(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Išmindę visų su maistu ir sveikata susijusių valstybinių institucijų slenksčius, supratome, kad ir kaip jie agituotų rinktis, kuo natūralesnį maistą – jų rankos yra surištos Europos Sąjungos ir Lietuvos įstatymais. Reikia suvokti, kad savimi pasirūpinti galime tik mes patys ir esamą situaciją pakeisti galime tik aiškiai išreikšta valia ir konkrečiais veiksmais.

Nuo kovo 1d. iki rugsėjo 1d. inicijuojame socialinę akciją “Už maistą be chemijos”, kuria norime parodyti, kad mes, visuomenė, galime būti balsas, kuris turi įtaką. Pirkdami skonio ir kvapo stiprikliais ir dažikliais “praturtintą” antrarūšį maistą, pasisakome už tai, kad šių produktų rinkos dalis ir kiekiai parduotuvių lentynose didėtų.

Akcijai iškristalizavome tris pagrindinius veiksmus, kuriems reikia Jūsų pagalbos.

1. Pagal Europos vartotojų asociacijos (BEUC) atliktą tyrimą 60% apklaustųjų neskaito ir nesidomi maisto produkto sudėtimi. Yra sunku perskaityti mažą šriftą ir suprasti, kas slepasi už skaitmenimis ir cheminių elementų pavadinimais užkoduotų etikečių. Bet visai nesidomėdami sudėtimi skatiname investuoti ne į produkto kokybę, o į etiketės dizainą. Taip prisivalgome dažų ir chemikalų, kurių leistinos normos “nekenkia” mūsų organizmui. Tad skaitykime sudėtis, domėkimės, kas ten parašyta, ir svarbiausia padėkime kitiems suprasti.

2. Skonio ir kvapo stipriklis E621(mononatrio glutamatas, MSG) yra vienintelis maisto priedas, kurio metinė apyvarta tris kartus viršija planuojamą 2010m. Lietuvos nacionalinį biudžetą. Per metus grynų miltelių parduodama už 30mlrd. Eurų, todėl jis niekada nebus uždraustas įstatymais, nes visada atsiras naujų tyrimų, įrodančių, kad jisai nekenkia, o leistinus naudoti kiekius galima padidinti. Pirkdami produktus su E621, mes ne tik suvartojame antrarūšį maistą, bet ir pripildome kišenę tų, kurie jį gamina.

3. Praėjusiais metais LR valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė 1183 atvejus, kuomet buvo pažeista maisto gamybą reglamentuojanti higienos norma. Vasarą Lietuvą sukrėtė trys įvykiai: Rusijos, JAV ir Didžiosios Britanijos embargas mūsų šalyje pagamintiems maisto produktams. Lietuvoje baudos už pažeidimus yra nepateisinamai menkos (100 -2000Lt.), tad dažnai gamintojui yra pigiau ją sumokėti ir toliau pažeidinėti. Turime inicijuoti įstatymo pataisą, kuria bus pakeltos baudos gamintojams dėl HN 19:2003 pažeidimų.

Maistas neturi “nekenkti”, maistas turi papildyti energijos, vitaminų ir mineralų atsargas, kad organizmas būtų sveikas ir energingas.

www.sveikasvaikas.lt

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: