Pexels.com archyvo nuotr.

Mažieji mūsų draugai ir namų jaukumo kūrėjai – naminiai gyvūnėliai, suteikia mums daug džiaugsmo ir smagių akimirkų. Dažnai mažųjų draugų užsinori vaikai ir paaugliai, o tėvai išpildo šiuos norus, nesuvokdami prisiimamos atsakomybės. Naminiai gyvūnėliai nėra „žaislai“, tad jų įsigijimas ar priglaudimas taip pat reikalauja ir nemažos atsakomybės, todėl priimdami sprendimą auginti gyvūną – turime būti pasiruošę. Augintiniai yra gyvos būtybės, kurioms reikia vandens, maisto bei tinkamos erdvės ir sąlygų gyventi. Įsigydami naują augintinį ir prieš parsiveždami jį namo, turime būti įsitikinę, jog mūsų namų sąlygos yra tinkamos augintinio laikymui, jog visi namuose gyvenantys asmenys yra pasiruošę globoti ir rūpintis gyvūnu. Taip pat labai svarbu prieš įsigijimą kuo daugiau sužinoti apie gyvūną iš patikimo šaltinio – jį auginusio šeimininko, prieglaudos ar gyvūnų parduotuvės pardavėjo. Svarbiausi aspektai yra sužinoti augintinio charakterį, galbūt, specialius poreikius, įpročius, energijos lygį. Jeigu artimiausiu metu planuojate įsigyti arba jau įsigijote naują augintinį, pateiksime 10 naudingų dalykų, kurie yra būtini įsigijus gyvūną.

Pasiruošti būtinus daiktus augintiniui

Prieš parsivežant įsigytą ar priglaustą gyvūną, turime būti pasiruošę visus reikalingus daiktus jo reikmėms patenkinti ir bendrai jo priežiūrai reikalingus įrankius. Katėms tai: kraiko dėžutė, maisto dubenėliai, maistas, apykaklė, gultas. Šunims: pavadėlis, antkaklis, antsnukis, gultas, maistas bei maisto dubenėliai. Mažiems gyvūnams, pavyzdžiui, triušiams, žiurkėnams, jūrų kiaulytėms ir ropliams – narvas ar specialus aptvaras, laikyti tokio tipo gyvūnėlius, specialus maistas bei paruošta aplinka, kurioje tam tikras gyvūnas turi gyventi. Taip pat pravartu turėti įvairių žaislų skirtų treniruoti gyvūnus ar produktų, kurie padėtų gyvūnui tinkamai vystytis (pavyzdžiui, šunims pirkti kramtalus – jų dantų priežiūrai). Taip pat turime žinoti, jog naująjį augintinį teks reguliariai vesti veterinarinei apžiūrai.

suo 9

Augintis turi turėti savo saugią erdvę

Kaip ir žmonės, taip ir gyvūnai mėgsta turėti tik savo „saugią vietą“, kurioje galėtų ramiai atsipalaiduoti. Naujam augintiniui reikia sukurti malonią ir jaukią erdvę, kurioje gyvūnas galėtų vienas leisti laiką ir taip lengviau prisitaikytų prie naujos namų aplinkos. Dažnai mažiems gyvūnams leidžiame miegoti savo lovose, bet vėliau tai gali tapti blogu įpročiu, kurio bus sunku atsikratyti, kai gyvūnas suaugs. Katėms reikalingą kraiko dėžutę, taip pat turime pastatyti tokioje namų vietoje, kurią katė galėtų lengvai rasti ir netrukdomai į ją vaikščioti.

suo 0

Pirmosiomis dienomis leiskite augintiniui tyrinėti aplinką

Parvežę gyvūną į naują aplinką, galime sulaukti skirtingos gyvūno reakcijos, dažnai tai priklauso ir nuo gyvūno charakterio. Katės yra linkusios pirma apsigyventi viename kambaryje ir tik paskui susipažinti su kita namų erdve, tokiu būdu jos patiria mažiau streso. Atgabentam gyvūnui iškarto parodykite jo maisto indelius ir gultą, kad gyvūnas suprastų jau turintis savo vieta šioje namų erdvėje. Šunys gali pradėti „žymėti savo teritoriją“ savo naujuose namuose, todėl jų atgabenimui reikia pasiruošti plotą, skirtą gamtiniams reikalams, kol šuo pripras ir nebejaus streso.

Suo 5

Būtinos žinios apie gyvūno mitybos ypatumus

Apie savo naujo gyvūno mitybą, turime jau būti sužinoję iš vietos, iš kurios jis atvyko – kuo jis buvo maitinamas, ką galima duoti, ko ne. Jeigu norime padaryti kažkokius pakeitimus, tą turime daryti lėtai, leisdami gyvūnui prisitaikyti, nepatiriant šoko. Tai pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip jūsų augintinis reaguoja į tam tikrus maisto produktus per pirmuosius keletą mėnesių. Kai kuriems gyvūnams, pavyzdžiui, katėms ir šunims, yra tiesioginis maisto prekių ženklų ir dietų pasirinkimas, tačiau kitiems augintiniams reikia ir kitokio maisto. Pavyzdžiui, triušiams ir jūrų kiaulytėms reikia kasdien duoti įvairių daržovių. Tai priklauso kokį gyvūną norime įsigyti – turime tiksliai žinoti, kokį maistą jis gali ir turi ėsti.

suo 6

Dresiruokite savo naująjį augintinį

Naujiems gyvūnams labai svarbu suprasti savo vietą naujuose namuose bei priprasti prie dalykų, kurie skirti jų poreikiams. Katėms reikia aiškiai parodyti kraiko dėžutės vietą ir vietos nekeisti – išrinkti ją iš karto, dar prieš gyvūnui atvykstant. Šunis reikia pradėti reguliariai vesti į lauką. Gyvūnai taip pat pripranta prie rėžimo, todėl geriausia yra juos ir šerti ir vesti į lauką panašiu laiku. Vėliau to išmokę gyvūnai, patys prašysis būti pašerti ir išvedami. Tai gali pareikalauti šiek tiek laiko ir kantrybės, tačiau jeigu padarėme sprendimą auginti gyvūną – turėtume būti tam pasirengę.

suo 8

Sugalvokite paklusnumo planą

Auginant augintinį labai svarbus, ne tik mūsų, bet ir aplinkinių saugumas. Šunį turėtume išmokinti ne tik pačių paprasčiausių komandų: „sėsk“, „gulk“ ir k.t., tačiau leisti gyvūnui suvokti teigiamas ir neigiamas jo elgesio pasekmes. Kitaip tariant, leisti gyvūnui suprasti, kad jūsų reikia klausyti. Skirtingi gyvūnai turi skirtingus temperamentus, todėl kai kurie gyvūnai mokymams gali pasiduoti lengviau, kiti sunkiau. Čia galima kreiptis profesionalios pagalbos, siekiant išmokyti gyvūną paklusnumo. Katėms tokios treniruotės yra retesnės, tačiau jos taip pat reaguoja į teigiamas ir neigiamas emocijas, kurias vėliau įsimena. Tokių treniruočių metu, pats svarbiausias aspektas – maisto davimas, t. y. „apdovanojimas“ už atliktą teisingą komandą.

suo 4

Neskubėkite gyvūno supažindinti su visais šeimos nariais

Patekęs į naują erdvę, kurioje dar nėra buvęs, naujas augintis patiria stresą, todėl jo pažindinimas su daugybe kitų naujų žmonių gyvūnui sukeltų dar daugiau streso. Kiekvieną žmogų gyvūnui leiskite pažinti palaipsniui, nesukeldami jam išgąsčio. Reikia leisti gyvūnui pačiam priartėti ir pažinti naują žmogų, sukurti pasitikėjimą ir draugišką ryšį. Taip pat rekomenduojama nepalikti vienų mažų vaikų su augintiniu. Maži vaikai gali išprovokuoti agresyvų gyvūnų elgesį, to net nesuprasdami (stipriai suimdami už uodegos ar pan.), geriausias variantas yra laikyti mažus vaikus per atstumą ir leisti gyvūnui juos stebėti ir pažinti iš toli. Ar gyvūnas prisileis mažus vaikus ar tiesiog pasišalins – priklauso nuo jo charakterio.

Suo 1

Kelias savaites stebėkite savo gyvūno prisitaikymą

Kaip naujo gyvūno savininko, įsigijus naują augintinį, mūsų darbas yra užtikrinti jiems patogų ir gerą gyvenimą mūsų namuose. Pirmąsias savaites svarbu stebėti augintinio teigiamas ir neigiamas emocijas. Teigiamos tai – trynimasis į kojas, maisto prašymas, švelni kūno kalba, sekimas iš paskos. Tai parodo, jog augintinis jau laiko jus savo šeimininku ir reikalauja jūsų dėmesio. Neigiamos gyvūno emocijos: šnypštimas, drebėjimas, išėjimas iš kambario ir slėpimasis. Jeigu taip atsitinka, reikia pasistengti gyvūnui padėti ir pabandyti sukurti aplinką, kurioje jis pasijustų patogiau.

suo 7

Turėkite atsarginių pinigų savo gyvūnui

Veterinarinės išlaidos, kritinėse situacijose, dažnai pareikalauja priimti sunkius sprendimus nebeauginti gyvūno. Tokiais atvejais, turime turėti atsarginių pinigų, kurie būtų skirti tik augintiniui. Jeigu jau nusprendėme auginti gyvūną, turime suprasti, jog jis yra gyvas organizmas, kuris gali susirgti, pasigauti įvairias ligas, susidurti su kitomis problemomis, kurios gali pareikalauti papildomų išlaidų.

suo 10

Suplanuokite pirmą vizitą pas veterinarą

Veterinarai rekomenduoja pirmą kartą augintinį parodyti veterinarui per pirmąsias kelias savaites. Tai leis jiems skirti reikiamus skiepus ir sudaryti nuolatinės priežiūros planą. Taip pat veterinarai rekomenduoja pasitarti su darbuotojais, kad gautumėte jūsų augintinio sveikatos aprašymo santrauką, kad galėtumėte sužinoti apie visas medicinos problemas, su kuriomis gali susidurti jūsų augintinis, pavyzdžiui, diabetą, hipertenziją ar alergijas. Bet kokiu atveju, gera idėja yra sukurti jūsų augintinio medicinos įrašą ir sekti jo bendrą gerovę. Kuo anksčiau apsilankysite pas veterinarą pirmą kartą, tuo greičiau galėsite nuodugniai įvertinti savo augintinio sveikatą ir taip užtikrinti, kad jie išliktų sveiki visą gyvenimą.

Bet kokiu atveju, įsigydami naują augintinį, pirmomis savaitėmis susidursime su iššūkiais. Nesvarbu, ar tai bus katė, kuri subraižys jūsų sofą ar sudraskys užuolaidas, ar tai bus papūga, kuri nenustos čiulbėti visą naktį. Gyvūnams, kaip ir žmonės, reikia laiko prisitaikyti prie naujos vietos ir naujų gyvenimo sąlygų. Padėti savo augintiniui galite išlikdami kantrūs ir supratingi, juk gyvūną nusipirkti, priglausti ar pasiimti iš prieglaudos nusprendėte ne be reikalo – jūs norite juo kuo geriau pasirūpinti. Kai gyvūnas pripras prie naujos aplinkos ir pamils jus, tai atpirks ilgai trukusį pradinį procesą.

Reklama: vitaminai šunims

Taip pat skaitykite: Mokslininkai įspėja: naminiai gyvūnai teršia aplinką labiau, nei galvojate

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: