Menininkas Artūras Tamašauskas, kuriantis steampunk stiliaus asambliažus iš metalo dalių, teigia, jog šis stilius ne tik įkvėpė jį naujoms kūrybinėms idėjoms, bet ir padėjo atrasti save iš naujo. Steampunk idėjos jau kelerius metus atsispindi menininko kūryboje, o šis savo ruožtu džiaugiasi, jog auditorijos susidomėjimas unikaliu stiliumi pamažu auga.
Dar prieš keletą metų apie steampunk Lietuvoje mažai kas buvo girdėjęs, o tokius darbus kuriančius menininkus buvo galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Tačiau dabar, išaugus informacijos prieinamumui ir steampunk elementų naudojimui populiariojoje kultūroje, šis stilius pamažu populiarėja ir Lietuvoje. Steampunk stilistikai būdingas XIX-o amžiaus Viktorijos eros elementų perkėlimas į dabartį, suteikiant meno kūriniams retro-futuristinę, robotizuotą išvaizdą naudojant metalo, medienos dalis, krumpliaračius.
Vienus įdomiausių šio stiliaus darbų Lietuvoje kuriančio menininko Artūro Tamašausko teigimu, steampunk jam atvėrė naujas kūrybines galimybes, apie kurias vyras nė nenutuokė. Pasak A. Tamašausko, šį stilių jis atrado susipažinęs su Vladimiro Nikonovo kūryba. „Aš iš naujo atradau save“, – sakė menininkas. „Tai lyg narkotikas, kuris užvaldo protą (gerąja prasme) ir nepaleidžia.“
© Artūras Tamašauskas
A. Tamašausko kūryboje gausu robotizuotų paukščių, vabzdžių, sparnų motyvų. Šie bruožai pastebimi ne tik jo kūriamuose asambliažuose, bet ir menininko tapybos darbuose. „Dantračiai, mechanizmai pirmiausia atsirado drobėse ir po truputį transformavosi į asambliažo techniką“, – pasakojo apie savo darbus menininkas. „Sąvoka steampunk neatsiejama nuo fantastikos žanro, todėl bet kokį savo sugalvotą objektą noriu perteikti kitaip, neįprastai, gal net keistai. Tai pritraukia akį labiau, nei daikto tokio, koks jis yra, vaizdavimas. Motyvu darbui sukurti dažnai tampa sendaikčių turguje nusipirkta detalė ar daiktas.Vartydamas jį rankoje jau matau būsimo darbo viziją.“
© Artūras Tamašauskas
Menininko teigimu, įgyvendinti idėjas jam užtrunka įvairiai – vieni kūriniai gimsta greitai, kitiems prireikia net metų. Kūrybinio proceso trukmė priklauso nuo pasirinktos medžiagos, iš kurios kuriamas meno kūrinys. Pavyzdžiui, medį, kuris tarnauja kaip pagrindas sukurtam objektui pritvirtinti, A. Tamašauskas sendina, darbas su metalu taip pat užtrunka. Apdirbant metalines asambliažų dalis menininkui pasitarnauja dar studijuojant metalo specialybę Telšių taikomosios dailės technikume įgytos žinios. „Kurdamas konkrečiai negalvoju apie auditoriją, kuriai patiks ar nepatiks mano darbai“, – sakė autorius. „Manau, kiekvienas, bent kiek suprantantis meną, jau pažinęs steampunk stilių, atras savo viziją, interpretuos matomą vaizdą savaip, pateiks net pačiam autoriui netikėtų pastebėjimų. Tai – kūrybinė laisvė, sugebėjimas matyti tai, ko nėra.“
© Artūras Tamašauskas
Pirmąjį steampunk stiliaus darbą A. Tamašauskas sukūrė dar 2010-ais metais. Šiandien jų kūrybinėje menininko biografijoje – jau kelios dešimtys. Autorius teigia per kelerius metus pastebėjęs pamažu augantį Lietuvos žmonių susidomėjimą šiuo unikaliu stiliumi. Nemažai dėmesio A. Tamašausko darbai sulaukia ir iš užsienio meno gerbėjų, o menininkas džiaugiasi kiekvienu, atradusiu savyje steampunk pasaulį.
© Artūras Tamašauskas