Euro zonos finansų ministrams šeštadienį įtemptose derybose su Graikija nepasiekus susitarimo, Lietuvos finansų ministras neprognozuoja jų baigties sekmadienį. Tačiau Rimantas Šadžius BNS neigė, kad Lietuva reikalauja laikino Graikijos pasitraukimo iš euro zonos.
Beveik devynias valandas trukusios Eurogrupės derybos tarp Graikijos ir likusių euro zonos valstybių ministrų rezultatų nedavė. Todėl valstybių atstovai padarė pertrauką iki sekamdienio 11 valandos (12 valandos Lietuvos laiku).
“Tikrai sunkios derybos, dėl to labai sunku ką nors prognozuoti. Mes turime užbaigti derybas ir perduoti toliau svarstymą valstybių vadovams – mūsų pagrindinis uždavinys, bet iš visko sprendžiant, valstybių vadovai taip pat turės svarstytinų klausimų”, – BNS telefonu iš Briuselio sakė R.Šadžius.
Jis teigė, kad Lietuva nereikalauja laikino penkerių metų Graikijos pasitraukimo iš euro zonos: “Aš paneigiu šitą žinią ir tvirtinu, kad tai visiška nesąmonė”.
Šeštadienį Vakarų žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, pranešė, kad Vokietija svarsto apie laikiną – penkerių metų – Graikijos pasitraukimą iš euro zonos. O Suomijos televizija MTV3 pranešė jog laikino Graikijos pasitraukimo iš euro zonos noriir Lietuva, Vokietija, Nyderlandai, Estija, Slovakija ir Slovėnija.
Šeštadienį euro zonos finansų ministrai susitiko aptarti Graikijos pasiūlytų reformų paketo ir apsvarstyti, ar šaliai galima teikti pagalbą.
Dalis euro zonos šalių, visų pirma Vokietija, baiminasi, kad Graikija, kuriai per pastaruosius penkerius metus buvo skirti du finansinio gelbėjimo paketai, kurių bendra vertė – 240 mlrd. eurų, ir kuriai 2012 metais buvo nurašyta 107 mlrd. eurų skolų, yra tapusi kiauru maišu, kurio nepavyks pripildyti jokiomis naujomis paskolomis.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad 28 ES šalių viršūnių susitikimas Briuselyje sekmadienį bus “paskutinė galimybė” Graikijai susitarti su Bendrija.
Net jeigu lyderiams pavyktų susitarti, mažiausiai aštuonių šalių parlamentai turės jį ratifikuoti, o Vokietijos Bundestagas turės balsuoti du kartus.