Projekto „Social Inclusion Advocates“ (SIA) (liet. „Socialinės įtraukties skatintojai“) idėja gimė iš siekio kurti pasaulį, kuriame kiekvienas žmogus, nepaisant jo socialinio statuso, kilmės ar galimybių, jaustųsi priimtas, gerbiamas ir turintis vietą bendruomenėje. Tai daugiau nei projektas – tai kvietimas keistis, kurti ryšius ir griauti stereotipines sienas.
Pagrindinis Erasmus+ projekto „Social Inclusion Advocates“ mobilumas – jaunimo darbuotojų mokymo kursai vyko Kaune, spalio 22–31 dienomis. Per devynias intensyvias dienas dalyviai iš skirtingų Europos šalių įgijo ne tik teorinių žinių, bet ir neįkainojamos praktinės patirties. Jie ne tik mokėsi, bet ir dalinosi savo patirtimis, idėjomis bei istorijomis. Nors laikas buvo ribotas, šis laikotarpis paliko gilų pėdsaką dalyvių gyvenimuose ir jų širdyse.
Viena svarbiausių projekto dalių – detalus ir dėmesingas įsigilinimas į socialines įtraukties temas. Mokymosi dirbtuvės buvo pripildytos nuoširdžių pokalbių bei praktinių veiklų. Kiekvienas užsiėmimas – tai galimybė išgirsti, suprasti ir mokytis iš kitų. Dalyviai pripažino, kad šie užsiėmimai ne tik praturtino jų žinias, bet ir suteikė drąsos pakeisti savo požiūrį.
Forumo teatras – tai interaktyvus teatro metodas, kuriame dalyviai tampa ne tik žiūrovais, bet ir aktyviais dalyviais – aktoriais, galinčiais keisti istorijos eigą. Projekto metu ši veikla buvo naudojama siekiant suprasti ir analizuoti socialinės įtraukties problemas. Dalyviai kūrė trumpus scenarijus, kurie atspindėjo realias gyvenimo situacijas, tokias kaip diskriminacija, socialinė atskirtis ar bendruomenės susvetimėjimas.
„Kai patekau į situaciją scenoje, kuri atspindėjo diskriminaciją, pajutau, kaip sunku iš tikrųjų veikti. Tai buvo skaudi, bet labai reikalinga patirtis,“ – pasidalijo vienas dalyvis. „Dabar geriau suprantu, kaip svarbu ne tik pastebėti problemas, bet ir veikti.“
Projekto metu dalyviai drauge kūrė ir vystė veiklų, iniciatyvų programas, kurios galėtų būti pritaikytos skirtingoms socialinėms grupėms. Kiekviena veikla buvo kuriama su meile, atsižvelgiant į realius žmonių poreikius ir galimybes. Viename iš užsiėmimų dalyviai turėjo sugalvoti veiklą, kuri suartintų vietos bendruomenės narius ir migrantus.
Kuriama „Limitless Café“ iniciatyva paliko gilų įspūdį dalyviams, sujaudino ir įkvėpė juos savo nuoširdžiu siekiu kurti atvirą ir saugią erdvę kiekvienam individui. Tai daugiau nei tiesiog jaunimo centras – tai vieta, kur žmonės su negalia, studentai ar tie, kurie ieško darbo, gali ne tik rasti galimybių, bet ir jaustis priimti. Kavinėje planuojamos nemokamos veiklos, tokios kaip atviro mikrofono vakarai, refleksijos grupės ir dirbtuvės, taps mažais stebuklais, skatinančiais bendruomeniškumą ir tarpusavio supratimą. Erdvė bus pritaikyta visiems, turės ramų kampelį mokymuisi, psichologo pagalbą, o veiklos remsis savanorių ir rėmėjų dosnumu. Dalyvių atsiliepimai liudija, kad ši iniciatyva yra daugiau nei idėja – tai reali galimybė keisti žmonių gyvenimus, parodyti, jog didžiausia vertė slypi ne piniguose, o žmonių noruose ir pastangose kurti šviesesnę ateitį. Tokia vizija gali tapti įkvepiančiu pavyzdžiu ne tik vietos bendruomenei, bet ir visoms socialinėms iniciatyvoms Lietuvoje.
Dalyviai turėjo galimybę išbandyti save planuojant veiklas su ribotais ištekliais. Tai buvo tikras iššūkis, reikalaujantis ne tik loginio mąstymo, bet ir kūrybingumo. Užduotis, kaip su minimaliu biudžetu suorganizuoti veiklą, prieinamą visiems, atskleidė, kiek daug galima pasiekti bendradarbiaujant ir ieškant paprastų, bet efektyvių sprendimų.
„Man tai buvo pamoka, kad kartais didžiausią vertę turi ne finansai, o žmonių noras kurti pokytį,“ – dalijosi dalyvė.
Komandinis darbas buvo neatsiejama projekto dalis. Užduotys, kuriose dalyviai turėjo kartu spręsti problemas, sukūrė ne tik profesinius ryšius, bet ir stiprią tarpusavio paramos sistemą. Jie mokėsi ne tik išklausyti vieni kitus, bet ir susitarti, net kai nuomonės išsiskirdavo.
Pavyzdžiui, viena iš užduočių buvo „Tiltų statyba“, kur komanda turėjo sukurti tiltą iš paprastų medžiagų – popieriaus, lipnios juostos ir pagaliukų – kuris turėjo atlaikyti tam tikrą svorį. Ši užduotis nebuvo tik apie techninius įgūdžius – ji skatino kūrybiškumą, mąstymo lankstumą ir bendradarbiavimą. Kiekvienas komandos narys turėjo savo idėjų ir pasiūlymų, tačiau iš pradžių visiems atrodė, kad užduotis yra beveik neįmanoma. Tačiau, kai visi pradėjo dalintis savo idėjomis ir atvirai priimti kitų pasiūlymus, užsimezgė tikras bendradarbiavimo jausmas. Kiekvienas prisidėjo savo stipriomis pusėmis, ir nors buvo ir nesusipratimų, ir įtampos, visi jautė, kad dirba kartu dėl bendro tikslo. Ir tas momentas, kai tiltas pagaliau atlaikė visus testus, buvo ne tik triumfas – tai buvo tikras įrodymas, kad komandinė dvasia, pasitikėjimas vieni kitais ir atvirumas naujoms idėjoms gali pasiekti tai, kas atrodė neįmanoma. Tai puikus pavyzdys, kaip komandinis darbas ne tik sustiprina grupės dinamiką, bet ir padeda ugdyti pasitikėjimą, gebėjimą dirbti kartu ir pasiekti daugiau.
„Tai buvo daugiau nei tiesiog darbas komandoje,“ – sakė dalyvis. „Aš atradau žmones, su kuriais jaučiu, kad galime keisti pasaulį.“
Erasmus+ projekto „Social Inclusion Advocates“ tikslas buvo sukurti pasaulį, kuriame visi žmonės jaustųsi priimti ir vertinami. Devynių dienų trukmės veiklose dalyviai ne tik gilino žinias apie socialinę įtrauktį, bet ir patyrė, kaip svarbu bendradarbiauti, dalintis idėjomis ir veikti kartu. „Limitless Café“ iniciatyva įkvėpė kurti atvirą ir saugią erdvę visiems, nepriklausomai nuo jų galimybių. Komandinis darbas, kūrybiškumas ir pasitikėjimas vieni kitais buvo pagrindiniai veiksniai, kurie padėjo pasiekti tai, kas iš pradžių atrodė neįmanoma, ir parodė, kad tikras pokytis kyla iš bendrų pastangų.
Projektas bendrai finansuojamas Europos Sąjungos Erasmus+ programos lėšomis.
Susidomėjote projektu ar norėtume įsitraukti į panašias veiklas ar mokymus ateityje? Sekite mus Facebook (https://www.facebook.com/neribota.ateitis) ar Instagram (https://www.instagram.com/neribota.ateitis/) ir gaukite dar daugiau informacijos ir įspūdžių!
Neribota ateitis