Organizatorių archyvo nuotr.

Įvairūs išmanieji įrenginiai – daugelio mūsų kasdienybė. Vienaip ar kitaip jais nuolat naudojamės – darbe ar laisvalaikiu. Žinoma, tai suteikia daugybę privalumų, tačiau tokios technologijos pasižymi ir žalingu poveikiu sveikatai. Vienas iš didžiausių neigiamų veiksnių – ekranų spinduliuojama mėlyna šviesa. Ji veikia tiek akis, tiek bendrą savijautą. Galbūt ir jūs jaučiate šį poveikį? Tuomet verta plačiau susipažinti su šiuo reiškiniu ir neigiamos jo įtakos mažinimo būdais, tokiais kaip akiniai darbui su kompiuteriu ar kita.

Mėlynos ekranų šviesos poveikis sveikatai

Ši šviesa skiriasi nuo natūralios, nes pasižymi gana aukšta spinduliuote. Būtent tai prisideda prie degeneracinių akių ligų atsiradimo. Mėlyna šviesa praeina į akies vidų ir pasiekia tinklainę, taip sukeldama žalingąjį poveikį. Pirmieji požymiai, atsirandantys nuo per didelio tokių spindulių kiekio, yra akių įtampa, nuovargis ar net suprastėjusi miego kokybė.

Jei poveikis itin intensyvus ir trunka ilgai, gali atsirasti ar suintensyvėti tokios akių ligos kaip amžinė geltonosios dėmės degeneracija (AMD), pigmentinis retinitas ar Štargarto liga. Be viso to, žalingas mėlynos šviesos spindulių poveikis gali sukelti ir akių melanomą.

Apsisaugoti gali padėti keletas priemonių

Minėtos grėsmės skatina ieškoti tinkamos apsaugos. Tam tinka tiek paprasčiausios pertraukėlės, tiek specialūs akiniai darbui su kompiuteriu ar kitais išmaniaisiais įrenginiais. Jas galima rinktis priklausomai nuo galimybių ir norų. Yra būdų, kurie nereikalauja daug pastangų ir investicijų, bet turi teigiamą poveikį tiek akims, tiek bendrai sveikatai. Patartina atsižvelgti į tai, kiek laiko praleidžiama prie išmaniųjų įrenginių ekranų ir įvertinti neigiamą mėlynos šviesos poveikį. Esant reikalui galima pasirinkti ir sudėtingesnes apsaugines priemones.

Pertraukėlės – paprasta, bet efektyvu

Kai žiūrime į ekraną, mes dažniausiai esame linkę sukoncentruoti žvilgsnį, todėl rečiau mirksime. Visa tai dar labiau skatina nuovargį ir įtampą. Net ir neilgos pertraukėlės gali padėti akims pailsėti, ir įprasti prie tokių pertraukėlių tikrai verta. Taip pat naudinga bent trumpam nukreipti žvilgsnį nuo ekrano, pažiūrėti į tolį. Specialistų teigimu, tai naudinga net ir jei naudojami akiniai darbui su kompiuteriu. Geriausiu atveju tai patartina daryti kas pusvalandį.

Tinkamas poilsis akims, leidžiantis jas atpalaiduoti, yra ir paprasčiausias mirksėjimas. Pietų pertrauka – puikus metas išeiti į lauką ir gauti natūralios šviesos. Ji skatina melatonino ir kitų būtinų medžiagų gamybą tinklainėje. Taigi pusvalandis gryname ore gali padėti pasijusti geriau ir pailsėti.

Akiniai – specialiai apsaugai

Nešiojant akinius su apsauginiu mėlynos šviesos filtru galima išvengti arba sušvelninti neigiamą spindulių poveikį. Svarbu ir tai, jog juos gali naudoti tiek prasčiau matantys, tiek ir tie, kuriems regos korekcija nereikalinga. Akiniai darbui su kompiuteriu dažniausiai būna padengti „BlueControl“ danga, kuri neutralizuoja mėlyną šviesą. Be to, tokia priemonė leidžia sumažinti ekranų atspindžius ir suteikia vaizdui ryškesnį kontrastą. Šie specialūs akiniai gali būti nešiojami ir kartu su kontaktiniais lęšiais.

Tinkama mityba – sveikatos pagrindas

Akims ypač reikalingi riebaluose tirpūs vitaminai A, E ir D. Paprastai jų gauname iš gyvūninių produktų. Akių sveikatai teigiamą poveikį turi ir įvairios daržovės: morkos, moliūgai, pomidorai, špinatai, brokoliai ir kitos. Jų nevartojant patartina naudoti sintetinius papildus, kurie gali kompensuoti vitaminų trūkumą. Labai svarbu vartoti pakankamai riebalų, nes būtent jie padeda pasisavinti reikiamus elementus. Tai gali būti riebi žuvis, kiaušinio tryniai, pieno produktai, tokie kaip sviestas.

Praleidžiant daug laiko prie kompiuterio ar kitų išmaniųjų įrenginių ypač svarbu pasirūpinti savo akimis. Tinkamai pasirinkti būdai gali padėti sumažinti neigiamą ekranų poveikį ne tik joms, bet ir bendrai savijautai. Reguliarios pertraukėlės, apsauginiai akiniai darbui su kompiuteriu ir tinkama mityba padės tuo pasirūpinti lengvai – tereikia įpročių.

Užsakymo Nr. KMC190050

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Taip pat skaitykite: