(c) KaunoŽinios.lt archyvo nuotr.

Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) prezidentė Indrė Vareikytė spaudos konferencijoje dėl aukštojo mokslo reformos teigė, jog dabar, aiškiai matant aukštojo mokslo pertvarkos padarinius, labiausiai pasigendama plano, kaip taisyti padarytas klaidas.

“LSAS nesiruošia spręsti ar komentuoti politinių klausimų, tačiau, kaip studentams atstovaujanti organizacija, palaiko konstruktyvią kritiką, jog situacija aukštojo mokslo sistemoje blogėja, o priemonės reformos klaidoms įvertinti ir taisyti nėra numatomos. Vietoj to, visuomenei pateikiama informacija, jog įgyvendinant reformą neišvengta tik smulkių klaidų”, – teigia LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.

Opiausiais klausimais, dėl kurių būtina nedelsiant imtis veiksmų, LSAS prezidentė įvardino paskolų sistemą, neįstojusių dėl skubiai pakeistos stojimo tvarkos talentingų studentų likimą, socialinių stipendijų klausimą, kai į jas negali pretenduoti valstybės nefinansuojami studentai.

„Apie paskolas ne kartą esame sakę, jog politinis pažadas nebloginti buvusios valstybinės sistemos sąlygų nebuvo įvykdytas ir galiausiai įtvirtinta tvarka, kai studentai už paimtas paskolas mokės palūkanas studijų metu, bet ir bus saistomi dvigubai didesnių palūkanų po studijų baigimo“, – kritikuoja I.Vareikytė.

LSAS skaičiavimais, studentui imant vidutinę paskolą – 30 tūkst. litų – mėnesinė palūkanų įmoka studijų metais sudarys apie 125 litų, o pabaigus studijas – apie 300 litų per mėnesį. Iš viso, imant vidutinę paskolą, mokant iki 11 proc. palūkanų teks gražinti beveik dvigubai didesnę sumą nei paimta paskola. Pasak Indrės Vareikytės, lyginant su kitomis Europos valstybėms, paskolų studentams palūkanos Lietuvoje yra vienos didžiausių.

LSAS vadovė spaudos konferencijoje taip pat minėjo, jog šiemetinio studentų stojimo rezultatai aiškiai parodė, kad pasiskirstymo tarp universitetų ir kolegijų sektoriaus problema išliko neišspręsta, ji netgi išsikreipė, kadangi universitetų studentais tapo net ir itin mažus stojamuosius balus surinkę asmenys, tačiau pasiruošę mokėti pilną studijų kainą. Ne maža problema liko ir profesinis abiturientų orientavimas, kadangi studentai vėl daugiausia stojo į tas studijų kryptis, kurių specialistų perteklius darbo rinkoje yra didžiausias.

LSAS manymu, šiuo metu svarbiausia yra sudaryti planą, kaip taisyti padarytas klaidas bei, kol nevėlu, spręsti esamas problemas aukštojo mokslo sistemoje.

Primename, jog LSAS ne kartą ragino sistemingai ir planuotai vykdyti aukštojo mokslo sistemos pertvarką bei ragino Švietimo ir mokslo ministeriją pateikti reformos pasekmių ir jų sprendimo analizę.

Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: