© Wikimedia Commons nuotr.

Baisiausias Ebolos viruso protrūkis 2014 metais, nusinešęs tūkstančius gyvybių ir sukėlęs paniką visame pasaulyje, pagaliau sukontroliuotas.

Siera Leonė ir Gvinėja – valstybės, buvusios epidemijos centrais. Tačiau World Health Organization (WHO) praneša, kad šiandien ir čia epidemija suvaldyta. Deja, vis dar pranešama apie naujus užsikrėtimus Liberijoje Lapkričio mėnesį, net ir po to, kai World Health Organization paskelbė, kad šalis išsilaisvino iš viruso gniaužtų.

Pasak WHO skelbiamų duomenų, 2015 metais nuo ligos žuvo 3411 žmonės, o užskirėtimo atvejų skaičius – 8430. Lygiai prieš metus šie duomenys buvo kitokie: mirčių skaičius – 7889, o užsikrėtimų – 20 171. Šie duomenys įrodo, kad kova sėkminga.

Didelių netekčių buvo galima ir išvengti, deja, ne visos šalys laiku ir tinkamai sureagavo į Ebolos protrūkį, kol apie jį oficialiai nepaskelbė WHO.

Epidemijos protrūkis atskleidė daugybę sveikatos apsaugos sistemos trūkumų Vakarinėje Afrikos dalyje, kuriuos pasak ekspertų slėpė politikai ir sveikatos apsaugos organizacijos. Vieši sveikatos apsaugos departamentai Gvinėjoje, Liberijoje ir Siera Leonėje veikia turėdami labai minimalius resursus. Bet ligos antplūdis paskatino ligoninių ir gydymo centrų atidarymą, edukacinės programos buvo išplėstos ir daugybė žmonių sužinojo kaip plinta liga ir kaip galima pabandyti jos išvengti. Taip pat buvo platinami eksperimentiniai vaistai.

Tai, kad Liberijoje gruodį infekuotų žmonių buvo tik saujelė, dar neleidžia atsipalaiduoti ir manyti, kad liga likviduota. Gyditojai mano, kad gyvūnai taip pat nešioja ligą (ne tik kiaulės ir beždžionės), todėl ligos plitimas vėl gali suaktyvėti, jei tik žmogus užmegs kontaktą su infekuotu gyvūnu.

Vyriausybė ir sveikatos apsaugos organizacijos pradėjusios rimtą kovą 2015 metų pradžioje šiandien jau gali džiaugtis suvaldžiusios šią daugybės aukų pareikalavusią ligą.

Daugiau apie virusą:

  • Pirmasis ligos prižotrūkis užfiksuotas 1976 metais šalia Ebolos upės Kongo Demokratinėje Respublikoje. Pagal šią upę ir pavadintas virusas.
  • Nuo viruso sukeltos ligos pasveiksta apie 10 – 50% sergančiųjų, tačiau tai labai priklauso nuo salyčio su užkrėstuoju tipo, gydymo sąlygų bei paciento imuninės sistemos būklės.
  • Pasveikusieji ligos platintojais gali būti dar iki 7 savaičių.
  • Pasveikę nuo viruso žmonės įgyja imunitetą mažiausiai 10 metų laikotarpiui.
  • Vaistų, skirtų gydyti specialiai Ebolos virusui, sukurta nėra. Gydomi tik simptomai (dehidratacija, medikamentinis skausmo valdymas, kraujospūdžio normalizavimas, netekto kraujo atstatymas, infekcijų gydymas).
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: