Teismo pareigūnai Ženevoje penktadienį pranešė pradėję tyrimą dėl pinigų plovimo, kuriuo įtariami nušalintas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ir jo multimilijonierius sūnus.
Šveicarijos vyriausybė taip pat paskelbė įšaldanti dviejų dešimčių Ukrainos pareigūnų, tarp jų V.Janukovyčiaus, jo sūnaus Oleksandro ir virtinės buvusių ministrų, turtą.
Austrija taip pat pranešė įšaldžiusi 18 Ukrainos piliečių, įtariamų žmogaus teisių pažeidimais ir korupcija, turtą, tačiau neatskleidė jų vardų.
Šveicarijos vyriausybė ketvirtadienį nurodė įšaldysianti visus aktyvus, kuriuos V.Janukovyčius laikė šalyje, garsėjančių bankų klientų slaptumo apsauga ir dėl to pritraukiančia daug neteisėtų lėšų.
Ženevos generalinis prokuroras taip pat paskelbė, jog vienas prokuroras ir teismo policijos finansų ekspertų brigada, atliekantys tyrimą dėl pinigų plovimo, ketvirtadienį surengė reidą Oleksandro Janukovyčiaus bendrovės biure.
Kol kas neaišku, ar pats V.Janukovyčius turi turto Šveicarijoje, tačiau jo sūnus savo bendrovės “Management Assets Company” (MAKO) padalinį Ženevoje atidarė 2011-ųjų pabaigoje.
Tas odontologo išsilavinimą turintis 40-metis verslininkas vien per pastaruosius trejus metus sukaupė apie pusės milijardo dolerių asmeninį kapitalą, kaip rašo Šveicarijos savaitraštis “L’Hebdo”.
Nurodoma, kad jo vadovaujamas verslo konglomeratas kontroliuoja beveik pusę akmens anglių gavybos Ukrainoje, taip pat apie trečdalį elektros gamybos ir paskirstymo.
Įmonei Ženevoje vadovauja iš Uzbekistano kilęs verslininkas, kuriam taip pat priklauso bendrovė “Partefina”, įsikūrusi tuo pačiu adresu.
Ta bendrovė įvardijama kaip “šeimos biuras”. Tokios rūšies įmonės paprastai specializuojasi turtingų šeimų kapitalo tvarkyme.
“L’Hebdo” nurodė, kad “Partefina” savininkas yra ukrainietis milijardierius Rinatas Achmetovas – V.Janukovyčiaus šalininkas, taip pat turintis biurą Ženevoje.
Ukrainiečiai trečiadienį surengė demonstraciją Šveicarijos sostinėje Berne, reikalaudami, kad šalies vyriausybė įšaldytų V.Janukovyčiaus turtą.
Tuo tarpu Austrija, kuri priešinosi Europos spaudimui padidinti bankininkystės sektoriaus skaidrumą, Kijeve yra laikoma su V.Janukovyčiumi susijusių oligarchų finansų prieglobsčiu.
Austrijos finansų ministerija nurodė, kad jos veiksmai yra preliminari saugumo priemonė, kol įsigalios tikslinės Europos Sąjungos (ES) sankcijos Ukrainos pareigūnams.
Bendrija vasario 20 dieną susitarė uždrausti atvykti į ES ukrainiečiams, “susitepusiems rankas krauju” per smurto prasiveržimus Kijeve, taip pat įšaldyti jų turtą, tačiau neįvardijo tų asmenų ir sakė, kad jų skaičius priklausys nuo to, kaip pasisuks padėtis Ukrainoje.