LR Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ R. Dačkus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį išvyksta į Paryžių, kur dalyvaus 70-metį mininčios Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO lyderių forume.

Šalies vadovė taip pat pagerbs Paryžiuje įvykdytų teroro išpuolių aukas. Penktadienį įvykdyti išpuoliai yra didžiausi per Prancūzijos istoriją nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, informavo Prezidentūra.

D.Grybauskaitės teigimu, šiuo metu nėra nieko svarbiau, kaip užtikrinti taiką. Todėl Paryžiuje su kitų šalių lyderiais bus kalbama apie saugumo situaciją pasaulyje ir kokių papildomų priemonių turėtų imtis tarptautinė bendruomenė, tarptautinės organizacijos, kad būtų užkirstas kelią naujiems terorizmo nusikaltimams.

Ji Prancūzijos sostinėje įvykdytas atakas pavadino “barbariškais” teroristų nusikaltimais, prieš kuriuos ragino vienytis.

“Tai yra nusikaltimai prieš visus taikius pasaulio žmones, tai liečia visas valstybes, todėl, kad terorizmas jau nebeturi sienų ir nė viena valstybė negali likti nuošaly. Turime visi susitelkti ir vienu žvilgsniu pažiūrėti į kovą su terorizmu ir, turbūt, apsijungti. Tai tas iššūkis, kuris turi suvienyti, nes atsakas turi būti vieningas”, – pirmadienį paskelbtame interviu LRT radijui sakė šalies vadovė.

Vienas iš pagrindinių UNESCO tikslų- rūpintis pasaulio paveldu, todėl Paryžiuje susirinkę valstybių vadovai svarstys, kaip sustiprinti visai žmonijai svarbių gamtos, kultūros ir istorijos paminklų apsaugą,

Anot D.Grybauskaitės, šalių įsipareigojimas išsaugoti svarbiausius žmogaus ir gamtos kūrinius ateities kartoms šiandien yra itin aktualus. Didelį nerimą kelia Sirijoje ir Irake įsigalėjusi teroristinė “Islamo valstybės” grupuotė, kuri ne tik žudo taikius gyventojus, bet ir niokoja istorinius paminklus. “Islamo valstybės” pasaulio paveldui padaryta žala yra didžiausia nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, tvirtinama pranešime.

UNESCO taip pat rūpinasi žodžio laisvės stiprinimu visame pasaulyje. D.Grybauskaitės teigimu, siekiant rasti atsaką terorizmo propagandai, būtina užtikrinti galimybę žurnalistams be baimės dirbti savo darbą. Šalies vadovė atkreips UNESCO valstybių vadovų dėmesį į prievartą prieš žurnalistus okupuotame Kryme, Artimuosiuose Rytuose ir net paties Paryžiaus širdyje.

Vien šiais metais, atlikdami savo pareigą žuvo 58 žurnalistai, o beveik 150 buvo įkalinti.

Paryžiuje UNESCO šalių lyderiai taip pat kalbės, kaip užtikrinti švietimo prieinamumą pasaulio žmonėms. Nors per pastaruosius 15metų jaunų žmonių, nelankančių mokyklos, skaičius sumažėjo perpus, 58mln. vaikų visame pasaulyje dėl karo ir skurdo neturi galimybių gauti net pradinio išsilavinimo.

UNESCO 70-mečiui skirtame lyderių forume dalyvaus daugiau nei 20valstybių vadovai iš Europos, Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos, arabų šalių.

1945metais įkurta organizacija rūpinasi paveldo išsaugojimu, žodžio laisvės stiprinimu, skatina valstybių bendradarbiavimą mokslo, kultūros ir švietimo srityse.

Lietuva UNESCO nare tapo 1991metais.Lietuvoje į UNESCOPasaulio paveldo sąrašą įrašyta Kuršių nerija, Vilniaus senamiestis, Kernavės piliakalniai ir Struvės geodezinis lankas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: