Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, jog vyresnio amžiaus žmonės turėtų būti ypač atidūs norėdami išvengti traumų. Kasmet kritimą patiria 30-60 proc. suaugusių žmonių, maždaug pusė jų – daugiau nei vieną kartą. Griūdami vienaip ar kitaip susižeidžia 22-60 proc. vyresnio amžiaus žmonių. Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės Traumatologijos punkto duomenimis, šių metų sausio 1-12 dienomis jau užregistruoti 1036 kreipimaisi dėl būtinos pagalbos.
Daugelio nuomone, dažniausia traumų priežastis žiemos metu – slidūs šaligatviai. Nesiginčysime – tai gali būti susižalojimų priežastis, tačiau už tai atsakingi mes patys. Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklės reglamentuoja, kad ir fiziniai, ir juridiniai asmenys privalo palaikyti tvarką savo teritorijoje: šluoti lapus, kasti sniegą. Pagal Administracinių teisių pažeidimų kodeksą už miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimus taikomos nuobaudos, kurios gali siekti iki dviejų tūkstančių litų.
Visgi, jei paslydote ant slidaus šaligatvio, Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė A. Didžiokienė pataria nebijoti griūti. Atsipalaidavus raumenys nebūna įtempti ir kritimo pasekmės būna švelnesnis. Einant slidžiu paviršiumi patartina išskleisti rankas į šonus, kojomis tarsi šliuožti kaip slidininkui.
Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad pusė vyresnio amžiaus žmonių patiriamų traumų įvyksta namuose ir net trečdalis iš jų – miegamajame. Daugelis griuvimų pasitaiko užsiimant kasdienine veikla: einant, sėdantis, stojantis, dirbant namų ruošos darbus. Apie 32 proc. griuvimų įvyksta keliantis iš lovos, apie 10 proc. lipant laiptais. Tai įvyksta dėl įvairių priežasčių. Dalis pagyvenusių žmonių vartoja vaistus, kurių pašalinis poveikis gali būti galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimai. Didelė dalis vyresnių žmonių turi sveikatos problemų, galinčių turėti įtakos kritimui (silpna rega, sutrikusi sąnarių ir raumenų veikla, kt.).
Norint išvengti traumų, būtina pasirūpinti savo aplinka. Dažnai nepatogi avalynė, ilgi drabužiai, nepatogus buto išplanavimas, slidūs laiptai ir visi kiti riziką sukeliantys aplinkos veiksniai gali būti nelaimės priežastimi. Nereikėtų pamiršti ir reguliariai mankštintis, nes tai padeda išvengti kaulų retėjimo. Pusiausvyrą gerinantys pratimai – viena efektyviausių griuvimų profilaktikos priemonių.
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai garbaus amžiaus žmonėms, kurie nori išvengti traumų, pataria įsidėmėti tokią formulę: atsargumas + mankšta + tinkama avalynė.