Kadras iš "Euronews" reportažo.

Bostone pirmadienį per maratono bėgimą nugriaudėjus dviem sprogimams, mažiausiai trys žmonės žuvo, o dar per daugiau kaip 140 buvo sužeista.

Išpuolis, įvykdytas netoli finišo linijos per šį populiarų Amerikos sporto renginį, sukėlė didžiulę sumaištį ir paniką gatvėse.

Saugumo parengtis buvo padidinta nuo Niujorko iki Los Andželo, o amerikiečiai, iki šiol gyvai menantys 2011 metų rugsėjo 11-osios atakas, iškart iškėlė prielaidą, jog jų šaliai tikriausiai vėl smogė teroristai.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) per nacionalinę televiziją sakė, kad kol kas neaišku, kas įvykdė šiuose sprogdinimus, tačiau pažymėjo, kad kaltininkai neišvengs atsakomybės. Tačiau jis neištarė žodžio “teroras”.

“Vis dar nežinome, kas tai padarė arba kodėl. Žmonėms nereikėtų daryti skubotų išvadų, kol neturime visų faktų, – sakė B.Obama. – Tačiau nesuklyskite: mes prisikasime iki dugno ir nustatysime, kas tai padarė; nustatysime, kodėl jie tai padarė.”

Vienas aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, vėliau sakė, kad “bet koks įvykis su daugeliu sprogstamųjų užtaisų – kaip, regis, nutiko – aiškiai yra teroro aktas”.

Sprogimo vietoje aidėjo sužeistųjų dejonės ir išsigandusių žmonių skausmai, kai daugybė persigandusių bėgikų ir žiūrovų bėgo iš krauju aptaškyto ir nuolaužomis nusėto nelaimės epicentro.

Kaip praneša žiniasklaida, vienas iš žuvusiųjų buvo aštuonmetis berniukas, o kai kuriems žmonėms buvo nutrauktos galūnės. Viena moteris sakė televizijai CNN, kad tas sprogimas buvo garsiausias, kokį jai yra tekę girdėti, sudrebinęs žemę.

Galingi sprogimai driokstelėjo netoli maratono trasos finišo linijos – praėjus nemažai laiko po to, kai ją kirto nugalėtojai. Po išpuolio Bostono centre finišo dar nepasiekę bėgikai buvo nukreipti kitu maršrutu. Tame renginyje užsiregistravo dalyvauti 27 tūkst. žmonių.

Pirmasis sprogimas nuaidėjo Boilstono gatvės šiaurinėje pusėje, prieš pat fotofinišo tiltelį. Antrasis pasigirdo po kelių sekundžių.

Abiejų sprogimų vietos nutolusios viena nuo kitos maždaug 100 metrų.

Jie driokstelėjo praėjus apie keturioms valandoms nuo lenktynių pradžios ir praėjus dviem valandoms po to, kai vyrų bėgimo nugalėtojas kirto finišo liniją. Tuo metu lenktynes buvo baigę jau per 17 tūkst. bėgikų, tačiau tūkstančiai kitų tebebėgo trasoje.

Praėjus keturioms valandoms po lenktynių starto prie finišo linijos paprastai būna susirinkę daug žmonių, nes maždaug tuo metu maratono distanciją baigia daugybė bėgikų mėgėjų, o jų pasveikinti susirenka giminaičiai ir draugai.

Už kelių kilometrų nuo finišo vietos ir maždaug tuo pat metu, kai įvyko sprogimai, Johno F.Kennedy (Džono F.Kenedžio) prezidentinėje bibliotekoje įsiplieskė gaisras. Policijos komisaras sakė, kad jį galėjo sukelti padegamasis užtaisas, tačiau tas incidentas neatrodo susijęs su sprogdinimais.

JAV televizijos vaizdo reportažuose buvo matoma akimirka, kai smogė pirmasis sprogimas. Užtaisas buvo susprogdintas kairėje trasos pusėje už žiūrovų, plazdant eilei spalvingų nacionalinių vėliavų, rodančių, kad maratone dalyvauja bėgikai iš viso pasaulio.

Saugumo pareigūnai, dėvintys geltonas liemenes, užsidengė ausis rankomis, kai driokstelėjo pirmas sprogimas. Bent vienas bėgikas buvo parblokštas ant žemės; pasklido balti dūmai. Plevėsuojančios vėliavos staigiai suplazdėjo nuo sprogimo smūginės bangos.

Buvo skelbiami pranešimai apie šiurpius sužalojimus.

“Matėme žmonių nutrauktomis kojomis, – viešbučio “Charlesmark” savininkas Markas Hagopianas sakė naujienų agentūrai AFP iš restorano rūsio, kur jis pasislėpė. – Netoli manęs buvusiam žmogui buvo per kelius nutrauktos kojos – jis buvo dar gyvas.”

“Buvo baisu; viskas įvyko labai greitai, – pasakojo M.Hagopianas. – Sprogimas buvo milžiniškas… Pajutom vėją savo veidais… Policija šaukė: “Eikit iš čia, pasitraukit – ten gali būti daugiau bombų.'”

Bostono policijos vadovas Edas Davisas (Edas Deivisas) per vėlai pranešė per spaudos konferenciją pranešė, kad žuvo trys žmonės. Pareigūnai sulaukė daugybės klausimų apie šių sprogdinimų tyrimo eigą.

Federalinio tyrimų biuro (FTB) specialusis agentas Rickas DesLauriers (Rikas DesLorjė) sakė: “Tai kriminalinis tyrimas, tačiau turintis potencialą (tapti) tyrimu dėl terorizmo.”

Per 100 žmonių buvo sužeisti, sakė Masačusetso gubernatorius Devalis Patrickas (Devalis Patrikas), nenurodydamas tikslių skaičių.

Dienraštis “The Boston Globe” nurodė, kad sužeistųjų buvo bent 125, o ligoninės pranešė, kad sužeistųjų yra mažiausiai 144, iš kurių bent 17 būklė kritinė. Sužalojimai įvairūs: pradedant sumušimais ir nubrozdinimais, baigiant amputacijomis.

Daugeliui nukentėjusiųjų buvo sužalotos kojos; daug žmonių sužalojo skeveldros, nes sprogstamieji užtaisai, matyt, buvo prikimšti metalinių šratų, o kai kuriems žmonėms trūko ausų būgneliai.

Televizija “NBC News”, remdamasi pareigūnų informacija, paskelbė, kad policija rado “daug sprogstamųjų užtaisų” Bostone, todėl tikėtina, kad ši ataka buvo koordinuota.

Kitais pranešimais, bent dvi nesprogusios bombos buvo rastos netoli 42 kilometrų bėgimo trasos galo. Tikėtina, kad jos taip pat turėjo būti detonuotos per koordinuotą ataką, tačiau buvo saugiai neutralizuotos, sakė vienas aukštas JAV žvalgybos pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, nes tyrimas dar tęsiamas.

Šis dvigubas sprogdinimas įvyko praėjus daugiau nei dešimtmečiui po to, kai beveik 3 tūkst. žmonių žuvo, teroristų užgrobtiems oro laineriams įsirėžus į Pasaulio prekybos centro dangoraižius Niujorke, Pentagono pastatą Vašingtone, o dar vienam nukritus Pensilvanijoje 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją.

Tuojau po sprogimų žmones apėmė didelė panika, o Bostono valdžia paragino žmones nesirinkti į dideles minias.

Senatorė Dianne Feinstein (Dajan Feinstein), vadovaujanti Senato žvalgybos komitetui, sakė mananti, kad šie sprogdinimai iš tikrųjų buvo ataka, tačiau neaišku, ar jos organizatoriai yra vietiniai, ar užsieniečiai.

Paklausta, ar šis incidentas yra teroro aktas, ji sakė žurnalistams: “Atrodo, kad taip.”

Saugumo parengtis buvo padidinta Niujorke ir Vašingtone, nukentėjusiuose per rugsėjo 11-osios atakas, taip pat Los Andžele ir San Fransiske.

Niujorko policija sakė sugriežtinusi saugumo priemones viešbučiuose ir “kitose žymiose miesto vietose”.

Sprogimai Bostone atsiliepė ir JAV rinkose: indeksai “Dow Jones” ir “S&P 500” nusmuko prekybos pabaigoje.

Apie 23 tūkst. bėgikų dalyvavo lenktynėse, pritraukiančiose daugiau nei 500 tūkst. žiūrovų. Maratono dalyviai finišuoja Bostono centre, netoli arenos “Prudential Center” ir Bostono viešosios bibliotekos. Jis rengiamas Masačusetse minint Patriotų dieną, per kurią prisimenami pirmieji Amerikos revoliucijos mūšiai, įvykę 1775 metais.

Bostono maratonas yra vienas iš didžiausių Jungtinėse Valstijose rengiamų kasmetinių sporto renginių. Bėgime gali dalyvauti tik kvalifikacinius normatyvus išlaikę atletai, o šias lenktynes stebi dešimtys tūkstančių žiūrovų.

Bėgime dalyvauja pasaulinės klasės atletai, daugelis kurių jau veikiausiai buvo kirtę finišo liniją, likus porai valandų iki sprogimų. Vaizdo įraše, kuriame buvo užfiksuota atakos akimirka, maratono laikrodis rodė 4:09:44.

Po kelių valandų vėliava virš didingo JAV Kapitolijaus kupolo Vašingtone buvo nuleista, pagerbiant šio išpuolio aukas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: