© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Glostydamas jam ant kelių išsitiesusį persinį leopardą, “kietas vyrukas” Vladimiras Putinas antradienį pademonstravo švelnesnę savo pusę – rengdamasis pasveikinti pasaulį Rusijos rengiamoje žiemos olimpiadoje.

Maudydamasis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) pirmininko Thomas Bacho (Tomo Bacho) paramos spinduliuose, Rusijos prezidentas savo buvimą Sočio žaidynėse pradėjo mielo įvaizdžio puoselėjimu – aplankė kelis persinių leopardų, kuriems gresia išnykimas, jauniklius, vasarą gimusius kalnuose prie Juodosios jūros kurorto Sočio.

“Dėl olimpinių žaidynių nusprendėme atkurti persinių leopardų populiaciją, – sakė Rusijos prezidentas. – Sakykime, kad dėl olimpinių žaidynių atkūrėme dalį sunaikintos gamtos”.

V.Putinas įėjo į narvą ir paglostė leopardui galvą. “Mes vienas kitam patikome”, – sakė jis.

Kai kuriems prezidentą lydėjusiems žurnalistams, regis, pasisekė mažiau. Atrodė, kad jie sujaudino didžiąją katę, kuri vienam jų įdrėskė ranką, o kitam įkando į kelį, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

Vėliau dalyvaujant V.Putinui T.Bachas pasinaudojo TOK susirinkimu kaip proga sukritikuoti politikus už Sočio olimpiados puolimą “ant sportininkų nugarų” ir neatvykusius pasaulio lyderius. Jis sakė, kad sportas neturėtų būti naudojamas kaip “scena politiniams nesutarimams ar bandant pelnyti taškų vidaus ar išorės politinėse varžybose”.

Nors T.Bachas nepaminėjo konkrečių asmenų, jo komentarai tikriausiai buvo nukreipti į JAV prezidentą Baracką Obamą (Baraką Obamą) ir Europos politikus, kurie užėmė poziciją prieš Rusijos įstatymą, draudžiantį gėjų “propagandą” nepilnamečiams.

“Žmonės labai gerai supranta, ką iš tikrųjų reiškia išskirti olimpines žaidynes siekiant parodyti demonstratyvų gestą, kuris esą nieko nekainuoja, bet pelno tarptautines antraštes”, – sakė T.Bachas – vokiečių teisininkas ir olimpinio auksinio medalio laimėtojas.

Rengimąsi olimpiadai temdė Vakarų kritika dėl prieš gėjus nukreipto įstatymo ir žmogaus teisių bei kitų klausimų padėties Rusijoje, tad Sočio olimpiada yra tarp didžiausią politinį krūvį turinčių pastarojo meto žaidynių.

B.Obama ir svarbūs Europos lyderiai nevyksta į olimpiadą. B.Obama, aiškiai turėdamas omenyje minėtą Rusijos įstatymą, į Sočį nusiuntė delegaciją, kurią sudaro trys savo homoseksualumo neslepiantys sportininkai: tenisininkė Billie Jean King (Bili Džin King), 2006-ųjų olimpiados medalininkė, ledo ritulininkė Caitlin Cahow (Keitlin Kehou) ir dailiojo čiuožimo 1988 metų olimpinis čempionas Brianas Boitano (Brajenas Boitanas).

BRANGIAUSIA ISTORIJOJE OLIMPIADA

Kalbėdamas tame pačiame TOK susirinkime V.Putinas neužsiminė apie sunkius Sočio žaidynių klausimus – viršytas išlaidas, nebaigtus viešbučius ir triukšmą kai kuriose šalyse dėl gėjų teisių.

Tačiau jis gyrėsi, jog Rusija dėjo didžiules pastangas, kad per trumpą laiką užbaigtų visas reikiamas statybas Sočyje. Pasak jo, kitoms šalims pasirengti prireikė dešimtmečių.

“Suprantame, koks tai buvo sunkus sprendimas rengti žaidynes mieste, kuriame buvo vos 10-15 proc. būtinos infrastruktūros, – TOK sakė V.Putinas. – Jūs mumis patikėjote, jūs patikėjote Rusijos charakteriu, kuris gali įveikti visus sunkumus”.

V.Putino apsilankymas leopardų draustinyje turėjo pademonstruoti susirūpinimą aplinkosauga per penktadienį prasidedančias Sočio žaidynes. Tas draustinis buvo įkurtas prieš penkerius metus, kaip su olimpiada susietas projektas.

V.Putinas, buvęs KGB agentas, atvėrė Kremliaus iždą olimpiadai finansuoti ir skyrė rekordinę 51 mlrd. dolerių sumą sporto objektams ir transporto infrastruktūrai Sočyje.

Su šia milžiniška suma V.Putinas, kurio trečia kadencija baigsis 2018 metais, apsnūdusį kurortą pavertė miestu, primenančiu fantasmagoriškų struktūrų – naujų greitkelių, didžiulių viadukų ir puikiausių sporto objektų – “Disneilendą”. Vingiuojantys keliai ir geležinkelio linijos buvo nutiesti į naujai pastatytus objektus kalnuose, pašalinant bet kokias gamtines kliūtis.

Nors šis didžiulis projektas nereiškia žūtbūtinio momento Rusijai, brangiausios per visą istoriją olimpinės žaidynės su milijardais dolerių, kaip pranešama, kyšiams padarys poveikį ekonomikai ir Kremliaus politikai.

Tačiau į Sočį neatvyksta tokių olimpinių sunkiasvorių kaip Prancūzija ir Vokietija, aukščiausio rango pareigūnai.

Neatvykstant kai kurių įtakingų pasaulio valstybių lyderiams, V.Putino susitikimai ketvirtadienį prasidės nuo pokalbių su Jungtinių Tautų (JT) generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu (Ban Kimunu) ir Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu). Vėlesnėmis dienomis Rusijos lyderis susitiks su Turkijos premjeru Recepu Tayyipu Erdoganu (Redžepu Tajipu Erdohanu) ir Japonijos premjeru Shinzo Abe (Šindzu Abe).

T.Bachas pakartojo, jog V.Putinas patikino TOK, kad per Sočio žaidynes bus laikomasi Olimpinės chartijos ir kad homoseksualūs žmonės nesusidurs su diskriminacija. Tačiau jis pabrėžė, kad sportininkai neturėtų olimpiniu kaimeliu ir olimpiniais objektais naudotis “politinėms demonstracijoms”.

TOK buvo kritikuojamas dėl to, kad nepadarė daugiau kovodamas su minimu Rusijos įstatymu prieš gėjus, bet T.Bachas sakė, kad TOK yra sporto organizacija su ribota atsakomybe.

T.Bachas kalbą pasakė per ceremoniją pradedant tris dienas truksiančią TOK generalinę asamblėją prieš olimpiados pradžią. Griežti jo komentarai yra kontrastas palyginti raminamoms, diplomatiškoms jo pirmtako Jacques’o Rogge’o (Žako Rogo) kalboms.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto
tinklalapiuose be raštiško UAB “BNS” sutikimo draudžiama.

 

Sponsored video

Taip pat skaitykite: