Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Japonijos vyriausybė antradienį pristatė 470 mln. dolerių vertės planą radioaktyvaus vandens nuotėkiams iš Fukušimos elektrinės sustabdyti, kuriame numatytas ir žemės po elektrine užšaldymas.

Bardamas elektrinės operatorę “Tokyo Electric Power” (TEPCO) už nesugebėjimą suvaldyti didėjančių problemų, premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė) sakė, jog jo administracija leis valstybės pinigus, kad tas darbas būtų atliktas.

“Vyriausybei reikia išspręsti šią problemą atsistojant priešakyje”, – sakė jis per atsako į branduolinę nelaimę komandos susitikimą.

“Atsisakydami dabartinio, improvizuoto atsako nustatysime savo pamatinę politiką užteršto vandens problemos esminiam sprendimui”, – nurodė premjeras ir, paminėdamas mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimą, pridūrė: “Vyriausybė padarys visa, ką gali, ir imsis būtinų fiskalinių veiksmų”.

Tokį žingsnį Tokijas žengė kelios dienos prieš tai, kai Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) Argentinoje turi priimti sprendimą, kur vyks 2020 metų olimpiada. Stebėtojai perspėja, kad situacija Fukušimoje gali pakirsti Tokijo aspiracijas.

220 km į šiaurę nuo Tokijo esančios Fukušimos laikinuose rezervuaruose laikoma tūkstančiai tonų radioaktyvaus vandens, kurio didelė dalis buvo naudojama po 2011-ųjų kovo cunamio išsilydžiusioms reaktorių šerdims aušinti.

Tai, kad buvo aptikti nuotėkiai iš kai kurių rezervuarų ir į juos vedančių vamzdžių, taip pat – radiacijos židiniai ten, kur vandens nesimato, kelia vis didesnį galvos skausmą TEPCO.

Dalis itin toksiško nutekėjusio vandens galėjo patekti į Ramųjį vandenyną, pripažino kompanija.

Negana to, natūralūs gruntinio vandens srautai, ateinantys nuo aplinkinių šlaitų ir tekantys po elektrine į jūrą, taip pat kelia problemų.

Srūdamas per dirvožemį gruntinis vanduo maišosi su užterštu skysčiu, kuris prasisunkė į žemę po reaktoriais.

TEPCO sako, kad kasdienį jūrą patenka iki 300 t šio vidutiniškai radioaktyvaus gruntinio vandens.

Pagal 47 mlrd. jenų (470 mln. dolerių) schemą, kuri buvo apskelbta antradienį, mokslininkai užšaldys žemė aplink reaktorius, kad suformuotų neįveikiamą sieną, kuri, kaip tikimasi, nukreips gruntinio vandens srautus nuo gamyklos.

Tam reikės vertikaliai įkasti vamzdžius ir leisti jais šaldymo medžiagą. Pareigūnai apskaičiavo, kad visas projektas užtruks dvejus metus ir kainuos maždaug 32 mlrd. jenų.

Dar 15 mlrd. jenų bus išleista įrangai, kuria bus šalinamas šiuo metu saugomo vandens radioaktyvumas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: