© Europos sąjunga 2023 - Šaltinis: EP

2022 m. Jungtinių Amerikos Valstijų verslo žurnalo „Forbes“ 100 įtakingiausių pasaulio moterų sąraše, dėl savo tvirtos ir ryžtingos paramos Ukrainai bei nuolatinės lyderystės, kovojant su koronaviruso pandemija Europoje, Ursula von der Leyen užėmė pirmąją vietą.

Ursula Gertrud von der Leyen (taip pat žinoma, kaip Ursula Albrecht) gimė 1958 m. spalio 8 d. Briuselyje, Belgijoje. U. von der Leyen – vokiečių politikė, Vokietijos gynybos ministrė, Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos narė. Nuo 2019 m. gruodžio 1 d. pradėjusi eiti Europos Komisijos pirmininkės pareigas.

Jaunystė

Ursula von der Leyen yra viena iš septynių vaikų, ji buvo užauginta krikščionių šeimoje. Von der Leyen pirmuosius 13 savo gyvenimo metų praleido Briuselyje, 1971 m., kai jos tėvas įsitraukė į politiką ir 1976 m. tapo Žemutinės Saksonijos valstijos ministru ir prezidentu, persikėlė į Hanoverio regioną, Vokietijoje. U. von der Leyen Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos politiko Ernsto Albrechto, kuris buvo aukštas Europos tarnautojas, dukra. Jos motina Heidi-Adele Albrecht turėjo universitetinį daktaro laipsnį ir aktyviai skatino dukros akademinę sėkmę.

© Europos sąjunga 2023 – Šaltinis: EP

Išsilavinimas

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen studijavo ekonomiką (1977–1980 m.) Getingeno ir Miunsterio universitetuose bei Londono ekonomikos mokykloje, tačiau šių studijų nebaigė. Vietoj to ji įstojo į mediciną ir 1987 m. baigė Hanoverio medicinos mokyklą Vokietijoje. Ji dirbo gydytojo padėjėja (1988–1992 m.) ginekologijos klinikoje, o 1991 m. jai buvo suteiktas medicinos daktaro laipsnis. Ursula von der Leyen 1992–1996 m. gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose. Grįžusi į Vokietiją, moteris dirbo fakulteto nare epidemiologijos, socialinės medicinos ir sveikatos sistemų tyrimų katedroje. Be to, 2001 m. ji įgijo visuomenės sveikatos magistro laipsnį.

© Europos sąjunga 2023 – Šaltinis: EP

Politika

Ursula von der Leyen 1990 m. prisijungė prie krikščionių demokratų sąjungos, 1996 m. įsitraukė į Žemutinės Saksonijos – federalinės žemės, kurią 1976–1990 m. valdė jos tėvas, politiką. Nuo 2003 iki 2005 metų buvo Žemutinės Saksonijos socialinė, moterų, šeimos ir sveikatos ministrė. Nuo 2005 iki 2009 metų ėjo Vokietijos šeimos, senjorų, moterų ir jaunimo ministrės pareigas. Nuo 2009 iki 2013 metų buvo Vokietijos darbo ir socialinė ministrė. 2013 m. gruodžio 17 d. tapo Vokietijos gynybos ministre, pirmoji moteris šiame poste.

2019 m. gruodį Ursula von der Leyen pakeitė Jeaną-Claude’ą Junckerį Europos Komisijos pirmininko pareigose bei tapo pirmąja moterimi, atliekančia šį svarbų vaidmenį.

„Man tai tarsi grįžimas namo“, – sakė U. von der Leyen apie šias naujai užimtas pareigas.

© Europos sąjunga 2023 – Šaltinis: EP

Pozicija Ukrainos atžvilgiu bei kiti nuveikti darbai

Ursula von der Leyen buvo viena iš pirmųjų Europos lyderių, apsilankiusių Kyjive, kai prasidėjo Rusijos karas Ukrainoje. Šių metų Gegužės 9 d. U. von der Leyen taip pat lankėsi Ukrainos sostinėje, ten minėdama Europos dieną, atidavė pagarbą Ukrainai bei su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu aptarė jau įgyvendintus planus ir išsikėlė naujų tikslų ateičiai. V. Zelenskis išreiškė padėką Europos Komisijos pirmininkei už ES pasirengimą aprūpinti Ukrainą reikiama amunicija – 1 mln. artilerijos sviedinių.

“Importą iš Rusijos sumažinome beveik dviem trečdaliais, atimdami iš jos svarbias pajamas. Dešimties sėkmingų sankcijų paketų dėka Kremlius jau dabar moka didelę kainą. O praėjusį penktadienį Europos Komisija priėmė pasiūlymus dėl 11-ojo sankcijų paketo, kuris orientuotas į ribojamųjų priemonių vengimo problemą“, – susitikime pasakojo U. von der Leyen.

“Ukrainiečiai mums sako, kad įsivaizduodami savo ateitį jie mato virš jų miestų plevėsuojančią Europos vėliavą. Ir neabejoju, kad Ukraina bus mūsų sąjungos dalis”, – birželio 21 d. Ukrainos atkūrimo konferencijoje Londone teigė Europos komisijos pirmininkė.

COVID-19 pandemija prasidėjo kaip tik tada, kai Ursula von der Leyen pradėjo eiti Europos komisijos prezidentės pareigas. 2021 m. savo metinėje kalboje Europos Parlamente ji džiaugėsi sėkmingu pandemijos suvaldymu. Metinėje kalboje pabrėžė, jog daugiau nei 70 proc. suaugusiųjų ES yra pilnai paskiepyti, o ES buvo vieninteliai, pasidaliję puse savo vakcinų gamybos su likusiu pasauliu.

Nurimus COVID-19 virusui savo pareiškime U. von der Leyen sakė: „Galiausiai, praėjus daugiau nei trejiems metams, COVID-19 nebėra pasaulinė sveikatos krizė. Tai gera žinia. Ši pandemija labai paveikė žmones, mūsų visuomenę ir ekonomiką. Tačiau mes sėkmingai ją įveikėme dėl ryžtingų veiksmų pasauliniu, ES ir valstybių narių lygmeniu bei dėl mūsų piliečių atsparumo ir solidarumo.“

2020 m. U. von der Leyen palaikė ES sankcijų Baltarusijai įvedimą po to, kai A. Lukašenkai laimėjus prezidento rinkimus saugumo tarnybos, bandydamos sutramdyti gatvių protestus, naudojo agresiją bei žiaurumą.

Per 2021 m. Izraelio ir Palestinos krizę Ursula von der Leyen pasmerkė beatodairiškus palestiniečių kovotojų grupės „Hamas“ išpuolius prieš Izraelį.

Asmeninis gyvenimas

Ursula von der Leyen su savo vyru Heiko von der Leyen, kilmingu von der Leyen šeimos, kuri užsidirbo turtus prekiaudama šilku, nariu susipažino Getingeno universiteto chore. Jiedu susituokė 1986 m. rugsėjo 21 d. Heiko von der Leyen yra vokiečių gydytojas, aristokratas ir medicinos profesorius. Šeima turi septynis vaikus – David von der, Sophie von der, Maria Donata, Victoria von der, Johanna von der, Egmont von der, Gracia von der, gimusius nuo 1987 iki 1999 metų.

Šeima gyvena ūkyje Burgdorfe netoli Hanoverio, kur laiko žirgus. U. von der Leyen yra jojimo sporto šakos entuziastė ir užsiima profesionaliu žirgų sportu.

 

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: