QAnon Šamanas

JAV Kapitolijaus šturmas sukėlė tikrą audrą žiniasklaidoje ir visame pasaulyje. Tvirtinama, kad akciją skatino buvęs prezidentas Donaldas Trumpas, politikas atsakomybės kratosi. Aišku tik viena – toks renginys parodė minios galią. Vienas ryškiausių veikėjų, kurie buvo matomi kaip lyderiai buvo keistai apsirengęs šamanas, dabar vadinamas QAnon Šamanu. Kas jis toks, ką reiškia Q anon?

Prieš Kapitolijaus riaušes kalbą pasakė Trumpas. Išgirdus jau pralaimėjusio prezidento Donaldo žodžius daugelis sutiko, kad tai buvo skatinimas rodyti nepasitenkinimą, tačiau neaišku, ar buvęs Amerikos lyderis skatino naudoti smurtą:

Mes niekada nepasiduosim, mes niekada nesutiksim. Mes eisim į Kapitolijų. Niekada neatsiimsite mūsų šalies silpnumu. Reikia, kad parodytumėte stiprybę“.

Per kapitolijaus maištą, kuris įvyko sausio 26 dieną, 2021 metais, interneto vartotojus labiausiai nustebino vyras, apsirengęs ir tikras indėnų šamanas. Save vyras vadina kaip „Qanon Šamanas“, „Q Šamanas“, „Yellostone Wolf“.

Pradėjus tyrimus siekiant išsiaiškinti kas tai per veikėjas, paaiškėjo, kad tai yra Džeikas Andželi. Vyras yra aktyvus buvusio prezidento Trumpo rėmėjas, autorius, aktyvistas ir žinomas kaip konspiracijos teorijų propaguotojas. Išleidęs dvi knygas ir dažnas protestuotojas. Kartais pasirodydavo #BlackLivesMatter judėjimuose kaip jų kritikas.

Dėl kapitolijaus šturmo vyras turėjo teisinių problemų: jis daug kartų buvo užfiksuotas kameromis, tiek apsaugos, tiek kitų šturmo akcijos dalyvių mobiliaisiais. Sausio 9 dieną vyras jau buvo suimtas dėl federalinių kaltinimų, kad „sąmoningai suprasdamas, kad neturi leidimo ir teisės įeiti ar būti draudžiamoje teritorijoje ar pastatuose, jėga įsiveržė į Kapitolijaus erdvę“.

Po tokio kaltinimo sunerimo ir kiti įvykio dalyviai. Niekas nenorėjo atsidurti kalėjime kaip nutiko kitam vyriškiui. Pasirodo, kad Robertas Čapmenas aktyviai naudojosi pažinčių programa „Bumble“. Joje vyras drąsiai gyrėsi merginoms, kad dalyvavo Kapitolijaus šturme, buvo vienas iš įsiveržusios grupės narių. Galiausiai, viena iš merginų Robertą paskundė atitinkamiems administraciniems organams ir vyras balandžio 22 dieną buvo suimtas. Savo sprendimą mergina paprastai paaiškino: „Mes nesam tinkami vienas kitam“.

Moteris pasakojo, kad Čapmenas jai gyrėsi įvairiai. „Aš šturmavau Kapitolijų ir net buvau nuėjęs iki Skulptūrų Salės“. Peržiūrėjus apsaugos kameras vyriškis iš tiesų buvo pastebėtas Kapitolijuje. Negana to, Čapmenas turėjo „Facebook“ anketą, kurioje įkėlė nuotrauką, kurioje pozavo prie Capitol Rotunda statulos su prierašu „AŠ SUKNISTAI ESU ŠŪDOLIJUJE“. Toks užrašas aiškiai parodo vyro poziciją ir požiūrį į valstybinės reiškmės pastatą.

“Q: Into the Storm” kadras

Tai tik vienas iš daugelio, kuriuos paskundė buvę ar esami mylimieji. Daugiau nei 400 žmonių buvo suimti dėl galimo dalyvavimo riaušėse, kur dalyviai protestavo dėl prezidento rinkimų.

Tačiau niekas nesukėlė tiek klausimų kiek minėtasis QAnon Šamanas. Siekiant išsiaiškinti, kas jis toks ir ką būtent jis atstovavo buvo atlikta daugelis tyrimų, kurių metu paaiškėjo ne tik to tapatybė ar ką jis veikia.

Mįslingi žodžiai, kuriuos vyras užrašė ant vieno iš oficialių dokumentų, kuriuos rado ant stalo:
Tai tik laiko klausimas, teisingumas ateina“. Išaiškėjo, kad šis veikėjas yra aktyvus Q Anon sekėjas.

Daugelis JAV piliečių nesutaria, kas vis dėl to yra mįslingasis Q anon. Ar tai judėjimas? Mat dažnai mitinguose ar protestuose galima rasti žmonių su maikėmis ar vėliavomis, ant kurių yra užrašai WWG1WGA, tai reiškia Where We Go One We Go All (liet. „Kur eina vienas mūsų, einame ir mes visi“).

Oficialiais šaltiniais teigiama, kad Q Anon yra kraštutinių dešiniųjų jėgų sugalvota konspiracijos teorija, kuri aiškina, kad JAV ir apskritai pasaulis yra slapta valdomas keleto žmonių, kurių rankose yra suteikta begalinė valdžia. Tie keli pasaulio galingieji, pasak Q šalininkų, yra nusiteikę prieš Donaldą Trumpą, garbina Šėtoną, yra kanibalai-pedofilai, organizuojantys pasaulinį vaikų seksualinio išnaudojimo tinklo veiklą. Esą Q judėjimo nariai tam priešinasi.

Kaltinimų iš Q Anon dėl priklausymo pasaulį valdančiai organizacijai yra sulaukę daugelis žymių politikų ar visuomenės veikėjų, dažniausiai demokratai, pavyzdžiui Hilary Clinton.

Šis judėjimas neatsirado iš niekur, o šamano pasirodymas įkvėpė amerikiečių filmų prodiuserį, režisierių Kuleną Hobaką padaryti dokumentinį serialą „Q: Into the Storm“, kuriame nagrinėjamas mįslingasis Q Anon atsiradimas ir išplitimas.

Serialą galima rasti HBO Max platformoje, publikuotas buvo 2021 metų kovo 21 dieną. Jį viso labo sudaro šeši epizodai, kurie yra informatyvūs ir įdomūs. Juose akylai ir detaliai nagrinėjama visa Q konspiracijos teorija.

“Q: Into the Storm” kadras

Pasirodo, kad prieš kelis metus internetiniuose forumuose atsirado anoniminis veikėjas, kuris pradėjo dalintis neaiškia ir keista informacija. Daliai jos išsipildant buvo pritraukiama vis daugiau ir daugiau sekėjų. Visas judėjimas yra pagrįstas to asmens slapyvardžiu Q Anon, kartais pasirašančiu tiesiog Q.

Dėl savo veiklos mįslingasis Q buvo išbanintas iš keleto forumų: Reddit, 4chan ir pan. Galiausiai buvo surasta svetainė 8chan, kurioje neegzistuoja jokie limitai informacijai, kuria naudotojai gali dalintis. Serialo kūrėjas kalbino visus kurie prisidėjo prie svetainės kūrimo. Paaiškėjo, kad originalus kūrėjas Fredrikas Brenanas pastebėjo, kad Q buvo išvytas iš kitų svetainių ir jam kilo mintis sukurti savo svetainę. Fredrikas tiki visiška žodžio laisve ir norėjo suteikti platformą žmonėms, kurioje šie galėtų ta laisve nevaržomai naudotis. Tai buvo būtent tai, ko mįslių apipintam Q asmeniui ir reikėjo. Greitai į naują svetainę suplaukė ir visi fanai bei sekėjai.

Tikėtina, kad Šamanas yra vienas iš Q Anon sekėjų. Kyla tik vienas klausimas: kas yra tas Q?

Dokumentikoje visomis išgalėmis bandoma atsakyti į šį klausimą. Kalbinti 8chan kūrėjai ir rėmėjai sutiko tik vienu klausimu – tas žmogus gali būti bet kas. Ir, atrodo, kad niekas nenori prisiimti šios tapatybės ir į klausimą „Tai gal jūs esate Q Anon“ visada atsako neigiamai.

Seriale pasakojama, kad Fredrikas yra susidūręs su Q ne vien forume (mat jis yra vienas kelių žmonių, kurie sulaukia Q dėmesio). Fredrikas, sukūręs 8chan svetainę ir suteikęs tarsi prieglobstį visam judėjimui vieną dieną rado didžiulę Q raidę savo namuose ant stalo. Vyras sutrikęs aiškino, kad nežino, kaip ji ten atsirado. Aišku tik viena – Q turi savus būdus kaip išsiaiškinti įvairiausią informaciją. Dar keisčiau yra tai, kad Q sužinojo ne tik kur gyvena Fredrikas, tačiau net ir jo hobį, mat vyras mėgsta kaligrafiją ir turi nemažai daiktų, susijusių su raidžių menu. Tikriausiai paslaptingasis Q Anon nusprendė papokštauti ir tuo pačiu padėkoti Fredrikui už 8chan sukūrimą.

Tapatybė, kuri slepiasi už paslaptingo interneto vartotojo lieka paslaptimi, tačiau sekėjai tikina, kad tai tikriausiai yra vienas iš Donaldo Trumpo aukščiausių patikėtinių, galbūt net kariškis, turintis nematuojamą galią. Ir nėra atsiradusio dar nei vieno žmogaus, kuris tai paneigtų ar prisipažintų esantis Q. Aišku tik viena – kol Q turės platformą, kur gali „leakinti“ (liet. „platinti draudžiamą informaciją“) įvairius faktus ar kalbėti skambiomis frazėmis, tol judėjimas turės pasekėjų.

Minusas tas, kad 8chan svetainė pritraukė ne tik Q Anon sekėjų. Kaip jau minėta, toje svetainėje nėra jokių filtrų, kuo dalijasi žmonės, nes Fredrikas tiki absoliučia žodžio laisve. Bet vyras pats teisingai pastebėjo: „kyla klausimas, kada tos žodžio laisvės per daug“.

Svetainėje pradėjo rinktis įvairiausio plauko ekstremistai. Viskas būtų gerai, jei tai būtų apsiriboję žodžiais. Tačiau būtent iš šios terpės kilo plačiai nuskambėjos Naujosios Zelandijos tragedijos kaltininkas Brentonas Tarantas, kuris 2019 metais darė tiesioginę „Facebook“ transliaciją žudynių metu. Darant tyrimą paaiškėjo, kad Brendonas atakos idėją pasigavo iš 8chan forumų, o šaudynių metu sulaukė kitų naudotojų paramos. Paaiškėjus šioms detalėms daugelis žiniasklaidos priemonių skatino žmones piktintis tokia ekstremistų terpe, kur šie gali nevaržomai ir nebaudžiamai dalytis nerimą keliančiomis idėjomis. Gal tai viena iš priežasčių kodėl svetainė šiuo metu nebėra prieinama iš Google ar panašių paieškos teikėjų. 8chan su visu savo tamsiu turiniu, kuris tebelieka nevaldomas, persikėlė į „tamsiąją“ interneto pusę.

Tai – eiliniams vartotojams neprieinami puslapiai. Naudojantis „Google Chrome“, „Mozzila Firefox“ ar pan. Naršyklėmis puslapiai kaip 8chan nėra pasiekiami. Norint vis dėl to panaršyti po tokius puslapius, kurie yra tam tikra prasme visuomenės tamsioji pusė, reikia naudoti specialią naršyklę „Tor“.

Taip pat skaitykite: TOP 10 pačių įspūdingiausių dokumentinių filmų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: