Spalio pirmąjį savaitgalį Kaune skambės bliuzas! „Gera Muzika Gyvai“ pristato pirmą kartą organizuojamą miesto festivalį „Kaunas Blues“ ir kviečia susipažinti su šio žanro tradicijomis bei įvairove. Šių metų festivalio programoje – ryškių ir išskirtinių bliuzo atlikėjų iš JAV, Kanados, Europos šalių koncertai legendinėje Kauno sporto halėje, nemokama dieninė dalis stoties rajone ir naktinės improvizacijų sesijos.
„GM Gyvai“, per beveik dvidešimt veiklos metų, įsitvirtino kaip vieninteliai Lietuvoje reguliariai organizuojanti pasaulio muzikos (angl. world music) koncertus, tačiau savo veiklą pradėjo būtent nuo bliuzo koncertų Kaune. „Bliuzą atradau 2001 m. išvykęs gyventi į Čikagą: iš pradžių turistinėse vietose, o vėliau tik vietiniams žinomuose klubuose – ir šis atradimas pakeitė mano supratimą apie muziką iš esmės. Pamačiau tikrą bliuzą su jo tradicijomis ir kultūra. Netrukus pradėjau siųsti pirmąsias grupes į Kauną, kur tėvukas organizavo koncertus, tais laikais be interneto, socialinių tinklų – viskas gyvai, iš lūpų į lūpas. Taip, per daug metų, atsirado bliuzo muzikos mylėtojų ratas ir natūraliai atėjo laikas bliuzo festivaliui – ne kur kitur, o būtent Kaune.“ – dalinasi savo istorija festivalio sumanytojas ir vadovas Žilvinas Švarplys.
Festivalis skirtas visiems muzikos mylėtojams
Bliuzas gimė pietų JAV 19 a. pabaigoje susipynus gilioms Afrikos muzikos tradicijoms su afroamerikiečių patirtimis ir socialiniu – kultūriniu kontekstu, o formavosi veikiamas darbo dainų, religinių giesmių bei liaudies melodijų. Šis žanras, išpopuliarėjęs 20 a. antrajame dešimtmetyje, akustišką, primityvų skambesį praturtino įsileisdamas naujus, taip pat ir elektrinius, instrumentus bei stilius ir taip padėjo pagrindą džiazui, ritmenbliuzui, rokenrolui, tad visi sutinka, jog bliuzas – vienas reikšmingiausių afroamerikiečių indėlių į pasaulio muzikinę kultūrą.
Išsaugodamas savo esmę – emocinį gylį ir istorijos pasakojimą, per laiką bliuzas išsišakojo į įvairius požanrius, įtraukiančius skirtingas muzikines įtakas. Tai tik patvirtina dinamišką bliuzo prigimtį, nes jis ir toliau prisitaiko prie šiuolaikinės muzikos bei nepraranda savo svarbos ir aktualumo.
Vienas iš festivalio organizatorių siekių ir yra klausytojams pristatyti šio žanro įvairovę. „Kaunas Blues“ scenoje skambės bliuzas su emocingojo soulo ir žaismingojo džiazo elementais, energingasis bliuzrokas, egzotiškasis afrobliuzas, tad tiek užkietėjęs bliuzo entuziastas, tiek muzikos mylėtojas, norintis susipažinti su šiuo emocijų kupinu žanru, programoje atras sau tinkantį bei patinkantį skambesį.
Išskirtinėje vietoje – išskirtiniai bliuzo atlikėjai
Bliuzo, gimusio iš kančios bei vargo, ir Kauno sporto halės, menančios sunkų šalies priespaudos laikotarpį, dermė sukurs unikalią atmosferą, kurioje skleisis šiuolaikiniu skambesiu praturtinta šio žanro muzikos esmė. Kauno sporto meka vadinama arena po rekonstrukcijos pritaikyta kultūriniams renginiams bei koncertams, o pagerintos akustinės savybės ir didelės organizatorių investicijos į garso kokybę festivalio svečiams leis praeities aiduose patirti bliuzo galią.
Pirmąjį festivalio vakarą, spalio 6 d., Kauno sporto halės scenoje pasirodys iš pirmo žvilgsnio labai skirtingi atlikėjai: kanadietis Anthony Gomes – ekspresyvus, energingas, vienas populiariausių šiuolaikinių bliuzroko atlikėjų, ir žymiausias kemerūniečių kilmės bliuzmenas Roland Tchakounté – jausmingas, poetiškas, nešantis harmoningo pasaulio viziją. Tačiau šiuos gitaristus, vokalistus ir dainų autorius sieja bendras vardiklis – abu jie į bliuzo žanrą įneša unikalią perspektyvą ir savitą stilių, abu jie įrodo, jog bliuzas neturi ribų.
Anthony Gomes, tikras gitaros virtuozas, įelektrina jausmingą bliuzą su nežabota roko energija ir tai daro taip meistriškai, jog teigiamų žodžių jam negaili net pats bliuzo grandas B.B. King. „Kaunas Blues“ scenoje Anthony pristatys naujausią, jau 16-tą, savo solinį albumą„High Voltage Blues“ – tikrą roko ir bliuzo dermės šedevrą, debiutavusį svarbiausio JAV „Billboard Blues Chart“ pirmoje vietoje ir išsilaikiusį jame stulbinančias 22 savaites iš eilės.
Roland Tchakounté, gyvenantis Prancūzijoje, festivalio programą papuoš savo afrikietiškų šaknų ir tradicinio bliuzo sinteze. Dainuojantis gimtąja bamileke tarme, jis išsiskiria kaip originalus atlikėjas, peržengęs kultūrines ribas ir sukūręs unikalų skambesį. Roland atliekamas bliuzas yra toks, koks ir turi būti: gilus, subtilus, asmeniškas, todėl paliečiantis kiekvieną klausytoją.
Šeštadienio vakaro pasirodymai jau kitokie – skambės bliuzas, praturtintas džiazo, soulo, ritmenbliuzo melodijomis, kurias festivalio lankytojams dovanos Memfio diva tituluojama Toni Green ir saksofono meistras Sax Gordon iš JAV. Abu šie atlikėjai per savo ilgą karjerą bendradarbiavo ir dirbo su daugybe bliuzo ir kitų žanrų korifėjų, todėl jie savo muzika puikiai atsiskleidžia bliuzo įvairiapusiškumą, o jų pasirodymai dinamiški bei spalvingi.
Toni Green – išskirtinio, širdies kupino vokalo savininkė. Jos muzikinis stilius jautriai bei subtiliai jungia bliuzo ir soulo elementus, sukurdamas įtraukų ir paveikų skambesį, giliai rezonuojantį su publika. „Kaunas Blues“ festivalyje ji pristatys pernai pasirodžiusį albumą „Memphis Made“, kuriame pasakoja ne tik apie šuolaikinio pasaulio realijas, bet ir apdainuoja savo kūrybinį kelią.
Ne mažiau išraiškingas nei Toni balsas yra Sax Gordon su savo saksofonu – ekspresyvus, pašėlęs, savo pasirodymuose dažnai balansuojantis ties nuostabaus chaoso riba, jis įsitvirtino kaip talentingas ir puikiai atpažįstamas savo instrumento meistras bliuzo pasaulyje. Šis muzikantas ir vokalistas „Kaunas Blues“ festivalyje pasirodys su viena geriausiai vertinamų Italijos bliuzo grupių „Luca Giordano Band“.
Nemokama dieninė dalis – siekis perteikti bliuzo dvasią
Bliuzo istorija neatsiejama nuo traukinių, kuriais ši muzika iš pietų JAV keliavo aukštyn Misisipe, taip susiformavo ne tik savitas šio žanro skambesys, bet ir prie bėgių įsikūrusių barų, vadinamų Juke Joint, kultūra. Juose vietinė bendruomenė ir keliaujantys afroamerikiečiai po sunkios dienos susirinkdavo atsipalaiduoti ir užsimiršti skambant muzikai. Segregacijos sukaustytuose šalies pietryčiuose šios susitikimų ir bendravimo vietos, dažnai mažos ar įsikūrusios privačiuose namuose, tapo savotiškais kultūros centrais, kuriuose nebuvo socialinių klasių – visi ten jautėsi lygūs ir rado bendrystę muzikoje.
Būtent šią bliuzo dvasią organizatoriai sieks atkurti Stoties baruose bei užeigose, vienai dienai tapsiančiuose Juke Join – juose šeštadienį skambės gyvai atliekama bliuzo muzika, bus ruošiamas maistas ir prisidėti prie muzikinių improvizacijų galės kiekvienas norintis. Į dieninių koncertų programą įtrauktos ne tik žinomos, dabar populiarios, bet ir ilgą istoriją turinčios vietos, apie kurias dalis jaunųjų kauniečių nežinojo, o kiti galbūt jau ir pamiršo.
Pagrindinis dieninės dalies akcentas – iš Olandijos kilusio ir daugiau nei 30 metų su senu lagaminu, looperiu ir gitara po pasaulį keliaujančio atlikėjo Markus K koncertas. Gatvėse mėgstantis groti muzikantas, atliekantis tiek savo, tiek klasikines žanro kompozicijas, sukuria tokį bliuzo užtaisą, kokio nepavyksta dažnai grupei.
Organizatoriai turi paruošę pramogų ir iš sostinės keliaujantiems festivalio svečiams. Be Bliuzo autobuso, kuris iš anksto pasirūpinus kelionės bilietais į Kauno sporto halę ir atgal veš vilniečius, maršrutu Vilniaus – Kaunas atvyks bliuzo traukinys, kurio vagonuose festivalio nuotaiką kurs gyvai atliekama muzika. Ir tai ne naujiena! Ž. Švarplio su kolegomis pradėta iniciatyva Juke Train – tai gyvai atliekami koncertai Lietuvos geležinkelių stotyse, depuose bei traukiniuose, važiuojančiuose įprastais maršrutais. Nuo 2016 m. Juke Train platformoje pasirodė 30 Lietuvos ir užsienio atlikėjų, buvo nufilmuota 40 vaizdo klipų.
Nepraleiskite progos tapti besikuriančios istorijos dalimi ir nerti į bliuzo esmę: pailsėti nuo slegiančių realijų, atsipalaiduoti muzikinėje erdvėje – tai lyg terapija pabūti visiems šioje akimirkoje, užmiršti rūpesčius ir kartu gerai praleisti laiką. Sekite naujienas, visa festivalio programa bus skelbiama netrukus.
Bliuzas jungia!
Bilietai: www.bilietai.lt
Daugiau informacijos ieškokite www.gmgyvai.lt
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.
Tekstą parengė Vija Platačiūtė