(c) stock.xchng archyvo nuotr.

Didžioji dalis žmonių bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su infekcija, kurią sukelia vienokie ar kitokie parazitai. Kol žmonija nežinojo antibakterinių ir priešvirusinių vaistų, nuo infekcijų žūdavo milijonai pasaulio gyventojų.

Šį straipsnį paskatino parašyti prieš keletą dienų Lietuvos žiniasklaidoje išgirsti interviu su vienu iš profesorių, apie tai, kad Philip Morris savanoriškai parėmė gabių studentų studijas ir jų galimybę stažuotis užsienio universitetuose.

Pirmiausia norėčiau grįžti prie idėjos apie parazitavimą ir ko gero čia geriausia analogija būtų su virusais, kurie dauginimuisi naudoja šeimininko, į kurį įsibrauna ląsteles, nes pasinaudodami šeimininko baltymais ir ląstelės struktūromis, virusai dauginasi, o galutinis tokio dauginimosi rezultatas ląstelės žūtis. Virusui nerūpi šeimininko likimas, nes jis sunaikinęs vieną organizmą sėkmingai pasiekia kitą.

Kaip elgiasi tabako pramonė. Tabako pramonė yra įvardinama viena didžiausių žudikų pasaulyje, kurios produktų vartojimas kasmet nusineša apie 5 milijonus gyvybių. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu jei nepavyks sustabdyti tabako pandemijos per artimiausius kelis dešimtmečius mirčių skaičius išaugs iki 10 milijonų kasmet. Taigi tabako pramonę drąsiai galima vadinti parazitu, kuris siekdamas savo poreikių realizavimo sėja mirtį ir ligas. Teigiama, kad rūkyti pradedama savo noru, tačiau bent kiek geriau išmanantys reklamos industriją ir žmonių kvailinimo technologijas (melas, mokslininkų papirkinėjimas, politikų papirkinėjimas ir t.t.), vargu ar galima kalbėti, kad procesas yra iki galo savanoriškas ir prasideda blaiviai vertinant situaciją bei galimą žalą. Juk ir ŽIV virusu užsikrečiama dažnu atveju dėl elgesio, kuris yra malonus, tačiau tuo metu tinkamai neįvertinama rizika.

Tabako kompanijos elgiasi šiek tiek skirtingai. Kai kurios kompanijos yra ypač agresyvios. Kaip marą sukeliančios bakterijos jie elgiasi žiauriai, nepripažįsta kompromisų, nesirenka poveikio būdų, ir net nesistengia slėpti savo agresijos. Kai kurios elgiasi itin įžūliai ir jau yra įrodyta, kad kompanijos pačios užsiimdavo tabako gaminių kontrabandos organizavimu ir pan. Tačiau yra subtilesnių parazitų, kuriuos būtų galima pavadinti smegenų parazitais. Tai tokie parazitai, kurie prieš nužudydami sutrikdo šeimininko psichiką. Tokiu egzemplioriumi neabejotinai galima vadinti Philip Morris kompaniją, kuri veikia itin subtiliai. Kai kas dar prisimena jos finansuotą jaunimo projektą „Aš galiu“, kai kurie iki šiol žavisi šios kompanijos finansuojamu modernaus šokio festivaliu “Naujasis Baltijos šokis”. Tai prie ko čia tos smegenys paklaustumėte? O atsakymas labai paprastas, savo veikla Philip Morris užsitikrina inteligentiškosios visuomenės dalies (vadinkim juos tautos smegenimis) palaikymą. Dabar viešose diskusijose Pilietinių iniciatyvų centro atstovai, per metus gaudavę per milijoną litų iš PM bei modernaus šokio meno atstovai vienu balsu gina tabako gamintoją, kuris pats net nebedalyvauja procese. Taigi pažeidus smegenis, organizmo atsakas išsikreipiamas ir kūnas, vietoje to, kad gintis pradeda saugoti savo žudiką.

Ne mažiau iliustratyvus yra ir paskutinis pavyzdys apie tai, kad PM remia gabiausių studentų mokslines stažuotes ir pan. Atkreipkite dėmesį, būtent gabiausių, t.y. tų, kuriuos mūsų mokslo korifėjai atrenka kaip gabiausius. Ir vėl smegenys? O kaip pavadinti nuolatines gabiausių studentų medžiokles studentų karjerų dienose ir pan. Taigi šitas parazitas apdairiai taikosi ne tik į susenusias smegenis, bet ir į tas, kurios dar tik pretenduoja į aukštosios nervinės veiklos valdymą. Tuo tarpu mūsų mokslo korifėjai džiaugiasi tokia „netikėta ir produktyvia“ mokslo ir verslo simbioze. Tačiau reikia pasakyti, kad ji netikėta tik mokslininkams. Tabako pramonei tai dar vienas gerai apgalvotas ir subtiliai atliktas viešųjų ryšių triukas, kurio tikslas pelnyti socialinį palankumą ir sušvelninti jų adresu kylantį nepasitenkinimą iš visuomenės.

Taigi apibendrinant galima pasakyti, kad šitas parazitas dauginasi mūsų valstybėje, pirmiausia pažeisdamas jos smegenis, naudodamasis mūsų kūno struktūromis. Jei šiam parazitui pavyks išplisti pakankamai plačiai, organizmo laukia ankstyva mirtis (įrodyta, kad rūkoriai gyvena vidutiniškai 20 metų trumpiau nei nerūkantieji).

Kaip ir visada gamtoje yra pusiausvyra ir kiekvienam gyvam organizmui (nepriklausomai nuo to ar tai vienaląstis organizmas ar visa tauta) yra suteiktos galimybės išgyventi, Juk į kūną patekus virusui mes pradedam karščiuoti ir taip vyksta tol, kol parazitas sunaikinamas. Dabar karščiuoja visas pasaulis, o beveik 200 valstybių atstovai susirinkę sprendžia kaip sukurti kuo tobulesnį vaistą, kuris užkirstų kelią tolimesniam infekcijos plitimui. Šiuo metu Ženevoje svarstomi Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolai, kurių tikslas ir yra pašalinti iš sergančio organizmo jį naikinantį parazitą. Tikėkimės, kad šį kartą virusu apkrėstas organizmas išgyvens.

Take place to one of the best Canadian reviews about casinos

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: