Angela Merkel / Pixbay.com archyvo nuotr.

Nuo 2018 m. spalio mėn. tapo aišku, kad Angela Merkel nekandidatuos kaip federalinė kanclerė. Rinkimai į 20-ąjį Vokietijos Bundestagą vyks 2021 m. spalio 24 d. Angela Merkel iš viso kanclerės pareigas ėjo 16 metų, po buvusio kanclerio Helmuto Kohlio yra antra pagal valdymo trukmę. 2021 m. rudenį baigsis Angelos Merkel era – žinoma, kiekvienas turi pats nuspręsti, ar jos gedi, ar džiaugiasi, kad ji pagaliau traukiasi. Paskelbus apie pasitraukimą iš partijos vadovybės, pirmieji kandidatai kandidavato užimti šias pareigas. Bet kas turi daugiausią galimybių tapti federaliniu kancleriu 2021 m.?

72 proc. – tiek vokiečių šiuo metu patenkinti Angelos Merkel darbu. Todėl kanclerė neabejotinai užima pirmąją vietą politikų reitinge – kaip ir būdavo jai sėdint kanclerės poste. Todėl nuomonės tyrimo institutas „Infratest Dimap“ atliko tyrimą ir klausė vokiečių, kaip jie jaučiasi, kuomet Merkel atsistatydinimo momentas visai nebe toli. Tarp Vokietijos piliečių vyrauja apgailestavimas: 51 procentas mano, kad Merkel pasitraukimas bus kritinis Vokietijai, 44 procentai tai vertina teigiamai.

Per Velykas Vokietija patirs didžiausią uždarymą nuo pandemijos pradžios

Nuo balandžio 1 d. iki 5 d. imtinai gyvenimas Vokietijoje sustos. Karantinas bus pratęstas iki balandžio 18 d. Trečiadienį federalinė vyriausybė panaikino neseniai nuspręstus Velykų laikotarpio karantino švelninimo nutarimus. Kanclerė Angela Merkel prisiėmė visą politinę atsakomybę už tai. „Ši klaida yra tik mano klaida“, – trečiadienį sakė A. Merkel pranešime spaudai. Merkel teigė, kad sprendimas sušvelninti karantiną per Velykas sukėlė papildomą gyventojų nepasitenkinimą. „Aš to labai gailiuosi“. Merkel pabrėžė: „Aš prašau visų piliečių man atleisti“. Klaida turi būti įvardijama kaip klaida ir ištaisyta. Velykinio švelninimo idėja buvo sukurta pagal geriausius ketinimus, tačiau paaiškėjo, kad per trumpą laiką jos įgyvendinti nepavyko. Kilo daug klausimų, pradedant nuolatiniu darbo užmokesčio mokėjimu, baigiant situacija parduotuvėse ir įmonėse, kurių nepavyko atsakyti per tokį trumpą laiką. Antradienio vakarą federalinė vyriausybė nusprendė sugriežtinti karantiną Velykų laikotarpiu nuo balandžio 1 iki 5 dienos, kad būtų dar labiau apribotas viešasis, privatusis ir ekonominis gyvenimas. Didysis ketvirtadienis ir Didysis šeštadienis turėjo būti paskelbti poilsio dienomis. Tačiau tai sulaukė masinės kritikos, taip pat kilo didelė painiava dėl praktinio įgyvendinimo. Atlaisvinus karantiną, sergamumo skaičiai ženkliai išaugo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Angela Merkel (@bundeskanzlerin)

„Mums dar nepavyko įveikti viruso, jis nepasiduoda“, – sakė A. Merkel. „Vokietijos padėtis yra labai rimta – ženkliai daugėja sergamumo atvejai, didėja įtampa intensyvios terapijos skyriuose ir plinta naujos, labiau užkrečiamos koronaviruso atmainos.“. Per 16 valdžios metų Angela Merkel tikriausiai dar nebuvo padariusi tokios rimtos, techniškai sunkios politinės klaidos, kaip šis Velykų laikotarpis.

Vokietijos Bundestagas: funkcija ir užduotys Vokietijos Federacinei Respublikai

Vokietijos Bundestagas yra institucija, kuri atstovauja Vokietijos Federacinei Respublikai. Parlamentas yra autoritetinga teisės aktų leidybos institucija. Vokietijos Bundestagas turi savo vietą Reichstago pastate Berlyne. Teisės aktai kaip įstatymų leidžiamoji valdžia yra svarbiausia Vokietijos Bundestago funkcija. Bundestagas taip pat kontroliuoja vyriausybės darbą ir sprendžia dėl federalinio biudžeto ir Bundesvero dislokavimo. Bundestago prezidentas yra perrenkamas kiekvienu teisėkūros laikotarpiu ir yra parlamentarų rankose. Federalinė kanceliarija taip pat užpildoma naujais paskyrimais po kiekvieno federalinio rinkimo. Federalinio kanclerio rinkimai taip pat yra Vokietijos Bundestago užduotis. Šiuo tikslu federalinis prezidentas siūlo kandidatą rinkti federaliniu kancleriu, dėl kurio tada balsuoja parlamentarai.

Rinkimų metai: kurios partijos dalyvaus 2021 m. Federaliniuose rinkimuose?

Visos šiuo metu Bundestago parlamente atstovaujamos partijos vėl kandidatuoja į 2021 m. Federalinius rinkimus: CDU / CSU, SPD, AfD, FDP, žalieji ir kairieji – taip nepriklausomos partijos Bundestage, bei partija ir liberalų-konservatorių reformatoriai. Pirmą kartą federaliniuose rinkimuose 2021 m. Varžysis Antifašistinė demokratų partija, pagrindinė Vokietijos demokratų partija, „The III“, „Todenhöfer“ partija, „WiR2020“ ir „Volt“ Vokietija. 2021 m. kovo mėn. vykusiuose valstybės rinkimuose visos Europos „Volt“ partija gavo stebėtinai daug balsų, Frankfurte jie pirmą kartą persikėlė į miesto parlamentą.

Kokios partijų prognozės 2021 m. federaliniuose rinkimuose?

Keletas tyrimų institutų kas savaitę vykdo sekmadienio klausimą apie federalinius rinkimus. Remiantis 2021 m. kovo 15 d. socialinių tyrimų instituto „Insa“ atlikta apklausa, po paskutiniųjų federalinių rinkimų 2017 m. SPD prarado 3,5 proc. savo populiarumo, o žalieji sugebėjo įtikinti aštuonis procentus daugiau žmonių. AfD ir kairieji prarado procentinį tašką, o FDP išlieka palyginti pastovi.

Partijos pateikia kandidatus: kas pakeis Angelą Merkel po federalinių rinkimų 2021 m.

Federalinis kancleris nėra renkamas tiesiogiai, bet jį nustato po rinkimų išrinkti Vokietijos Bundestago nariai. Nepaisant to, kanclerių kandidatų teikimas yra labai svarbus federaliniuose rinkimuose.

Iki šiol – išskyrus SPD – nė viena partija nėra iškėlusi kandidato į kanclerius. Socialdemokratai savo sprendimą priėmė 2020 m. rugpjūčio mėn. Jų kandidatas – Olafas Scholzas.

Arminas Laschetas ir Markusas Söderis diskutuojami kaip galimi kandidatai į CDU kanclerius. FDP daro prielaidą, kad Christianas Linderis kandidatuos kaip pagrindinis kandidatas. Kairieji dar nesusitarė dėl geriausio kandidato: – tačiau Frankfurte gyvenanti Janine Wissler yra viena iš diskusijų keliančių žmonių. Žalieji vis dar sprendžia dėl kandidato, jie renkasi tarp Roberto Habecko ir Annalenos Baerbock.

2017 m. federaliniuose rinkimuose iš viso 6 partijos persikėlė į Bundestagą, o CDU / CSU buvo stipriausia jėga ir galų gale vėl sudarė didžiąją koaliciją su SPD. Tuomet Angela Merkel ketvirtą kartą buvo išrinkta kanclere kaip geriausia CDU kandidatė. Todėl CDU / CSU turi geriausias galimybes paskirti naują federalinį kanclerį. Kita vertus, FDP ir kairiesiems nereikės per daug jaudintis dėl kandidato į kanclerius. Po sėkmės tarp visuomenės, tikrai galima tikėtis, kad žalieji sulauks pripažinimo ir tikriausiai pirmą kartą istorijoje federaliniuose rinkimuose jiems teks susidurti su oficialiu kandidatu į kanclerius – diskusija jau kilo du metus prieš rinkimus ir į juos jau žiūrima su susidomėjimu. AfD ir SPD tikrai išrinks kandidatą į kanclerius, tačiau jų galimybės greičiausiai bus silpnos.

Šiuo metu didžiausia tikimybė, kad naujas kancleris bus iš CDU / CSU. Tai nebūtinai yra dėl to, kad partija šiuo metu yra labai populiari, bet labiau tai susiję su stipriai silpstančia konkurencija. CDU / CSU iškart po to, kai Angela Merkel paskelbė, kad palieka kanceliariją, pradėjo kovą dėl valdžios. 2021 m. sausio pradžioje skaitmeniniame CDU partijos suvažiavime buvo tariamasi dėl naujo partijos pirmininko. Arminas Laschetas ir Norbertas Röttgenas kandidatavo į rinkimus, be abejo, taip pat ir turėdami viltį dėl partijos pirmininko pareigų 2021 m. Rinkimus dėl partijos pirmininkavimą laimėjo Arminas Laschetas kartu su viceprezidentu Jensu Spahnu. Mažiausiai balsų surinko Norbertas Röttgenair greičiausiai palaidos viltį tapti kancleriu 2021 m. Taigi viskas virsta Marcuso Söderio ir Armino Lascheto dvikova. Arminas Laschetas, 58 metų Šiaurės Reino-Vestfalijos ministras pirmininkas, priešingai nei Söderis, nesusilaiko ir pakankamai dažnai pabrėžia, kad mato save kaip idealų Angelos įpėdinį. Tai tikrai nepadeda jam pelnyti simpatijų ir dauguma vokiečių mano, kad Lascheto išrinkimas partijos pirmininku buvo klaida. Söderis ypač gerai įvedė naują koronos politiką Bavarijoje ir įrodė esąs tvirtas krizių valdytojas – be to, pastaruoju metu jis neakcentavo, kad jo vieta iš tikrųjų yra Bavarijoje. Dabar Laschetas yra svarstomoje pozicijoje todėl, kad neslepia, jog nori tapti kancleriu, tačiau šis prisipažinimas taip pat gali būti ir pražūtingas. Juolab, kad dabar jis labai stebimas, nes visi – taip pat ir partijos pirmininko rinkėjai – mato jį kaip paskirtą kandidatą į kanclerius. Nė vienas klaidingas žingsnis neliks nepastebėtas ir iškart bus kritikuojamas. Todėl CDU viduje, manoma, daugelis mato Söderį kaip geresnį kandidatą, su kuriuo būtų galima gauti geresnį rinkimų rezultatą 2021 m.

BPD rinkosi tarp Olafo Scholzo, Saskios Esken, Andreos Nahlesas ir Kevino Kühnerto. Iš anksčiau jau buvo aišku, kad geriausias SPD kandidatas į 2021 m. rinkimus bus dabartinis vicekancleris Olafas Scholzas. Jis yra daugiausiai politiškai aktyvus ir, skirtingai nei Kevinas Kühnertas, turi žymiai daugiau patirties ir siekia didesnio stabilumo. Kühnertas tikrai yra vilties nešėjas, tačiau kaip kandidatas į kanclerius jis dar nėra tinkamas. Andrea Nahles, be abejo, ilgą laiką turėjo geras galimybes įsitvirtinti kaip geriausia kandidatė. Juk ji ilgai užėmė visas aukščiausias BPD pareigas, tačiau po žlugimo 2019 m. gegužės mėn. vykusiuose Europos rinkimuose ji pranešė apie atsistatydinimą. Tai reiškia, kad ji nebegali kandidatuoti į kancleres. Oficialiai paskyrus kandidatą Olafą Scholzą, du naujieji partijos pirmininkai, Saskia Esken ir Norbertas Walteris-Borjansas, kurie abu pakeitė Nahlesos pareigas, dabar nėra siūlomi kanclerio kandidatūrai.

Žalieji šiuo metu užima antrąją vietą tarp rinkėjų. Katrin Göring-Eckardt kartu su Cemu Özdemiru dalyvavusi rinkimų kampanijoje kaip pagrindinis duetas, daugiau nekandidatuos. Kaip įprasta, žalieji vėl eis į rinkimų kampaniją su dviguba lyderyste, todėl Annalena Baerbock turi didžiausią šansą būti partijos dalimi 2021 m., nes neturi moteriškos konkurencijos. Šiuo metu Habeckas yra vienas populiariausių politikų Vokietijoje. Kadangi abu Habeckas ir Baerbock turi federacijos kartu pirmininkavo federacijai, galima manyti, kad „svajonių komanda“ tikriausiai taip pat dalyvaus federalinių rinkimų kampanijoje kaip geriausias duetas. Remiantis dabartinėmis apklausomis, žalieji galėtų persikelti į naująjį Bundestagą kaip stipriausia jėga.

Remiantis apklausomis, AfD gali tapti trečia stipriausia partija kituose federaliniuose rinkimuose ir taip nustumti BPD į 4 vietą. Tačiau mažai tikėtina, kad AfD galų gale iš tikrųjų paskirs federalinį kanclerį. Nepaisant to, AfD tikriausiai dalyvaus rinkimų kampanijoje su savo geriausiu duetu, kurį sudarys Aleksandras Gaulandas ir Alice Weidel. Tačiau 78 metų Gaulandas savo politinės karjeros pabaigą pirmą kartą paskelbė 2019 metų vasarį. Gaulandas vis dar politiškai aktyvus ir galbūt vėl kandidatuos, tačiau jei jis nuspręstų pasitraukti prieš federalinius rinkimus, Tino Chrupalla šiuo metu turėtų didžiausias galimybes tapti jo įpėdiniu.

Šiuo metu, Markusas Söderis šiek tiek lenkia Arminą Laschetą kaip naująjį federalinį kanclerį 2021 m. Dėl dabartinės koronos pandemijos Markusas Söderis vėl iškilo kaip politikas, valdydamas krizę. Pastarosiomis savaitėmis jis pakilo ir tarp rinkėjų. Bavarijos ministras pirmininkas vėl pabrėžė, kad nori likti Bavarijoje, tačiau tai tikrai nėra nuspręsta. Šiuo metu Söderis yra populiariausias Sąjungos politikas (po Angelos Merkel) ir tikrai gali sugrąžinti daug daugiau konservatyvių rinkėjų, kurie perėjo į AfD. Jei Söderis nuspręs ir toliau tęsti kandidatūrą, remiantis šių dienų statistikomis yra didelė tikimybė, kad mes jį matysime kaip sekantį Vokietijos kanclerį.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: