Organizatorių archyvo nuotr.

MB steigimas yra vienas populiariausių pasirinkimų pradedant verslą. Tai alternatyva UAB, kuri tarsi suteikia daugybę privalumų: mažesni mokesčiai, nėra įstatinio kapitalo, nereikia samdyti buhalterio ir kt. Tačiau ar šie privalumai išties tokie svarbūs? Ar šios juridinės formos pasirinkimas verslo idėjai įgyvendinti vėliau neapkars?

MB steigimas – populiariausia alternatyva UAB

Mažoji bendrija yra viena populiariausių juridinių formų. MB steigimas smulkiajam verslui atrodo patrauklia galimybe, nes nereikalingas įstatinis kapitalas – tai itin svarbu veiklos pradžioje, kai skaičiuojamas kiekvienas centas. Antra vertus, pradėti verslą be investicijų dažniausiai yra ne tik labai sudėtinga, bet ir vargiai įmanoma.

Dar vienas MB bruožas yra steigėjų ribojimas – jais gali būti tik fiziniai asmenys. Steigėjų skaičius gali siekti nuo vieno iki dešimties, tačiau įmonės kaip investuotojai prisidėti negali, o taip pat nėra ir galimybės parduoti akcijas, kaip tai daroma UAB atveju.

Verslą pradedantys verslininkai taip pat žavisi ir galimybe dirbti be darbo sutarties. Tokia praktika MB galima, tačiau čia pamirštama apie socialines garantijas ir kitas naudas, kurias suteikia darbo užmokestis. Be to, išsimokant pinigus kitu būdu mokesčius mokėti vistiek reikia, o ir susidarantis apmokestinimo skirtumas nėra toks esminis. Jei MB steigimas atrodo patraukliu pasirinkimu būtent tik dėl pastarojo aspekto, dar verta gerai pagalvoti.

Apskaita be buhalterio – problema?

MB apskaita galima rūpintis savarankiškai, nes nėra numatyta reikalavimo samdyti buhalterį ar buhalterinės apskaitos įmonę. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai padės nemažai sutaupyti, tačiau tikrovė daugeliu atvejų yra kiek kitokia. MB steigimas ir veiklos pradžia gal ir nekels rūpesčių, tačiau veiklai plečiantis apskaita taip pat taps sudėtingesnė. Specialių žinių neturinčiam žmogui apskaitos tvarkymas gali atimti daugybę laiko ir kelti rimtų iššūkių, todėl daugelis verslo savininkų, įsteigusių MB, galiausiai vis tiek samdo buhalterį ar kreipiasi į apskaitos įmones.

Be to, profesionalus buhalteris MB taip pat gali ir padėti sutaupyti. Kiek ir kokių mokesčių reikės mokėti, priklauso nuo to, kaip išmokamas atlygis už veiklą. Tai gali atrodyti painu, tačiau jei išties norite sutaupyti, svarbu žinoti visus MB apmokestinimo niuansus.

MB suteikia daugiau laisvės ar nepriklausomybės?

Iš pirmo žvilgsnio MB steigimas atrodo kaip lankstesnis pasirinkimas, nes ši forma tarsi žada mažiau formalumų ir suvaržymų. Nepaisant to, iš tikrųjų dažnai MB valdymas iš esmės mažai kuo skiriasi nuo UAB, tačiau verslui plečiantis išlieka esminė problema dėl investicijų pritraukimo. MB gali turėti iki 10 narių, o tai gali būti problema, kai norima pritraukti kuo daugiau fizinių investuotojų, o įmonės investuoti apskritai negali. Dėl šios priežasties dažnai sakoma, kad MB kaip juridinė forma tinka tik smulkiam verslui.

Ką daryti, jei MB nebeatitinka verslo poreikių? Juridinę formą visada galima pakeisti ir tai nėra itin sudėtingas procesas, tad didelių problemų nekils. Antra vertus, tai gali pareikalauti papildomų laiko ir finansinių kaštų, tad geriausia iš anksto įvertinti, ar MB steigti tikrai apsimoka.

Partnerio turinys

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: