Elektroninė cigaretė. Shutterstock nuotr.

Pastaraisiais metais elektroninių cigarečių rūkymas labai išpopuliarėjo, ypač tarp paauglių ir jaunų suaugusiųjų. Elektroninės cigaretės, reklamuojamos kaip saugesnė alternatyva tradicinių cigarečių rūkymui ir pristatomos kaip madingas bei mažiau kenksmingas pasirinkimas. Tačiau vis daugiau tyrimų rodo, kad el. cigarečių rūkymas kelia didelę riziką sveikatai, o tai meta šešėlį ant tariamo saugumo.

Dar praeitų metų rudenį Seimas priėmė sprendimą uždrausti pardavinėti elektronines cigaretes, kurių skystyje yra pridėtinio kvapo ar skonio. Ir nors šis įstatymas buvo priimtas siekiant sumažinti išaugusį elektroninių cigarečių vartojimą ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir paauglių, verslai vis vien sugeba apeiti įstatymus ir toliau pardavinėja šiuos produktus.

Didžiausią visuomenės susirūpinimą kelią tai, kad elektroninių cigarečių vartojimo griebiasi ne tik norintys mesti rūkyti, bet ir paaugliai. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) atliktame tyrime buvo nustatyta, kad Lietuvoje penkiolikmečių tarpe bent 60 proc. jų nors kartą yra pabandę rūkyti el. cigaretes. Šie rezultatai ypatingai liūdina gydytojus ir vaikų tėvelius, nes el. cigarečių vartojimas tokiame jauname amžiuje gali sukelti negrįžtamų pasekmių paauglio sveikatai. Elektroninių cigarečių skysčiuose esantis nikotinas sukelia didelę priklausomybę ir gali turėti įtakos smegenų vystymuisi, nekalbant apie tai, kad yra pažeidžiami plaučiai ir sukeliama didelė rizika susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis ankstyvame amžiuje.

Pačioje pradžioje elektroninės cigaretės buvo sukurtos siekiant padėti norintiems mesti rūkyti, nes jose buvo pakankamas kiekis nikotino, be jokių toksiškų chemikalų, kurie yra aptinkami tradicinėse cigaretėse. Kol šis išradimas buvo naujas, ypatingos žala organizmui nebuvo įžvelgiama, tačiau dabar specialistai vis dažniau skambina varpais, kad tai turi įtakos žmogaus sveikatai ir organizmui. Skystis, kuris yra naudojamas elektroninėse cigaretėse, savo sudėtyje turi nikotino, propileno glikolio, glicerino ir kitų kvapiųjų medžiagų ar priedų. Kai kurios iš įvardytų sudedamųjų dalių kaitinamos yra ypatingai toksiškos. Pavyzdžiui, kaitinant propileno glikolį arba gliceriną išsiskiria formaldehidai ir acetaldehidai, kurie dar gerai žinomi kaip kancerogeninės medžiagos. Specialistai sako, kad elektroninių cigarečių garai, kuriuos įkvepia rūkantysis, patenka į plaučius daug giliau nei įprastų cigarečių, todėl yra pažeidžiami ne tik bronchai, bet ir plaučių alveolės, o tai yra tiesus kelias į plaučių audinio uždegimą.

Nors ilgą laiką buvo tikima, kad elektroninės cigaretės yra tradicinių cigarečių pakaitalas, kuris efektyviai sumažins norą rūkyti, tai tapo tik mitu. Elektroninių cigarečių skysčiuose dažnu atveju yra dvigubai didesnė dozė nikotino, nei parastose cigaretėse. Toks kiekis nikotino iš tiesų gali sukelti dar didesnę priklausomybę ir prailginti rūkymo metimo procesą. Be šios priežasties, dar didesnį pavojų kelią į skystį maišomos kitos narkotinės medžiagos. Specialistai sako, kad tokie skysčiai gali sukelti įvairias staigias reakcijas kūne, kurios vėliau gali turėti įtakos žmogaus sveikatai, arba gali sukelti mirtį.

Nauji tyrimai rodo, kad el. cigarečių rūkymas taip pat gali turėti neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių funkcionavimui. Akademiniame žurnale „Arteriosklerozė, trombozė ir  kraujagyslių biologija“ (angl. „Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology“) paskelbtas tyrimas parodė, kad elektroninių cigarečių vartojimas buvo susijęs su padidėjusia miokardo infarkto (širdies priepuolio), vainikinių arterijų ligos ir kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Nikotinas ir kitos cheminės medžiagos, esančios elektroniniuose skysčiuose, gali padidinti kraujospūdį, pagreitinti širdies susitraukimų dažnį ir sukelti arterijų standumą, o visa tai veda prie įvairių širdies ligų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: