Gabrielius Landsbergis. ELTA / Dainiaus Labučio nuotr.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis smerkia parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio antisemitinius pasisakymus ir mestus kaltinimus žydų tautai. Politikas tikina, kad „tokio pobūdžio pareiškimams ir antisemitizmui Lietuvos politikoje neturi būti vietos“.

„Manau, kad reikia labai aiškiai pasakyti, kad tokio pobūdžio pareiškimams ir antisemitizmui Lietuvos politikoje vietos neturi būti“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė G. Landsbergis.

Todėl politikas palankiai vertina Generalinės prokuratūros sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl R. Žemaitaičio įrašų socialiniuose tinkluose. G. Landsbergis neatmeta, kad po tyrimo klausimas dėl parlamentaro veiksmų gali grįžti ir į Seimą.

„Dėl to sveikinu prokuratūros pradėtą tyrimą, tikiuosi, kad greitai bus pateikti rezultatai ir bus galima daryti atitinkamus sprendimus Seime. Nenoriu užbėgti už akių – prokuratūra turi daryti savo žingsnius. Bet visuomenei ir mūsų užsienio partneriams turi būti pasakyta, kad tai yra visiškai nepriimtina, niekaip nepateisinama ir tokiems reiškiniams Lietuvoje vietos nėra“, – pakartojo jis.

Šalies diplomatijos vadovas pažymėjo, kad ne tik pastarieji, bet ir ankstesni R. Žemaitaičio pasisakymai apie žydus kenkia tarptautiniam Lietuvos įvaizdžiui. Visgi, akcentavo jis, partneriai ir sąjungininkai supranta, kad tai tėra vieno politiko pozicija. Todėl, tęsė jis, Vilniaus laikysena abejonių nėra.

„Ar dabartiniai, ar nedabartiniai (pareiškimai – ELTA) kenkia visada“,

„Džiaugiuosi, kad Lietuvos bendra pozicija ir laikysena suabejojimo nėra. Tai nėra priskiriama Lietuvos laikysenai. Tai yra vieno, bet kokia kaina dėmesio siekiančio išpešti politiko veiksmai. Taip tai yra vertinama. Ir susilaukia kategoriško pasmerkimo“, – apibendrino jis.

Viktorija Čmilytė-Nielsen. ELTA / Oresto Gurevičiaus nuotr.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kreipiasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją dėl pasipiktinimą tarptautinį sukėlusių Remigijaus Žemaitaičio antisemitinių pasisakymų. Parlamento vadovė pripažįsta, kad komisija, įvertinus politiko pareiškimus ir matydama tam pagrindą, gali priimti sprendimą ir dėl apkaltos R. Žemaitaičiui organizavimo.

„Šiandieną kreipiuosi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad apsvarstytų jo šios savaitės pasisakymus, kurie, mano asmeniniu vertinimu, išeina už visų įmanomų ribų to, ką galėtų sakyti ne tik Seimo narys, bet apskritai bet kuris save gerbiantis žmogus“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Parlamento vadovės teigimu, R. Žemaitaičio pasisakymai yra skirti įtampų ir neapykantos didinimui visuomenėje.

„Remigijaus Žemaitaičio kalbėjimas yra visuomenės kiršinimas, jo pasisakymai yra antisemitiniai ir čia galima tik svarstyti, ar ruošiantis NATO samitui, suaktyvėjus priešiškų šalių dezinformacijos kampanijoms R. Žemaitaitis yra šiaip tik naudingas žmogus, ar jis tai daro sąmoningai. Abu variantai yra įmanomi“, – sakė Seimo pirmininkė.

„Tai Etikos komisija tikiuosi, kad apsvarstys, be to ėmėsi ir teisėsauga jau veiksmų. Ką dar galima padaryti? Matyt, galima viešą pasmerkimą ir nuomonę išreikšti“, – taip pat pažymėjo ji.

V. Čmilytė-Nielsen taip pat pažymi, kad Etikos ir procedūrų komisija turi teisę priimti sprendimą dėl apkaltos procedūros R. Žemaitaičiui inicijavimo.

„Etikos procedūra gali priimti tokį sprendimą, apsvarsčiusi žalą, kuri yra daroma“, – pabrėžė Seimo pirmininkė.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.

ELTA primena, kad kritikos dėl antisemitinių pasisakymų sulaukęs Seimo narys R. Žemaitaitis toliau dalijasi tarptautinę bendruomenę piktinančiais pareiškimais ir apkaltino žydus esą vykdžius lietuvių holokaustą.

Antradienį politikas savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame kritikavo šiuo metu Izraelyje darbo vizitu viešinčią premjerė Ingridą Šimonytę. Tai papiktino Seimo narį, kurio nuomone tokie vizitai ir dvišalių santykių vystymas yra nepriimtini. Be to, politikas nurodė, kad Antrojo pasaulinio karo metais šalyje esą vyko lietuvių holokaustas. Todėl ne pirmą kartą Izraelio laikyseną kritikuojantis parlamentaras kėlė klausimą, kada Vilnius sulauks Jeruzalės atsiprašymo.

„Buvo Holokaustas žydų, bet dar didesnis holokaustas lietuvių buvo Lietuvoje! Jei mūsų juokdariai politikai Izraelyje atsiprašinėja žydų, tai kada žydai atsiprašys mūsų?“ – piktinosi R. Žemaitaitis.

Trečiadienį Generalinė prokuratūra pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl pastarųjų parlamentaro įrašų socialiniame tinkle.

Ažiotažą savo pasisakymais „Facebook“ socialiniame tinkle R. Žemaitaitis sukėlė ir anksčiau. Politikas pasidalijo įrašu apie netoli Betliejaus, Palestinoje, Izraelio nugriautą mokyklą ir pareiškė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – Izraelis“.

Po R. Žemaitaičio pasisakymų kilo tarptautinio pasipiktinimo banga: į pareiškimus netruko sureaguoti Izraelio, Vokietijos, JAV ir Nyderlandų ambasados bei Amerikos žydų komitetas (AJC), pasmerkę Seimo nario teiginius ir reikalaudami viešo atsiprašymo.

Sureagavo ir R. Žemaitaičio bendražygiai – po ažiotažą sukėlusios istorijos partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę.

Augustė Lyberytė, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė (ELTA)

Rekomenduojame

Naujienų agentūros ELTA informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "NAUJIENŲ AGENTŪRA ELTA" sutikimo draudžiama.
 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: