Kauno rajone užfiksuotas stabligės atvejis

0
1
Kauno rajone užfiksuotas stabligės atvejis
(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Kauno rajono gyventoja užsikrėtė stablige. Moteris susirgo rugsėjo 27 d.

Ji kreipėsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir buvo paguldyta į ligoninę. Diagnozė patvirtinta kliniškai, ligonės būklė labai sunki. Įtariama, kad moteris stablige užsikrėtė dirbdama sode.

Stabligė – tai sunki, dažnai mirtina infekcinė liga, Lietuvoje kasmet registruojami vidutiniškai trys atvejai, iš jų 1-2 baigiasi mirtimi. Paskutinieji stabligės atvejai Lietuvoje registruoti 2010 m., tuomet iš dviejų susirgusiųjų vienas mirė.

Stabligės sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas durtines ar pjautines žaizdas. Pavojingos yra bet kokios žaizdos, sunkesni nudegimai.

Užsikrėtus pirmieji ligos požymiai dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių. Sukėlėjas, patekęs į bedeguones sąlygas, pradeda daugintis ir gaminti egzotoksinus. Toksinas paveikia įvairias nervų sistemos struktūras, kas sukelia stiprius raumenų susitraukimus bei kitus negalavimus.

„Svarbu tai, kad stabligės infekciją galima valdyti skiepais – tai viena iš efektyviausių profilaktikos priemonių. Lietuvoje valstybės lėšomis nuo stabligės (stabligė skiepijama kartu su difterijos, poliomielito, kokliušo ir kitų komponentų turinčia vakcina) skiepijami kūdikiai ir vaikai, sustiprinančios stabligės dozės (revakcinacija) atliekami – 6-7 metų vaikams ir 15-16 metų paaugliams (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina), tačiau apsauginis antikūnų nuo stabligės lygis organizme išlieka ne ilgiau kaip 10 metų“, – aiškino ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus gydytoja Eglė Savickienė.

Atsižvelgiant į tai, reikalingos palaikomosios vakcinos dozės kas 10 metų tam, kad būtų išlaikyta patikima apsauga. Taigi nuo 26 metų pasiskiepyti palaikomąja doze reikia kas 10 metų.

Lietuvoje suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės bet ir nuo difterijos.

Gydytoja E. Savickienė priminė, kad pasiskiepyti nuo stabligės šiuo metu galima nemokamai – pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą nuo 2009 m. vyksta planinė suaugusių asmenų, vyresnių nei 26 m. amžiaus, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės biudžeto lėšomis. Norintiems pasiskiepyti rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia