© Živilės Žilionytės nuotr. / KaunoZinios.lt

Baikeriai, kaip ir kitų subkultūrų atstovai, Lietuvoje dažnai vertinami neigiamai.

Vyrauja stereotipai, kad jie yra alkoholikai, narkomanai, aršūs kelių chuliganai. Tačiau artimiau susipažinus su baikerių subkultūra ima aiškėti, kad baikeriai yra atsakingi, kaip ir kiti žmonės turi darbą, šeimą ir vertina bendrumo jausmą.

Masyvus sidabro žiedas reiškia ištikimybę klubui

Baikerių apranga sudaryta iš daugybės simbolių tačiau vienas iš svarbesnių yra žiedas, kurio reikšmė yra ta pati kaip ir santuokoje, tik čia jis parodo ištikimybę ir priklausomybę klubui. Žiedas nešiojamas ant dešinės rankos bevardžio piršto. Ant žiedų vaizduojami kaulai, kaukolės, frazių sutrumpinimai.

Jeigu baikeriui iškyla dilema mergina/moteris ar motociklas jis pasirinks motociklą. Moterys baikerių subkultūroje vertinamos, kaip fizinis subjektas ir negali būti suvokiama, viename lygmenyje su klubu ar motociklu. Baikerių supratimu moteris turi įkūnyti seksualumą, patrauklumą.  Tačiau baikeriai visada užstos vieno iš klubo narių moterį, nesvarbu ar tai mama, sesė ar gyvenimo draugė.

Lietuvoje labai svarbus broliškumo jausmas, baikeriams svarbu padėti kelyje ir nelaimėje draugui, taip pat pasidalinti žiniomis. Toks baikerių įvaizdis gerokai nutolęs nuo Holivudiniuose filmuose vaizduojamų baikerių. Tačiau Skandinavijos šalyse baikeriai pasižymi pikta išvaizda ir agresyviu elgesiu.

Baikeriai. Kokie jie?

Kiekvienas baikerių klubas turi savo statusus, kurie yra žymimi antsiuvais ant liemenių. Baikerių subkulūroje antsiuvai vadinami spalvomis. Antsiuvai taip pat gali simbolizuoti ideologiją, pasiekimus, klubui ar nariui svarbius įvykius. Baikerio liemenė – tarsi vizitinė kortelė, kurioje pateikiama visa esminė informacija apie jos savininką. Nurodytas klubas ir statusas tame klube, patys baikeriai ją vadina pasu ir niekada nepavadins drabužiu. Liemenė turi būti ant visų drabužių, o joje esančios spalvos ir ženklai turi būti unikalūs, jeigu jie pasikartos kito klubo aprangoje tai prilygs dokumentų padirbimui. Ženklai ir simboliai čia veikia kaip informaciniai kodai. Klubo narių liemenės nugaroje yra žymimos klubo logotipu arba simboliu, kuris turi tam tikrą prasmę, tačiau ji ne visada yra viešai pristatoma, dažniausiai kruopščiai slepiama. Ant liemenių galima pamatyti kaukolių, vilkų simbolius.

© Živilės Žilionytės nuotr. / KaunoZinios.lt

Baikeriams nesvarbu kiek tu uždirbi ar koks tavo asmeninis gyvenimas. Tai yra todėl, kad visi būtų lygūs ir laisvi nuo namuose paliktų rūpesčių. Šiai subkultūrai svarbus ne vardas, o klube gauta pravardė.

Baikeriui nėra didesnės negarbės negu ta, kurią patirtų pametęs savo liemenę. Todėl šioje subkultūroje yra bandomasis laikotarpis. Jis susideda iš kelių etapų, kuriuos praėjęs žmogus tampa pilnateisiu klubo nariu, tai yra patvirtinama tatuiruotėmis, kurios turi simbolinę reikšmę. Tatuiruotės gali išreikšti nusistatymą prieš kitą klubą ar didžiulį atsidavimą savo klubui. Tatuiruotės baikerių subkultūroje nebėra tik įvaizdžio detalė. Viso bandomojo laikotarpio metu baikeris važinėja kartu su savo klubu tačiau neturi sprendžiamojo balso. Baikeris įstojęs į klubą prisiima galimas pasekmes už savo elgesį. Oficialios taisyklės yra baikerių klubų internetiniuose tinklapiuose, o žodinės jų galvose. Patiems baikeriams svarbesnės yra žodinės taisyklės. Pažeidus klubo vidaus taisykles baikeris būtų iš jo išmestas.

© Živilės Žilionytės nuotr. / KaunoZinios.lt

Baikerių subkultūroje motociklas tapo jėgos ir galios simboliu. Baikeriai teigia, kad motociklas yra jų jėgos išraiška ir svarbiausias dalykas norint gauti adrenalino. Taip pat jis padeda pajausti laisvės pojūtį, kurio dažnai pritrūksta. Baikeriui išvažiuoti su motociklu, o kelyje būti be minčių, tik jis yra kelias, yra bene didžiausias džiaugsmas.

Lietuvoje baikerių subklutūra dar jauna jai apie 20 metų, kitos Europos šalys turi gilesnes šios subkultūros tradicijas. Žmogus laikantis save baikeriu turėtų nuvažiuoti bent 800 km. O Amerikietiškas sumanymas buvo, kad baikeris nuvažiuotų 1000 mylių. Lietuvoje tokių limitų nėra, o į keliones baikeriai leidžiasi po 5 žmones. Baikeriai stengiasi laikytis kelių eismo taisyklių, važiuoja 110 km/h greičiu, o važiuojant su  kompanija greitis dar labiau sumažėja.

© Živilės Žilionytės nuotr. / KaunoZinios.lt

Baikeriams labai svarbus broliškumo ir laisvės jausmas. Būtų labai keista, jei žmonės puoselėdami tokias vertybes darytų blogus dalykus. Baikeriai nesiburia į klubus, kad kažką įskaudintų ar kitaip pakenktų. Klubuose yra taisyklės, kurios padeda saugiau jaustis pašaliniams žmonėms, o patys baikeriai jaučiasi saugesni, nes žodinis susitarimas jiems yra šventas. Žmonės bijo to ko nesupranta, dėl šios priežasties nukenčia ne tiek žmonės, kiek tie, kurių jie nepažįsta.

Taip pat skaitykite: