misijasibiras.lt archyvo nuotr.

Prasidėjo dalyvių atranka į istorinę atmintį ir jaunimo patriotiškumą bei pilietiškumą puoselėjantį projektą “Misija Sibiras’13”. Šiemet jaunuoliai tvarkyti tremtinių ir politinių kalinių kapų vyks į Vakarų Sibirą – Tiumenę.

“Į vieną seniausių Vakarų Sibiro miestų ir jo apylinkes pokario represijos nubloškė beveik šimtą lietuvių šeimų. Taigos gilumoje ir užžėlusiose laukymėse išlikusias tautiečių kapinaites gamta negrįžtamai gali pasiglemžti jau artimiausiu metu”, – teigia ekspedicijos organizatoriai.

Šįkart į Sibirą vyksiančios komandos užduotis bus ne tik sutvarkyti, tačiau ir deramai įamžinti jau išnykusių kaimų vietose išlikusias tautiečių kapinaites, vietos gyventojams parodyti, kad lietuviai neužmiršta savo tautai brangių vietų ir jomis tinkamai rūpinasi.

Norintieji vykti į Tiumenę internetu gali registruotis iki balandžio 30 dienos.

Į tautiečių tremties vietas ekspedicija išvyks liepos 17-ąją – Pasaulio lietuvių vienybės dieną. Šiemet dalyvauti misijoje kviečiami ir užsienyje gyvenantys tautiečiai.

“Tuo tikslu paruošėme ir anglišką dalyvių atrankos anketą. Ne tik neseniai išvažiavę svetur, bet ir užsienyje gimę lietuviai ar lietuvių kilmės asmenys turės galimybę prisidėti prie mūsų tautos istorijos saugojimo. Tikime, kad galime suburti ir Lietuvoje gyvenantį, ir po pasaulį išsibarsčiusį lietuvių jaunimą bendram tikslui”, – teigė projektą organizuojančio labdaros ir paramos fondo “Jauniems” direktorius Arnas Marcinkus.

Tiumenė yra palikusi gilų pėdsaką lietuvių tautos istorijoje. Čia kalinti 1794, 1830-1831 ir 1863-1864 metų sukilimų dalyviai, knygnešiai. Čia kalėjo ir paskutiniojo XIX a. sukilimo prieš carinę Rusiją dalyvis poetas Julius Anusavičius. 1946 metais į Tiumenės sritį ištremta estų, lenkų ir keletas lietuvių šeimų. 1947 metų gruodį atvežta dar apie 80 lietuvių šeimų iš buvusių Pagėgių, Šilutės, Klaipėdos, Šiaulių, Telšių, Marijampolės, Vilkaviškio, Kauno apskričių.

Tremtiniai dirbo statybose, elektrinėje, plytinėje. Po 5 metų lietuviams leista grįžti į tėvynę. 5ž6-ajame dešimtmetyje Tiumenėje veikė koncentracijos stovykla, miesto apylinkėse – didelė pataisos darbų kolonija.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: