Gabrielius Landsbergis / tsajunga.lt archyvo nuotr.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pristatys visuomenei priemonių planą, kuriame bus įvardyta, kaip nuosekliai ir kompleksiškai kovoti su alkoholio prieinamumu, didinti socialinių paslaugų prieinamumą socialinės rizikos šeimoms, taip pat mažinti bedarbystę regionuose.

Tai pareiškė TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis penktadienį „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“.

„Mūsų dokumentas, kurį pristatysime, apima daugelį sričių – t.y. alkoholio prieinamumo mažinimas yra tik viena iš sričių, yra taip pat ir regioninė programa darbo vietoms kurti, didinti žmonių mobilumą, kad žmonės lengviau pasiektų darbo vietas, tie, kurie nori ir gali dirbti, bet yra uždaryti regionuose, į kuriuos darbdavys net nežada įkelti kojos ir ten sukurti darbo vietų. Taip pat yra socialinių paslaugų prieinamumo didinimas – tiek vaikų tarnybų, kurios tikrina, ar neskriaudžiami vaikai, ar artimoje aplinkoje nėra smurto, didinimas programų, kurios įtraukia kaimynus, bendruomenę į savipagalbos grupes, ir galų gale girtuoklystės, kaip visuomeninio reiškinio menkinimas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak jo, kol kas ši vyriausybė pateikia tik dalines priemones, skirtas nuraminti viešajai nuomonei.

„Tai, kas dabar yra padėta ant stalo, ir klausiau, ką šneka ir sveikatos apsaugos ministrė, išties tai yra epizodiniai pasiūlymai, skirti greičiausiai nuraminti viešąją nuomonę. Ir aš labai tikiuosi, kad vien ties tuo nebus apsistota. Ir dėl to mūsų partija šiandien pateiks įstatymų pakeitimų paketą, kuris būtų nuoseklus, apimantis daugelį sričių, iš tikrųjų skirtas giliai spręsti problemą, kurios matome tik baisiausias išraiškas, o problema yra kur kas gilesnė“, – sakė TS-LKD pirmininkas.

Jis pažymėjo, kad Lietuvoje šiandien yra, vertinant prieinamus skaičius, apie 150 tūkst. žmonių, kurie girtuokliauja. Tai nebūtinai yra sergantys alkoholikai, bet yra žmonės, kurie tai daro nuolat ir tai gali daryti įtaką jų gyvenimui ir jų artimųjų gyvenimui. Iš jų apie 5 – 10 tūkst. turi jau rimtas ligos formas – susiduria ir su psichozėmis, ir gali labai rimtai pakenkti sau bei savo artimiesiems.

„Tai reiškia vieną labai paprastą dalyką, kad Kėdainių įvykiai gali kartotis. Ir kas baisiausia, reikia pasakyti, kad jie greičiausiai ir kartosis, jeigu nebus imtasi labai rimtų pokyčių“, – sakė G. Landsbergis.

Jis taip pat pabrėžė, kad iš esmės mes turime pripažinti, jog turime Lietuvoje epidemiją, kuri yra galbūt sąlygota alkoholio, bet ji iš esmės virsta žiaurumo, žudynių ir savižudybių epidemija.

Pasak G. Landsbergio, šiandien mes dar turime galimybę susiburti drauge ir padaryti, kad tokie atvejai kaip Kėdainių rajone daugiau nepasikartotų.

Visas interviu:

Musnickas: Tai matyt savaitės aktualija, kuri prasidėjo iš karto po Naujųjų Metų atėjimo į Lietuvą, tragedija Kėdainiuose, kaip jūs, jūsų partija į tai reaguoja?

Landsbergis: Na, pirmiausia tai išties kraupi tragedija, dar viena kraupi tragedija Lietuvoje, labai tikiuos, kad mes, pasimokę iš ankstesnių tragedijų, nenukreipsime žvilgsnio praėjus kelioms dienoms ar savaitei po tokio skaudaus įvykio. Nes ankstesnės praktikos rodo, kad būtent taip atsitikdavo anksčiau. Tai būtų avarija, ar siaubinga žūtis, žmogžudystė ar panašūs dalykai, valstybės vadovai pasipiktina, praeina kelios dienos ir viskas, mes nebegirdime to. Žiniasklaidos akys nukrypsta, valstybės vadovų daugiau niekas nebeklausia, ką su tuo daryti ir tuo baigiasi.

Musnickas: O jūs matėte dabar pasiūlymų iš valdžios viešojoje erdvėje rimtų, kurie sakytų, kad jau sprendimai daugmaž aiškėja, kokie bus toliau.

Landsbergis: Aš manau, kad būtent po Kėdainių įvykio visuomenės akys sužiuro į valstybės vadovus, tiek į Prezidentę, tiek į Premjerą, Vyriausybę, laukdamos, ką jie pasiūlys, ar Vyriausybė pripažins, kad turime didžiulio mąsto problemą – alkoholizmą, smurtą šeimoje ar nesirūpinimą vaikais – ir ar bus pasiūlyta kažkokių dalykų. Tai, kas dabar yra padėta ant stalo, ir klausiau, ką šneka ir sveikatos apsaugos ministrė, išties tai yra epizodiniai pasiūlymai, skirti greičiausiai nuraminti viešąją nuomonę. Ir aš labai tikiuosi, kad vien ties tuo nebus apsistota. Ir dėl to mūsų partija šiandien pateiks įstatymų pakeitimų paketą, kuris būtų nuoseklus, apimantis daugelį sričių, iš tikrųjų skirtas giliai spręsti problemą, kurios matome tik baisiausias išraiškas, o problema yra kur kas gilesnė…

Musnickas: O kas tame pakete bus? Ką jūs ten ruošiatės įrašyti?

Landsbergis: Pirmiausia mes turime suvokti, su kuo mes susiduriame. Lietuvoje šiandien yra, vertinant mums prieinamus skaičius, apie 150 tūkst. žmonių, kurie girtuokliauja. Tai nebūtinai yra sergantys alkoholikai, bet yra žmonės, kurie tai daro nuolat ir tai gali įtakoti jų gyvenimą, ir jų artimųjų gyvenimą. Iš jų apie 5 – 10 tūkst. turi jau rimtas ligos formas – susiduria ir su psichozėmis, ir gali labai rimtai pakenkti sau bei savo artimiesiems. Tai reiškia vieną labai paprastą dalyką, kad Kėdainių įvykiai gali kartotis. Ir kas baisiausia, reikia pasakyti, kad jie greičiausiai ir kartosis, jeigu nebus imtasi labai rimtų pokyčių.

Kokie galimi tie pokyčiai? Pirma, apie ketvirtis Lietuvoje padaromų nusikaltimų yra padaromi išgėrusių žmonių. Akivaizdu, kad alkoholis yra problema numeris vienas, kurią reikia spręsti. Šiaurės valstybės, Skandinavijos valstybės šią problemą yra išsprendusios jau bemaž šimtą metų. Jos yra buvusios, kur kas anksčiau, tokioje situacijoje kaip ir mes – tai reiškia, ir gerdavo, ir žudydavosi, ir žudydavo išgėrę. Ir jie tą problemą sprendė kur kas anksčiau ir labai sėkmingai. Tai yra jie sunkino kelią iki alkoholio.

Musnickas: Alkoholio prieinamumo ribojimas. Gerai, jūs įsivaizduojate, kaip tą galėtumėte padaryti, kaip jūsų partija tai siūlys riboti?

Landsbergis: Be abejonės, tai yra ir specializuotos parduotuvės, ir pardavimo laiko mažinimas, ir griežtinimas, kam yra alkoholis parduodamas – turiu galvoje mažamečius. Taip pat griežtesnė kontrolė kontrabandos, griežtesnė kontrolė nelegalaus alkoholio gaminimo. Gausybė pasiūlymų, kurie buvo svarstomi ir Seime, ir visuomenėje, ir žiniasklaidoje. Tačiau aš manau, kad atėjo laikas tai surašyti į vieną dokumentą ir pateikti tai kaip alkoholio prieinamumo mažinimo paketą.

Musnickas: Kaip jūs galvojate, tie paketai bus priimti? Matėte, kokios batalijos buvo dėl įstatymo, kuriuo buvo siūloma nepratęsti alkoholio prekybos degalinėse, ir kiek dabar viešojoje erdvėje vyksta šantažo iš šių prekybos vietų: „Atleisime žmones, jūs pamatysite, valdžia, jums atsirūgs toks sprendimas“. Tai kas darysis bandant totaliai pažaboti prekybą alkoholiu, nes alkoholio prekybos verslai gali labai rimtai daryti įtaką politikams.

Landsbergis: Aš norėčiau visų besipriešinančių paklausti, ar jie savo galvoje, savo vaizduotėje įsivaizduoja du skęstančius vaikus – šaltame šulinio vandenyje, pusės metų ir kiek vyresnis vaikais – turbūt kažkurį laiką dar besišaukiantys pagalbos ir netrukus nutyla. Aš norėčiau, kad tas vaizdas liktų jų atmintyje ir galvose, kai jie kreipsis į Seimo narius ir bandys riboti, sakykime, tokių įstatymų pateikimą ar kažkaip jį ginčyti. Iš esmės mes turime pripažinti, kad mes turime Lietuvoje epidemiją, kuri yra galbūt sąlygota alkoholio, bet ji iš esmės virsta žiaurumo epidemija ir žudynių epidemija, ir savižudybių taip pat. Aš suprantu, kad tai skamba dramatiškai, bet taip yra, tokia yra realybė. Ir tai, ką mes skaitėme apie Kėdainių įvykį, būtent taip ir buvo, kiekvienas tas, kuris yra atsakingas, ir čia buvo politikų, kurie irgi mušėsi į krūtinę, kad nepriėmė sprendimų. Tad šaukime neeilinę Seimo sesiją, yra pasiūlymų, mes juos pateiksime, beje, dauguma jų jau yra buvę – šen ten jie yra nuskambėję. Ir priiminėkime tuos sprendimus, nes žinome, dėl ko tai darome.

Musnickas: Bet jūs gi puikiausiai žinote politinį nevienalytiškumą ir iš tikrųjų tokio sutarimo kaip balsuojant dėl stojimo į ES ir NATO gali nebūti. Vieni sakys „ai, nereikia“, kiti sakys „jis žudė vaikus ne dėl alkoholio, o šiaip dėl skurdo“, treti bandys surasti lobistų, kurie dar kitaip paaiškins problemas vaikų – trūkumu psichologų, socialinių darbuotojų ir t.t. Galiausiai visi išsiskaidys. Dabar jau reikia tokio totalaus puolimo, visiems kartu sutarti, kad tą darom ir greitai.

Landsbergis: Yra du dalykai. Pirma, aš nepabaigiau sakyti, kad mūsų dokumentas, kurį pristatysime, apima daugelį sričių – t.y. alkoholio prieinamumo mažinimas yra tik viena iš sričių, yra taip pat ir regioninė programa darbo vietoms kurti, didinti žmonių mobilumą, kad žmonės lengviau pasiektų darbo vietas, tie, kurie nori ir gali dirbti, bet yra uždaryti regionuose, į kuriuos darbdavys net nežada įkelti kojos ir ten sukurti darbo vietų, taip pat yra socialinių paslaugų prieinamumo didinimas – tiek vaikų tarnybų, kurios tikrina, ar neskriaudžiami vaikai, ar artimoje aplinkoje nėra smurto, didinimas programų, kurios įtraukia kaimynus, bendruomenę į savipagalbos grupes, ir galų gale girtuoklystės, kaip visuomeninio reiškinio menkinimas, nes šiuo metu jis yra aukštinamas, „na, pakelkime taurelę, draugai“ ir t.t. Reiškia, su tuo susietas tam tikras džiugesio elementas. Valstybė gali čia žengti žingsnių ir padaryti, kad to būtų kur kas mažiau. Vėlgi programa turi būti apimanti viską. Ir tada, jei yra kritikai ar lobistai, sakykime, kurie galėtų kritikuoti vieną ar kitą dalį, aš suprantu. Bet jeigu mes sutelkę jėgas keturiomis kryptimis dirbsime, mes tikrai galime pasiekti rezultatų. Jeigu būtų kokie politikai ar politinės partijos, kurios ginčytų reikalingumą viso nuoseklaus priėjimo prie šio klausimo sprendimo, tuomet matytume labai aiškią takoskyrą, kas už ką ir prieš ką yra. Atsitikus kitai tragedijai, kitai nelaimei tie besimušantys į krūtinę politikai, į juos būtų lengva besti pirštu. Dėl to, kad šiandien mes dar turime galimybę susiburti drauge ir padaryti, kad tai nepasikartotų. Jeigu mes tą galimybę praleidžiame, tada bus labai aišku, kas kaltas, kai įvyks kita tragedija.

Musnickas: Prezidentės metinė spaudos konferencija vakar vyko, kaip jūs ją įvertinote? Radote dalykų, kurie galbūt jums skambėjo keistai, nepriimtinai, nes šiaip jau jūsų partija turėtų būti palaikanti, bet gal buvo dalykų, kurie jums kliuvo?

Landsbergis: Galima pasidžiaugti Prezidentės objektyviai įsivertintomis pastangomis stiprinant šalies saugumą ir įdirbiu užsienio politikoje. Tai yra išties esminės sritys, kuriose matome Prezidentę aktyviai veikiančią tiek Briuselyje, tiek kitose sostinėse. Taip pat Prezidentės pastangos ir tam tikri įvardinti raktažodžiai saugiai aplinkai Lietuvoje, labai siejasi su tuo, ką mes ką tik kalbėjome apie skaudžias problemas ir įvykius. Prezidentė akivaizdžiai ėmėsi lyderystės tokiose srityse kaip savižudybės, psichologinės pagalba, tačiau akivaizdu, kad prezidentei trūksta instrumentų, nes vyriausybė nepasiduoda prezidentės lyderystei, ir Prezidentė negali padaryti už Vyriausybę jos darbų.

Ko galbūt pasigedome, tai įvertinimo koalicijos, kurią  net galima pavadinti kriminaline, nes iš trijų jos partijų dvi yra teisiamos ar gali būti teisiamos baudžiamosiose bylose. Tai išties galima pusiau juokais pasakyti, kad tai kriminalinė koalicija, kurios įvertinimo mes pasigedome.

Musnickas: O kaip galėtų tas vertinimas skambėti ir ką ten vertinti?

Landsbergis: Aš įsivaizduoju, kad galima būtų pakviesti vyriausybę ar pagrindinius jos partnerius, formuotojus, socialdemokratus politiškai įvertinti, ką reiškia būti koalicijoje su dviem partijomis, kurios yra teismuose dėl nesmulkių pažeidimų – dėl prekybos įtaka ir kitų panašių klausimų. Tai išties yra įdomus aspektas žvelgiant į kitas ES ir NATO valstybes.

Musnickas: Socdemai turėtų atsisakyti partnerystės, jūsų akimis, šioje vietoje?

Landsbergis:: Čia yra jų prerogatyva, kokį jie vertinimą pasirinktų. Vienas kraštutinumas yra būti principingiems ir pasakyti, kad artėjant rinkimams nenorėtų būti siejami su partijomis, kurios nesilaiko vakarietiškų standartų.

Musnickas: Bet dirbti vis tiek reiks kartu, nes kas daugiau šalį valdys?

Landsbergis: Bet bent jau galėtų būti politinis vertinimas, aš manau, kad Lietuvos žmonės to nusipelnė.

Musnickas: Gerai, ir dar vienas klausimas, Premjero ataskaita. Jūs taip kalbėjote, kad premjeras kažkokius prisiėmė nuopelnus už jūsų darbus.

Landsbergis: Išties, čia jau įprastinė taktika. Daugelis darbų, kuriuos, ačiū Dievui, ši vyriausybė tęsė ir nenutraukė, buvo pradėti mūsų Vyriausybės laikais – tai ir elektros jungtys, ir dujų terminalas, ir kiti panašūs dalykai. Gaila, kad tam tikras optimizmas, kurį premjeras savo spaudos konferencijoje išreiškė, mes nemanome, kad jis yra objektyvus. Premjeras žadėjo, kad iki Naujųjų metų Seimą bus pasiekęs ir naujasis Darbo kodeksas, to nėra. Ir jei mes pažvelgtume į tas kelias vėliavas, kurias socialdemokratai ir valdančioji koalicija buvo iškėlusi, kaip savo esminius, prioritetinius darbus – jie nevyksta. Ar trūksta politinės valios, ar nėra sutarimo koalicijoje, ar tai sąlygoja kitos problemos, tačiau didelio pagrindo džiaugsmui nėra. Kartu galėčiau pasidžiaugti, kad valstybė stabiliai vairuojama tomis pačiomis vėžėmis, kurios buvo nutiestos po prasidėjusios krizės 2008 metais, kai kurie dalykai tęsiasi. Aišku, yra ir grėsmių – tai nepabaigti darbai, taip pat biudžeto deficitas, kuris auga, nors auga ir ekonomika, taisosi visi rodikliai, tačiau tai yra dalykas, kuris gali mums atsigręžti kitu lazdos galu, jei pasaulio ekonomika pasisuks blogesne linkme.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: