniu ir kultūros požiūriu – tokiais būdais, kurių anksčiau net negalėjome įsivaizduoti. Žemynus galime perkeliauti per keletą valandų. Informacija mus gali pasiekti bet kurioje planetos vietoje, galime matyti vieni kitus ir kalbėtis, rinktis muziką, fotografuoti ir siųsti nuotraukas naudodamiesi tokiais mažais prietaisais, kurie telpa delne.
Šis internetu ir bevielėmis technologijomis paremtas pasaulinis ryšys yra nepaprastai svarbus ateičiai. „Išnykus atstumui“ mūsų daugiau neriboja fizinė vieta, o pranašumų yra begalė.

Mokymasis internetu išlaisvina intelektinį potencialą anksčiau izoliuotose bendruomenėse ir sumažina žinių atotrūkį atskirose valstybėse. Modernios vaizdo konferencijų technologijos sumažina verslo kelionių poreikį, taip tausojame aplinką – mažėja išmetamo anglies dioksido kiekis. Mobilusis telefonas, kuriuo naudojasi jau daugiau nei pusė pasaulio gyventojų, keičia gyvenimus ir bendruomenes: saulės energiją naudojantys mobilieji telefonai padeda diagnozuoti ligas, plėtoti smulkų verslą ir koordinuoti katastrofos padarinių pašalinimo priemones anksčiau nepasiekiamose vietovėse.

Greitas duomenų valdymas ir apsikeitimas jais paspartina inovacijų ciklą, palengvina kolektyvinį inovacijų kūrimą ir skatina abipusiai naudingą įmonių, tyrimų institucijų ir individų bendradarbiavimą. Kartu skaitmeninės technologijos sudaro galimybes bendraminčiams kurti virtualiąsias platformas, skirtas bendrų projektų ir tikslų įgyvendinimui – tokias kaip PINO internetinė suinteresuotų šalių platforma, kurios tikslas yra palengvinti prieigą prie autorinėmis teisėmis saugomo turinio apie 314 milijonų žmonių, turinčių regos ir skaitymo sutrikimo negalią.

Inovacinės technologijos kuria tikrą globalią visuomenę. Intelektinės nuosavybės sistema yra šio vienijančio proceso dalis. Ji palengvina dalijimąsi informacija – pavyzdžiu galėtų būti nemokamuose PINO duomenų bankuose esančios techninės žinios. Ši sistema atveria galimybes prekiauti ir platinti technologijas. Ji skatina kurti ir varžytis, užmegzti bendradarbiavimą, būtiną norint įveikti bauginančius globalinius iššūkius – klimato kaitą ir didėjančius energijos poreikius, su kuriais visi susiduriame.

PINO yra skirta užtikrinti, kad intelektinės nuosavybės sistema ir toliau tarnautų savo pagrindiniam tikslui – skatinti inovacijas ir kūrybiškumą, kad šios sistemos pranašumais, padedančiais apjungti pasaulį, galėtų naudotis visi.

LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTERIJA

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: