„Silva Rerum“ – pirmasis Kristinos Sabaliauskaitės romanas sulaukė didžiulio skaitytojų dėmesio ir pelnė net du apdovanojimus. Romanas gavo geriausios „2009 metų knygos“ titulą bei „2009 Jurgos Ivanauskaitės premiją“. Autorei puikiai pavyko atgaivinti istorinio romano žanrą Lietuvoje ir supažindinti skaitytoją su LDK XVII a. vidurio bajoriška atmosfera. Magiškas romano siužetas tiesiog įtraukia ir nepalieka nei vieno skaitytojo abejingo.

Romanas pavadintas lotyniškai –  „Silva Rerum“ , o tai reiškia „daiktų miškas“. Būtent taip Lietuvoje XVI –XVIII a. buvo vadinama Lietuvos bajorų knyga, perduodama iš kartos į kartą. Šioje knygoje būdavo įrašomos reikšmingos gyvenimo  įvykių datos – vestuvių, gimimo, mirties. Be viso šito joje galima buvo perskaityti ir eilėraščių, ir patarlių, ir sakytų tostų, sveikinimo kalbų. Tokią knygą turi ir pagrindiniai romano veikėjai – bajorų  Norvaišų šeima. Romane pasakoja apie šios šeimos likimo istoriją. Autorė vaizdingai kuria ne tik personažų charakterius ir  jų išvaizdą, bet ir puikiai perteikia jų jausmus, mintis. Vieniems iš jų tenka išgyventi fatališką meilę,  susidurti su skaudžiomis netektimis, kitiems svajoti, tikėti arba bėgti nuo nešvarios praeities, padarytų klaidų.

Skaitydami knygą galėsite pakeliauti ne tik po Žemaitijos girias, Vilniaus gatveles, bet ir po LDK XVII a. vidurio bajorišką dvarą.  Autorė talentingai perteikia rafinuotą, bajorišką atmosferą, supažindina su to laikotarpio įvykiais, politinėmis dilemomis. Magiškas pasakojimas užburs ir įtrauks. Perskaitę knygą jausitės taip lyg iš tikrųjų būtumėte gyvenę Norvaišų dvare, lakstę po stebuklingo grožio sodą, valgę prašmatnius patiekalus, prisilietė prie autentiškos faktūros audinių ir matę tikrų deimantų spindėjimą.

K. Sabaliauskaitė puikiai atkuria baroko epochos stiliaus bruožus, prabangos, pakilimo laikotarpį.  „Silva Rerum“ romane yra daugybę užslėptų niuansų, kuriuos gali pastebėti ne visi skaitytojai. Autorė subtiliai atskleidžia to laikotarpio žmonių mąstyseną, požiūrį, jų vertybes, tikėjimo pažiūras. Taip pat pabrėžia dviejų mokslo sričių iškylimą – teisės ir retorikos.

Romanas pasižymi retu stiliaus rašymo būdu. Nuo Europos istorijos, autorė nejučia pereina prie LDK polinių dilemų, o nuo jų prie vienos bajorų šeimos istorijos , kuri yra surašyta knygoje „Silva rerum“. Šiame romane daiktai turi labai gilią prasmę. Jie labai daug pasako skaitytojui apie personažo emocijas, jo išgyvenimus bei likimą. Taip pat, tekstas parašytas be jokių dialogų, tik iš vientisų pastraipų, bet pats siužeto pasakojimas yra toks vaizdingas, kad įsiskaityti tikrai nėra sudėtinga. Tai tikrai ne akademinio lygio knyga, kurią būtų nuobodu skaityti. Tiesiog romano autorė geba puikiai perteikti to laikotarpio bruožus, kurie istorijai suteikia reto žavesio.

Taigi, perskaitę šį romaną suprasite, kad jis nėra iš tų romanų, kurie pasakoja banalias istorijas. Romanas „Silva Rerum“  suteikia skaitytojui gilesnių žynių ne tik apie Lietuvos kultūros istoriją, baroko epochą, bet nuodugniai ir intelektualiai papasakoją bajoriškos šeimos istoriją, jų likimo vingius.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: