Vėl rodytas G. Padegimo spektaklis "JAH"
(c) Kauno valstybinio dramos teatro archyvo nuotr.

Kauno valstybiniame dramos teatre po pusės metų pertraukos vėl rodytas režisieriaus G. Padegimo spektaklis „JAH“.

„JAH“ šį sezoną rodytas pirmą kartą, tad nebuvo lengva po gana ilgos pertraukos vėl vaidinti spektaklį, todėl aktoriai repetavo nuo ankstyvo ryto“, – teigė G. Padegimas, kurio biografijoje naujausias kūrinys yra trečiasis, kurtas apie prieškario Kauną.

Po spektaklio režisierius teigė esąs patenkintas aktorių pasirodymais – vaidmenys buvo atlikti gerai. Paklaustas, kodėl pasirinko savo spektalyje vaizduoti XX a. pradžios lietuvių ir lenkų rašytojo, literatūros kritiko, vertėjo, abiejų valstybių kultūros veikėjo, universitetų dėstytojo, žurnalisto Juozapo Albino Herbačiausko (spektaklis sutrumpintai pavadintas „JAH“ – aut. past.) asmenybę, G. Padegimas teigė, jog įkūnytas asmuo yra nežinomas plačiajai auditorijai, be to jis buvo „geras kultūros sanitaras”: „Tad apie jį kurti spektaklį yra tikrai verta“.

J. A. Herbačiauską spektaklyje vaidino du aktoriai: vienas jį vaizdavo jaunystėje (aktorius Mikalojus Urbonas), o kitas – jau sulaukus garbaus amžiaus (aktorius Sigitas Šidlauskas).

Pats J. A. Herbačiauskas spektaklyje vadintas: „numirėlių karalystės įgaliotuoju ministru“, „mirusiųjų karalystės atstovu Lietuvoje“, psichopatu, o XX a. spauda jį netgi vadino šėtonu. Rašytojas buvo nesuprastas laiko.

Išties, J. A. Herbačiauskas buvo neeilinė asmenybė, jis mėgo kritikuoti Lietuvos visuomenę, jos pataikavimą rusiškajai kultūrai, protegavo demonizmą, okultinį atvirumą sau, pasauliui ir transcendencijai, pranašavo kitiems, bendravo su numirėliais, užtai jo prisibijojo aplinkiniai ir laikė ekscentriku, išsišokėliu.

Net spektaklyje vaizduojama, kaip jis atlieka spiritizmo, hipnozės seansus, taip sulaukdamas didžiulio aplinkinių susidomėjimo. Režisierius norėjo atskleisti teiginį, kad „mums mirusieji yra svarbesni, nei mes mirusiesiems“.

J. A. H. kūryboje bei gyvenime yra ryški siurrealistinės formos laisvė, haliucinacinė vaizduotė, dvasios neurozė. Tai nebuvo harmoninga asmenybė.

J. A. Herbačiauskas savo mąstymu pralenkė laiką, juk ir dabar galima sutikti su jo teiginiu, kad: „tik Lietuvoje išbandytas žmogus – tikras žmogus“, taip pat jis prognozuoja masinę lietuvių emigraciją ir kinų samdymą kasdieniams darbams – visa tai yra šiandienos realybė. G. Padegimo teigimu, „J. A. Herbačiausko lūpomis galime kalbėti apie šiandieną“.

Vyresniojo J. A. Herbačiausko vaidmens atlikėjas Sigitas Šidlauskas, po spektaklio paklaustas kokios vaidinto rašytojo savybės jam labiausiai imponuoja, vardijo: „išsišokėlis, temperamentingas, nepaklūstantis neteisybei“.

J. A. H. buvo dėstytojas, jo klausydavosi didelės auditorijos žmonių, todėl aktoriui S. Šidlauskui „buvimas panašiose aplinkybėse” palengvina vaidmens atlikimą. Aktorius, šį spektaklį vaidina 5-6 kartą, tačiau „jaučia atsaką” iš žiūrovų. S. Šidlauskas, paklaustas apie šį vaidmenį, spektaklyje „JAH“, teigė, kad „jis bus svarbus mano biografijoje“.

Iš viso spektakyje vaidino 22 aktoriai. Spektaklis, trukęs daugiau nei tris valandas, sulaukė didžiulio pasisekimo.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: