© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Taivane šimtai protestuotojų, nepritariančių plačiam prekybos susitarimui su Kinija, sekmadienį įsiveržė į vyriausybės biurus, smarkiai eskaluodami studentų vadovaujamą judėjimą prieš sparčiai plėtojamus salos ryšius su komunistine žemynine Kinija.

Sekmadienio įvykiai vyko penkios dienos po to, kai protestuotojai, daugiausia – studentai, užėmė netoliese esantį parlamentą, vienam valdančiosios partijos deputatui netesėjus pažado pateikti minimą sutartį detaliam svarstymui parlamente.

Paktas, kurį birželio mėnesį pasirašė Taibėjaus ir Pekino atstovai, dar turi būti ratifikuotas Taivano parlamente. Pagal jį Kinijoje Taivano kompanijoms ir Taivane Kinijos kompanijoms būtų atidaryta dešimtis paslaugų sektoriaus šakų.

Anksčiau sekmadienį prezidentas Ma Ying-jeou (Ma Ingdzeou) sakė, kad atsitraukimas dėl šios sutarties pakirstų Taivano ekonomiką ir pakenktų jo tarptautiniam patikimumui.

Studentų lyderiai atmetė Ma Ying-jeou teiginius ir tvirtino, kad pernelyg glaudus Taivano susiejimas su Kinija pakenktų sunkiai iškovotoms Taivano demokratinėms laisvėms ir sudarytų sąlygas Kinijai galiausiai perimti salą.

Tai pagrindinis Pekino politikos Taivano atžvilgiu tikslas yra nuo pat 1949-ųjų, kai Taivanas ir Kinija atsiskyrė per pilietinį karą.

“NUSIRAMINKIME”

Tačiau DPP, kuri istoriškai pritardavo oficialiai Taivano nepriklausomybei, paragino Ma Ying-je reaguoti į protestuotojų reikalavimus ir atsisakyti pakto.

“Vaikymai panaudojant jėgą nulems tik tai, kad daugiau studentų ir policininkų nukentės, ir tikriausiai išprovokuos didesnį pasipiktinimą ir (tolesnius) protestus”, – sakoma partijos pareiškime.

Ma Ying-je 2008 metais atėjus į valdžią – su pažadais stiprinti prekybinius ir turizmo ryšius – santykiai su Pekinu reikšmingai pagerėjo.

Tačiau Kinija tebelaiko Taivaną savo teritorija, laukiančia suvienijimo, jėga, jei bus būtina. Tuo tarpu Taivanas vis dar vadina save teisėta “Kinijos Respublika”.

Prezidentas perspėja, kad nuo prekybos priklausomas Taivanas gali atsidurti paribyje be prekybą paslaugomis labiau atveriančios sutarties su Kinija ir panašių paktų su kitomis šalimis, formuojantis regioniniams ekonominiams blokams.

“Turiu pasakyti, kad (šis paktas) visiškai yra Taivano ekonominės ateities labui”, – sekmadienį spaudos konferencijoje sakė Ma Ying-je, kuris pasmerkė sėdimąjį streiką parlamente. Jis kalbėjo prieš tai, kai protestai išplito į vyriausybės būstinę.

“Nusiraminkime ir atidžiai pagalvokime. Ar tokios demokratijos norime? Ar turime tai daryti taip, rizikuodami įstatymo valdžia?” – kalbėjo prezidentas.

Maždaug 200 protestuotojų, daugiausia – koledžų studentai, praėjusį antradienį įsiveržė į parlamentą ir užėmė pagrindinę jo salę, norėdami neleisti prezidento valdančiajai Gomindano partijai (KMT) ratifikuoti sutarties su Kinija.

Po kelių valandų šimtai policininkų bandė nutraukti pastato užėmimą, bet jiems nepavyko prasiveržti pro krėslų barikadas tarpduriuose.

Po scenų vyriausybės būstinėje šimtai policininkų pirmadienį liko budėti prie netoliese esančio parlamento komplekso.

Tačiau nebuvo jokių ženklų, kad jie rengtųsi atsiimti užimtą parlamento salę.

Parlamento pirmininkas Wang Jin-pyngas (Vang Dzinpingas), kuris priklauso KMT, atmetė jėgos panaudojimą ir paragino surasti taikų sprendimą.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: