Spalio 4-oji - Pasaulinės gyvūnijos diena
(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Spalio 4 dieną minima Pasaulinė gyvūnijos ir švento Pranciškaus Asyžiečio, gyvūnų globėjo, diena.

Tokią dieną stengiamasi įvairiomis akcijomis prisiminti šio iškilaus žmogaus idėjas. Mintis paminėti šią dieną gimė 1931 metais Florencijoje, tarptautinėje konferencijoje, skirtoje gyvūnų globai.

Pranciškus Asyžietis (itališkai – Francesco di Bernardone), apie 1182 m. gimė Asyžiuje, Italijoje, turtingo audinių pirklio šeimoje. Berniukas buvo pakrikštytas Jonu švento Jono Krikštytojo garbei.

Kadangi tėvo tuo metu nebuvo, grįžęs namo jis pavadino sūnų dar ir Pranciškumi (it. – mažasis prancūziukas), mat dažnai keliaudavo su reikalais į Prancūziją.

Jaunystėje Pranciškus buvo tikras nenuorama, mėgo linksmai gyventi, kėlė puotas, dalyvavo karo žygiuose, tačiau nežiūrint turto, prabangios aprangos bei paaugliškai drąsių poelgių, buvo jautrios širdies ir niekada neišsišokdavo žodžiais ar poelgiais.

Supratęs, kad tikrasis turtas yra meilė aplinkiniams, pajuto pašaukimą skleisti žmonėms gerą žodį. Atsisakė visų tėvo turtų, nes šis prieštaravo sūnaus dosnumui ir savo krašte tapo žinomas kaip „Asyžiaus elgetėlė”.

Pasaulis žino Pranciškų Asyžietį kaip poetą, visuomenės veikėją, gamtos mylėtoją, kuris žavėjosi žvaigždžių spindėjimu, kalnais, slėniais bei gyvūnijos grožiu. Pasak istorijos šaltinių, Pranciškus suprato gyvūnus, mokėjo paukščių kalbą, buvo prisijaukinęs vilką.

Beturtis žmogus, praturtinęs pasaulį – Pranciškus Asyžietis mirė 1226 m. spalio 3 d, o spalio 4 d. buvo palaidotas Šv. Jurgio katedroje, vėliau kanonizuotas, palaikai perkelti į Šv. Pranciškaus baziliką Rojaus kalvoje, Asyžiuje.

Po mirties Pranciškus Asyžietis Italijoje buvo paskelbtas šventuoju – gyvūnų, katalikybės plėtros, gamtos apsaugos ir prekybininkų globėju.

Pasaulyje paplitusi nuomonė, jog tautos sąmoningumą parodo tai, kaip ji elgiasi su gyvūnais. Gyvūnų gerovė – viena prioritetinių sričių ir Europos Sąjungos veterinarijoje. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, siekdama užtikrinti gyvūnų gerovę Lietuvoje, yra parengusi Gyvūnų globos, laikymo, priežiūros, šėrimo, vežimo, skerdimo, apsaugos nuo blogo elgesio su jais taisykles.

Maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: