Penkis pastaruosius metus mūsų šalies gyventojai turėjo galimybę savo nuožiūra skirti nedidelę valstybės biudžetui sumokamą pajamų mokesčio dalį paremti pasirinktas ne pelno organizacijas. Šią idėją, kuria naudojasi daugiau kaip pusė milijono dirbančiųjų, dar 2000 metais inicijavo į Koaliciją už filantropiją susibūrusios nevyriausybinės organizacijos, iškėlusios siekį Lietuvoje įdiegti analogišką Vengrijos patirtį.
Siekiant stiprinti Lietuvos pilietinę visuomenę bei gyventojų įtraukimą į sprendimų priėmimo procesus bei mažinti skurdą ir socialinę atskirtį, galimybė paramai skirti 2 proc. buvo įtraukta tarp Vyriausybės programos priemonių bei įtvirtinta Prezidento Valdo Adamkaus iniciatyva 2000 m. sukurtoje Skurdo mažinimo Lietuvoje strategijoje.
Siūlymas naikinti galimybę skirti 2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) paramai bei labdarai iškeltas siekiant gelbėti „Sodros“ biudžetą. Tačiau toks įstatymo pakeitimas „Sodros“ biudžete trūkstamų 400-450 mln. lėšų neatneš – 2 proc. GPM skiriama iki 60 mln. litų, iš kurių beveik pusė tenka biudžetinėms įstaigoms.
Liberalus valstybės jaunimas mano, kad tokia pataisa gali palaipsniui visiškai išardyti efektyviai veikiančias jaunimo organizacijas. Didelę naudą pilietinės visuomenės formavimuisi teikiančios nevyriausybinės jaunimo organizacijos, savo veiklas kreipiančios į neformalų jaunų žmonių ugdymą, neorganizuoto jaunimo įtraukimą, savarankiškos veiklos ir iniciatyvos skatinimą, jungiančios siekiantį tobulėti jaunimą, dažniausiai negaunantį už savo veiklą jokio finansinio atlygio, kitais metais iš valstybės sulauks mažiausiai paramos per visą laikotarpį.
Panaikinus paskutinius šansus NVO susirinkti reikalingas lėšas, ateityje valdžiai gali tekti skirti keliskart didesnius pinigus nevyriausybinio sektoriaus gaivinimui. Lietuvos liberalus jaunimas skatina LR Seimą neprarasti politinės valios, sveikos nuovokos ir neatimti paskutinių galimybių organizacijoms užsitikrinti veiklos tęstinumą ir išlikimą krizės laikotarpiu.
Bandymai atimti iš Lietuvos gyventojų teisę spręsti kam skirti 2 proc. – politikų manipuliavimas
„Lietuvoje šiuo metu yra užregistruota per 20.000 nevyriausybinių organizacijų, iš kurių net 63 proc. savo veiklą vykdo socialinėje srityje. Teisės skirti 2 proc. visuomenei naudingai veiklai panaikinimas iš tiesų būtų skaudus smūgis ne tik organizacijoms, bet ir pilietinės visuomenės plėtrai. Tai gali sukelti neigiamas socialines pasekmes bei apskritai grėsmę šalies demokratinei raidai“ – teigia Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų Tinklo valdybos pirmininkė Jūratė Matikovienė.
Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Artūras Melianas šį pasiūlymą laiko itin žalingu besiformuojančiai pilietinei visuomenei ir niekiniu ekonomine prasme. „Pirma, toks veiksmas negailestingai atsilieps visoms nevyriausybinėms organizacijoms – neįgaliųjų, vaikų ir jaunimo užimtumo bei ugdymo, kaimo bendruomenėms ir sodo bei namų bendrijoms, taip pat mokykloms ir ikimokyklinio ugdymo įstaigoms. Reikšmingą dalį savo veiklos šios organizacijos vykdo būtent iš 2 proc. pajamų mokesčio surinktų lėšų. Antra, kaip ir dauguma Arūnas Melianas mano, kad 2 proc. palikimas bendrame biudžeto „katile“ leistų nedidinti „Sodros“ mokesčio, yra klaidingas, nes Lietuvos gyventojai paramos gavėjams paskirsto tik apie 59 mln. Lt, o iš papildomo „Sodros“ mokesčio Vyriausybė planavo surinkti 450 mln. Lt.“
Adrijana Pavilionytė