Netflix filmo "Athlete A" kadras

Athlete A“ – 2020-siais pasirodęs tiriamosios dokumentikos filmas, į viešumą iškėlė ne vieną seksualinio priekabiavimo atvejį tarp JAV gimnastikos sportininkių, kuriuos vykdė daktaras Laris Nassaras. Šiame tyrime savo istorijomis pasidalino ne viena aukso medalio laimėtoja, patyrusi šio gydytojo priekabiavimą.

Už atskleistą tiesą – pašalinimas iš Olimpinių žaidynių

Filmas atskleidžia visus užkulisius, kas vykdavo stovyklose, į kurias nebuvo įleidžiami dažniausiai dar nepilnamečių sportininkių tėvai.

Filmo pavadinimas susijęs su Maggie Nichols, kuri 2015 metais pranešė valdžios institucijoms apie piktnaudžiavimą ir netrukus po to buvo pašalinta iš 2016 metų olimpinės komandos. Ji ir jos tėvai filme pasakoja savo istoriją.

Filmas „prigesino“ gimnastikos sporto spindesį

O istorija prasidėjo nuo to, kai „Indianapolio žvaigždės“ tyrimo žurnalistė Marisa Kwiatkowski nagrinėjo nepakankamus mokyklų pranešimus apie seksualinę prievartą ir vienas iš jos šaltinių pasiūlė tą patį padaryti ir JAV gimnastikos srityje. Žurnalistė gimnastikos sporto užkulisiais pradėjo domėtis 2016 m. rugpjūčio mėn., o filmas akimirksniu prigesino blizgančios, besišypsančios olimpinės komandos vaizdus tų metų Rio olimpinėse žaidynėse įrodymais, kuriuos pateikė Kwiatkowski bei kiti žurnalistai – Markas Alesia ir Timas Evansas.

Dar dvi moterys – Jessica Howard ir 2000 metų olimpietė Jamie Dantzscher – su žurnalistais susisiekė savarankiškai. „Mes buvome apstulbę“, – sako Berta. Ir jie ėmėsi darbo. Būtent tokio pobūdžio darbas reikalavo, kad Evansas apklaustų gydytojus, ar nėra kokių nors sužalojimų, kuriuos gali patirti jauna gimnastė, dėl kurių jos gydytojas turėtų atlikti makšties ar išangės skaitmeninį įsiskverbimą kaip įprastą procedūrą.
Filmas pradedamas Megės Nichols istorija. JAV nacionalinėje gimnastikos komandoje beveik visą gyvenimą praleidusi mergina, pranešus apie patirtą priekabiavimą, buvo nušalinta nuo dalyvavimo 2016-aisiais vykusiose Rio de Žaneiro Olimpinėse varžybose. Būtent šis skandalas paskatino suklusti ir imti gilintis į priekabiavimo istoriją.

Netflix filmo “Athlete A” kadras

Federacija dangstė priekabiautoją

Tyrimo ėmėsi ,, Indianapolio žvaigždės” žurnalistai, į kuriuos taip pat kreipėsi kitos merginos, patyrusios priekabiavimą, kaip ir Megė. Tyrimo metu buvo išsiaiškinta ir apie trenerius, kurie buvo vis perkeliami treniruoti sportininkus į kitas vietas, iš gimnasčių sulaukus pranešimų dėl nederamo elgesio. Neetiškai elgėsi ne tik treneriai, kuriems buvo patikėtas sportininkų ugdymas, tačiau ir visa nacionalinė gimnastikos valdymo institucija, nepranešdama apie šiuos atvejus federacijos vadovams.

Beje, kai buvo užsiminta apie organizacijos politiką neperduoti jokių skundų dėl seksualinio nusižengimo policijai (54 treneriams buvo pateikti įtarimai per 10 metų), buvusi gimnastė Rachaelė Denhollander atsiuntė žurnalistams dokumentus el. paštu. Ji sakė, kad jie tikriausiai taip pat dangstys Larry Nassarą.

Mergaitės nesuvokė tapusios aukomis

Kai kurioms moterims, buvusioms sportininkėms, ir dabar sunku tai suvokti, nes kuomet daktaras Nassaras jas išnaudojo, jos buvo mergaitės ir ne visos suvokė, kad vyksta kažkas nederamo, tuo labiau, jog daktaras, kaip pasakoja nukentėjusios, buvo vienintelis linksmas ir supratingas darbuotojas visame kolektyve.

Megei Nichols pranešus apie priekabiavimą ir prasidėjus tyrimui, kurį vykdė FBI, buvo manipuliuojama ir šios merginos tėvais, atkakliai kovojančiais už dukros teises. Šeimai nebuvo leista kalbėti apie įvykį viešai, tad jie buvo po JAV gimnastikos komandos vyriausiųjų ,,padu”, nes nenorėjo jų pykdyti ir kad tai neatsilieptų M. Nichols sportinei karjerai.

Nors mergina ir negavo galimybės dalyvauti Olimpiadoje, gydytojo L. Nassaro likimas buvo palankus visoms jo aukoms. Gavus pakankamai pranešimų apie šio specialisto priekabiavimą net iš Mičigano universiteto, kuriame jis taipogi dirbo, buvo imtasi teisinių veiksnių. Surengtame teisme kalbėjo ir parodymus davė ne viena olimpietė iš nacionalinės komandos ir gydytojas buvo nuteistas kalėti. Likusį gyvenimą jis praleis kalėjime.

Netflix filmo “Athlete A” kadras

Gimnasčių gydytojas kaltinamas 250 išprievartavimų

L. Nassarui priskiriama apie 250 merginų prievartavimų. Tyrimo metu buvo atskleisti buvusio JAV gimnastikos federacijos prezidento Styvo Penny nusikaltimai. S. Penny siekė palaikyti gerus santykius su federaliniais tyrėjais, kad apsaugotu federacijos įvaizdį. Vienam iš FBI agentų netgi siūlė darbą. Teismo metu jis taip pat buvo atleistas ir pareigų – už tylėjimą, kuomet moterys buvo išnaudojamos.

Filmo pagrindas – tikros istorijos

Filmo režisieriai Bonni Cohenas ir Jonas Shenkas filmo pagrindui naudoja priekabiavimą išgyvenusių žmonių istorijas (aukų liudijimai, kurių galų gale buvo šimtai). Aukų kančios ir drąsa paskatina plačiau tyrinėti sritį, kuri leido Nassarui veikti nebaudžiamam, parodant, kad problema slypi ne vienoje monstriškoje vietoje, o sklinda kur kas plačiau.

Kaip visada, pinigai, matyt, buvo veiksnys. JAV gimnastikos prezidentas Styvas Penny pirmenybę teikė pelningo prekės ženklo apsaugai, o ne skundų nagrinėjimui viešaisiais kanalais.

Kaip ir kiti dokumentiniai filmai, taip ir šis, priverčia susimąstyti apie apsaugos žiedus, kuriuos piktadariai sugeba taip lengvai pastatyti aplink save. Apie tai, koks būtų pasaulis, jei tiek džiaugsmo, energijos ir nekaltybės neišnaudotų vyrai, kurie jaučiasi turintys teisę tai sunaikinti, kad patenkintų savo asmeninius norus. Apie tai, kodėl tiek daug šių dokumentinių filmų taip pat yra apie norą suskaidyti nenutrūkstamą gerų žmonių grandinę, kuri primygtinai reikalauja, kad teisingumas būtų įgyvendintas, o ne sklandžiai veiktų tam tikslui netinkama sistema.

Vis dėlto visų pirma tai verčia susimąstyti apie žmones ir valdžią – ar valdžia sugadina, ar sugadintieji siekia, kad jų norai būtų toliau patenkinti? Ir kodėl jie taip nori apsaugoti vienas kitą, kad ir kokia didelė aukų mokama kančia.

Taip pat skaitykite: TOP 10 pačių įspūdingiausių dokumentinių filmų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: