Būdama 101-erių metų olandė Charlotte Bischoff van Heemskerck pirmą kartą po 80 metų vėl išvydo tėvui priklausiusį paveikslą, kurį II pasaulinio karo metu pavogė naciai. 6 mėnesius paturėjusi atgautą paveikslą moteris visgi nusprendė jį parduoti Sotheby‘s aukciono namuose, kad gautais pinigais galėtų paremti savo vaikus, anūkus, dukterėčias ir sūnėnus.

Moteris visuomet turėjo viltį surasti pavogtą paveikslą – Steven Wolters portretą, kurį 1683 metais nutapė įžymus olandų menininkas Caspar Netscher, kurio kiti meno kūriniai šiuo metu yra saugomi Nacionalinėje Londono galerijoje. Šis paveikslas kabėjo jos vaikystės namuose ir buvo beprotiškai brangus turtas moters tėvui.

Jos tėvas – Joan Hendrik Smidt van Gelder, buvo to meto vaikų ligoninės direktorius ir gydytojas Arnhem (liet. – Arnhemo) mieste, Olandijoje. Tuo metu į šalį įsiveržusiems vokiečiams reikėjo bendradarbiavimo, tačiau tėvas atsisakė padėti ir dėl to buvo persekiojamas. Bėgdamas iš namų jis pasiėmė paveikslą, kabojusį šeimos namuose, ir nuo 1940 metų jį saugojo viename iš Amsterdamo banko padalinių, esančių Arnhemo mieste, vildamasis, kad čia paveikslas bus saugus. Visgi naciai, viską aplinkui niokodami, įsilaužė į banką, nes tuo metu buvo įprasta griauti ir naikinti – paveikslas dingo.

Londono CLAE (liet. – Komisija pagrobtam menui Europoje) detektyvai aptiko, kad paveikslas buvo pasirodęs šeštojo dešimtmečio pradžioje, Düsseldorf (liet. – Diuseldorfo) miesto galerijoje, Vokietijoje. Vėliau buvo parduodamas aukcione Olandijoje 1969 metais, o po kurio laiko vėl atsidūrė Vokietijoje, kur paveikslą 1971 metais įsigijo privatus vokiečių kolekcionierius.

Derybininkams susisiekus su paskutiniu pirkėju ir paraginus grąžinti paveikslą teisėtai savininkei – Charlotte Bischoff van Heemskerck, moteris teigė, kad ši žinia ją nepaprastai nustebino. Jos tėvas mirė dar 1969 metais, tačiau jo dukra sako, kad jis būtų buvęs labai laimingas, jeigu būtų žinojęs, kad paveikslas sugrįžo į šeimininkų rankas. Moteris turėjo dar 5 brolius ir seseris, todėl niekada nemanė, kad paveikslas priklauso jai – teigė, kad jis yra bendras šeimos palikimas.

Visgi moteris, paveikslu pasidžiaugusi apie pusmetį, nusprendė jį parduoti, todėl jis dabar yra Londono aukciono namuose Sotheby‘s, kuriuose liepos 6 dieną tikimasi už paveikslą gauti apytikriai nuo 30 tūkst. iki 50 tūkst. svarų ( nuo 35 tūkst. iki 58 tūkst. eurų – aut. past.). Senolė žada finansiškai paremti savo šeimos narius. Moteris pripažino, kad visgi nėra lengva jį parduoti, kadangi paveikslas vertingas emociškai ir siejasi su to meto karo prisiminimais.

Ji prisiminė kaip tuo metu vokiečių kariai persekiojo jos tėvą ir atvykę į jų namus puolė jo ieškoti, nes jis atsisakė vykdyti nacių nurodymus. Tą naktį visai šeimai teko bėgti. Vėliau ji prisijungė prie olandų pasipriešinimo, tapo kurjere. Taip pat labai norėjo savo namuose suteikti prieglobstį žydams, tačiau tai būtų buvę per daug rizikinga, kadangi tuo metu naciai intensyviai ieškojo jos tėčio ir brolio. Nenorėdama puikuotis savo poelgiais, Charlotte Bischoff van Heemskerck teigia, kad kiekvienas būtų padaręs taip pat, kadangi olandai tikėjosi, kad gali laimėti karą ir padarė viską, kad tai įvyktų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: