Friedricho Wilhelmo Murnau filmas „Nosferatu” – vienas iš ankstyviausių siaubo filmų, bei laikomas vienu svarbiausių nebyliųjų Veimaro Respublikos filmų. Tačiau šios kino juostos vis dar bijoma – dėl siaubo žanro elementų, ir tikrąja to žodžio prasme, dėl griežto šviesos ir šešėlių valdymo, vaizdo detalių parinkimo ir pagrindinio jo veikėjo Maxo Schrecko. Filme vampyras nėra romantiškos dvasios, kaip daugelyje dabartinių pastatymų, bet vaizduojamas kaip labai pavojinga būtybė, kuri žlugdo žemę ir žmones.

Vampyrų istorijos tarnauja kaip pirminių žmogaus baimių projekcija. Daugumai žmonių mirtis yra viena iš baisiausių jų egzistavimo baimių. Pereinant į kitą egzistencijos formą, šiuo atveju – negyvųjų, ši baimė tam tikru mastu pašalinama. Ypač mažiau išsilavinę žmonės, nesusiję su filosofija ar bažnyčios doktrina ir įtariai vertinę rojaus perspektyvas, plėtojo savo mintis apie gyvenimą po mirties – vampyrizmą.

Kraujasiurbio su aštriais dantimis ir ilgais nagais istorija, kuri 1838 m. persekiojo išgalvotą Vokietijos miestą Vysborgą, buvo kino meno etapas. Žiūrovus šiurpinti privertė ne žmonių kančių, karo, bado ar skurdo siaubas, o antžmogis, atnešęs mirtį ir pražūtį ir šokinėjęs per nekaltų piliečių gerkles. Vampyras grafas Orlokas tapo neapsakomo siaubo simboliu.

Filmas „Nosferatu. Siaubo simfonija“, 1922 m. buvo sukurtas pagal Bramo Stokerio romaną „Drakula“ ir tais pačiais metais pasiekė kino sales. Žodis „nosferatu“ paimtas iš B.Stokerio romano (rumunai taip vadino grafą Drakulą). Šis filmas suformavo vampyro paveikslą žmonių sąmonėje ir tapo vienu ryškiausių nebyliojo kino pavyzdžių.

Filmo premjera įvyko tuo metu, kai Vokietija vis dar matė Pirmojo pasaulinio karo siaubą. Milijonai karių žuvo, suluošinti neįgalieji gatvėse prašė pinigų. Iškart po karo ispanų gripas pražudė milijonus žmonių Europoje, o 1919 metų žiema įėjo į istoriją kaip bado žiema. Filmo prodiuseris Albinas Grau kartą pasakė, kad „Nosferatu” jam buvo priemonė „suprasti, kas slypi už šio siaubingo Pirmojo pasaulinio karo įvykio“, kuris riaumojo kaip kosminis vampyras.

Pirmojo pasaulinio karo vampyro istorija

1920-ųjų pradžioje istorija pateko į komercinio menininko rankas ir iškart jį sužavėjo. Tai buvo „Drakula“ – airio Bramo Stokerio romanas, kuris užbūrė Albiną Grau. Taip pat ir todėl, kad knygoje aprašyti ypatumai jam anaiptol nebuvo svetimi: karo metu senas serbų ūkininkas pasakojo jam savo tėvo, palaidoto be sakramentų ir į gimtąjį miestą išvykusį kaip negyvą, istoriją, vėliau pranešė Grau. Remiantis tuo metu skubiai iškastais ekshumacijos dokumentais, karste rastas kūnas praėjus keliems mėnesiams po vyro mirties, atrodė lyg ką tik miręs. Tuo tarpu iš mirusio vyro lūpų būtų kyšojusi smailių dantų pora. Tada buvo paimtas medinis kuolas ir per krūtinę įvarytas į širdį.

Grau nedvejojo ​​ir įkūrė „Prana-Film“ specialiai „Nosferatu“ gamybai. Režisierūrai jis pasamdė būsimą kino režisierių Friedrichą Wilhelmą Murnau. Jo darbas „Nosferatu“ ir šiandien laikomas novatorišku.

Filmo režisierius bei jo meniniai sprendimai

Friedrichas Wilhelmas Plumpe’as, kilęs iš turtingo vidutinės klasės fabriko savininko namų Bielefelde, pirmiausia studijavo filologiją ir meno istoriją Heidelberge, prieš tai lankė Berlyno teatro mokyklą Max Reinhardt, kur studijavo vaidybos pamokas ir tapo Reinhardto režisieriaus padėjėju. Kadangi jo šeima atmetė ir jo meninius užmojus, ir homoseksualumą, patyrė šeimos nepripažinimą, tai priėmė kaip savo šaknų nukirtimą ir jis jau nuo 1910 m. atsiribojo nuo savo gimimo vardo ir pasivadino Murnau.

F.W. Murnau yra vienas iš ypač novatoriškų ir svarbių 20-ojo amžiaus pradžios kino kūrėjų. Jis mokėjo įtvirtinti filmą kaip vaizdinę terpę. Jo filmuose, ypač literatūrinėse adaptacijose, kurios originalia menine rašytine forma gyvena vien nuo žodžio, vargu ar yra subtitrų – tai yra itin neįprasta nebyliojo kino epochoje. Murnau atpažino vaizdo galią, apšvietimą ir kameros veikimą bei pasikliovė specialiais šviesos atspindžiais.

Susitelkimas į šias grynai kinematografines priemones kartu su pasirinktais vaizdų kadrais, kurie sugalvoti kaip paveikslai, taip pat tankus aktorių psichologinis žaidimas, kurie mokėjo ypač gerai pamokyti ir motyvuoti, suteikia Murnau filmams nepaprastą išraiškingumą. Be to, filmo kūrėjas atkreipė dėmesį į atmosferos nuoseklumą realybėje, o nerealumą suliejo poetiniu būdu.

Nosferatu” filmavimo aikštelėje

Nors dauguma to meto filmų buvo nufilmuoti filmavimo aikštelėje, „Nosferatu“ komanda nuėjo iki Karpatų kalnų, kad filmuotų originaliose vietose. Tai, kad kino komanda pastatė savo kameras gamtos apsuptyje ir nufilmavo jas „vietoje“ tais laikais buvo neįtikėtina. Slovakijos viduramžių Oravos pilis Tatruose tapo tamsiojo grafo namų pilimi, Vismaro Marijos bažnyčia tapo išgalvoto Visborgo orientyru, o senoji Liubeko druskos parduotuvė tapo nauja vampyro užeiga.

Norėdami sukurti klaikią atmosferą, režisierius ir operatorius eksperimentavo su šviesa ir šešėliu. Apytiksliai blėstant fonui, apšvietimo technikas sutelkė šviesą į aktorių veidus. Vampyro akys atrodė dar giliau įsirėžusios į galingą kaukolę, jo žvilgsnis atrodė dar tamsesnis. Kulminacija yra visame pasaulyje garsi scena, kurioje kraujasiurbis prasiskverbia pro Hutterio namus: matant tik jo šešėlį, jis šliaužia laiptais į beginklės Ellen lovą; baisūs ilgi voriniai pirštai per ilgais nagais, atrodo, nori pasiekti auką. Po premjeros 1922 m. žurnalas „Der Film“ ir „Schweizer Cinema“ gyrė Murnau vampyro istoriją kaip šedevrą.

Pagrindinis aktorius iš „beprotiško pasaulio“

Bene baisiausias „Nosferatu“ dalykas, nepaisant visų efektų, buvo pagrindinis jo aktorius – teatro aktorius Maxas Schreckas, kuris pavaizdavo grafą Orloką, veikėją, analogišką grafui Drakulai. Maždaug 30 metų po „Nosferatu“ premjeros graikų kino kūrėjas Adonis Kyrou savo standartiniame darbe apie siurrealizmą filme parašė: „Kas slypi už Nosferatu figūros? Gal tikras vampyras?“ Absurdiška mintis – bet Kyrou nebuvo vienintelis, kuriam vampyro personažą įkūnijantis aktorius neatrodė visiškai žmogus: filmuojant „Nosferatu“ Slovakijoje, daugelis žurnalo „Film-Tribüne“ teigimu pažvelgė į „vaiduokliškai blyškią“ tuometinio 42 metų vyro figūrą „su siaubingu žvilgsniu“. Makiažas, peraugę nagai, pailgos ausys, du smailūs ilgi priekiniai dantys ir tamsus kostiumas padarė visa kita ekrane.

E. Eliasas Merhige filme „Vampyro šešėlis“ (2000) taip pat teigė, jog „Nosferatu“ pagrindinis aktorius Maxas Schreckas buvo tikras vampyras. Kino juostoje „Vampyro šešėlis“, kurioje amerikiečių – italų aktorius Willemas Dafoe įkūnija paslaptingąjį Maxą Schrecką išgalvotoje Murnau klasikos genezėje, taip pat buvo pasiremta legendų apie „vampyrą“ kūrimu.

Maxas Schreckas buvo labai ekscentriškas, o draugai bei kolegos iš kino pasaulio kurstė šiurpinančius gandus prieš pasirodant siaubo kino klasikai „Nosferatu“, kad Schreckas ir vampyras Orlokas bus panašūs. Ne tik nepajudinamas aktoriaus blyškumas, bet ir mirtina alergija saulės šviesai sukėlė daug diskusijų tuometiniame kino pasaulyje. Juokaujama, kad Murnau pristatė Schrecką likusiems aktoriams ir filmavimo komandai kaip aktorių, kuris taip atsidavęs savo vaidmens tiesai, kad atsisako išeiti iš personažo ar kostiumo, be to net nepasirodė filmavimo aikštelėje dienos metu – kaip aktorius, kuris iš tikrųjų siekia gyventi savo vaidmenį filmavimo metu. „Münchner Kammerspiele“ metraštininkas Wolfgangas Petzetas kartą pasakė: „Jo mėlynos akys, gilios ir perpildytos paslaptingumo – kaip ir aštriaregių paukščių – dažnai buvo šiek tiek apsiniaukusios; visada buvo tarsi kažkas, kas jame snaudė“. O „Münchner Kammerspiele“ direktorius Otto Falkenbergas aktoriaus M. Schreko laidotuvėse sakė: „Jūs gyvenote atokiame ir pašėlusiame pasaulyje“.

Nosferatu“ laikomas arba šedevru, arba tragedija

Nepaisant šios pirmosios siaubo filmo žvaigždės, ne visi manė, kad „Nosferatu“ yra šedevras. Tema „platintojams atrodė tokia atstumianti, kad jie atsisakė pirkti filmą ir jį platinti“, – apgailestaudamas rašė šveicarų žurnalas „Cinema“. Tačiau tai nebuvo priežastis, kodėl filmas turėtų virsti jo prodiuserio Albino Grau katastrofa. Susižavėjęs medžiaga Grau pamiršo vieną mažytį dalyką – tiksliau tyčia nepastebėjo: filmo teises. Jų jis neturėjo. Taigi romano „Drakula“ autoriaus Bramo Stokerio našlė sėkmingai jį padavė į teismą ir pasiekė visų „Nosferatu“ egzempliorių sunaikinimą Vokietijoje. Šis įvykis Grau gamybos kompanijai, kuriai „Nosferatu“ turėjo likti vienintelis „Prana-Film“ kūrinys, buvo šokas. Tai, kad siaubo klasika tebėra išsaugota, kino gerbėjai yra skolingi užsienio kopijoms Prancūzijoje ir JAV; Vokietijos teismai negalėjo uždrausti tarptautinių pardavimų.

Literatūrinių nuorodų į vampyrizmą galima rasti dar prieš Stokerio romaną, 1816 m. Johno Williamo Polidori istorijoje „Vampyras“ ir 1872 m. airių rašytojo Sheridano Le Fanu romane „Carmilla“, kuriame pagrindinę vietą užima jauna moteris ir pirmą kartą moteris-vampyrė. Abiejuose pasakojimuose „vaikščiojantys lavonai“ nebėra kraują siurbiantys monstrai.

Žiūrėti filmą:

Siaubo filmai apie vampyrus buvo populiarus kino žanras nuo XX amžiaus pradžios, o dabartinius kūrinius ypač mėgsta jaunimas. Pasak „Box Office Mojo“, serialas „Vampyro dienoraščiai“, sukurtas pagal to paties pavadinimo knygas, kurių autorė yra L. J. Smith, bei penki „Saulėlydžio“ sagos filmai, sukurti pagal JAV rašytojos Stephenie Meyer romanus, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas romantiškai vampyro istorijai, 2008–2012 m. pritraukė daugiau nei tris milijardus žiūrovų visame pasaulyje. Tačiau filmų ir serialo serijas kritikai priėmė ne taip geranoriškai ir daugiausia įvertino kaip meniškai nereikšmingus. Kita vertus, kiti šio žanro filmai dabar laikomi kinematografiniais meno kūriniais, kurie kino istorijoje užima svarbią vietą pasakojimo stiliaus ir estetikos prasme.

Senoviškas tikėjimas, bet aristokratiškos figūros, elegantiškai judančios gyvųjų pasaulyje ir sukeliančios nenugalimą trauką – Stokeris perėmė šiuos atributus ir sukūrė literatūrinio pasaulio sėkmę, kuri suformavo vėlesnius romanus ir istorijas vaizduojant vampyrus. Per šimtmečius siaubo objektas – kraujasiurbys vampyras – tapo noro objektu, be kurio literatūra ir filmai šiandien jau negali apsieiti.

Tap pat skaitykite: 10 klasikinių Holivudo kino šedevrų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: