JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), kurio viltims būti perrinktam antrai kadencijai iškilo pavojus, antradienį sieks iš naujo pademonstruoti energiją, siekdamas atimti iniciatyvą iš savo varžovo Mitto Romney (Mito Romnio) per lemiamus antruosius tiesioginius debatus.
Respublikonų kandidatas M.Romney tvirtai pasirodė per jųdviejų pirmąjį susitikimą, kuris įvyko prieš dvi savaites Denveryje. Tuo tarpu B.Obama tąsyk kalbėjo vangiai, tad nukentėjo jo populiarumas, o abiejų kandidatų galimybės praktiškai susilygino, likus 21 dienai iki rinkimų.
B.Obama pripažino, jog per debatus Denveryje jam pasitaikė “blogas vakaras”.
Jeigu panaši padėtis susiklostys per paskutinę dvikovą su M.Romeny, kuri vyks Hofstros universitete Long Ailende, Niujorko valstijoje, poveikis gali būti itin neigiamas ir smarkiai padidintų tikimybę, kad B.Obamą ištiks jau ne vieno jo pirmtako demokrato lemtis – šalies vadovo poste jie išsilaikydavo tik vieną kadenciją.
Tuo tarpu M.Romney privalo įrodyti, jog jo užtikrintas pasirodymas Denveryje nebuvo atsitiktinis. Lūkesčių kartelė jam iškelta aukščiau, o respublikono padėjėjai nemažai kalbėjo apie galimą B.Obamos atsigavimą, tikėdamiesi suvaldyti žiniasklaidos reakciją po debatų, jeigu jų baigtis būtų ne itin palanki M.Romney.
Dvikovos išvakarėse buvusios B.Obamos varžovės, o dabar jo valstybės sekretorės Hillary Clinton (Hilari Klinton) dramatiškas įsikišimas galimai neutralizavo vieną iš labiausiai geliančių M.Romney atakų.
H.Clinton pareiškė, kad jai, o ne B.Obamai arba viceprezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui), tenka atsakomybę dėl bet kokių saugumo spragų, galėjusių nulemti rugsėjo 11 dieną įvykdytą išpuolį prieš JAV konsulatą Libijos Bengazio mieste, per kurį žuvo Amerikos ambasadorius Chrisas Stevensas (Krisas Stivensas).
“Aš prisiimu atsakomybę”, – sakė ji, duodama interviu televizijoms CNN ir “Fox News” per savo vizitą Peru.
M.Romney ir jo kandidatas į viceprezidentus Paulas Ryanas (Polas Rajenas) teigė, kad ataka Bengazyje ir permainingi administracijos pranešimai apie šį reidą yra būdingi “byrančios” B.Obamos užsienio politikos požymiai.
Per antradienį vyksiančius debatus prezidentas tikriausiai atsidurs kryžminėje apklausoje dėl incidento Libijoje, tačiau H.Clinton, kuri yra sukaupusi nemažai politinio kapitalo ir yra labai populiari, pareiškimas galimai suteiks prezidentui itin reikalingos erdvės manevruoti.
B.Obama beveik nesirodė viešumoje nuo šeštadienio, kai jis atskrido į istorinį kolonijų laikų Viljamsbergo miestelį Virdžinijoje, intensyviai ruošdamasis debatams. Tai dar labiau pabrėžė, koks svarbus buvo jo nesėkmingas pasirodymas per pusantros valandos trukusius debatus Denveryje.
Padėjėjai žada, kad antradienį B.Obama bus agresyvesnis ir energingesnis, taip pat užsiminė, jog prezidentas mes iššūkį, anot jo, M.Romney ankstesnių griežtai konservatyvių pažiūrų “ekstremaliai permainai”, siekiant palenkti į savo pusę nuosaikių pažiūrų neapsisprendusius rinkėjus.
“Mittas Romney kalbės ir darys bet ką – nesvarbu, ar tai tiesa – kad taptų prezidentu”, – sakė B.Obamos kampanijos atstovė Jen Psaki (Džen Psaki).
Pirmadienį paskelbtoje B.Obamos kampanijos reklamoje atkreipiamas dėmesys į “tikrąjį Romney”, primenant jo prieštaringus ankstesnius pareiškimus dėl abortų, studijų paskolų, mokesčių mažinimo turtingiesiems amerikiečiams ir imigracijos.
Tuo tarpu pozityvioje reklamoje, rodytoje svyruojančiose valstijose, eiliniai amerikiečiai buvo įtikinėjami, kad šalies ekonomikos padėtis gerėja.
“Laikykitės šio vaikino, jis ves mus į priekį”, – reklamoje sako vienas vyras.
B.Obama sugaišo daug mėnesių ir išleido milijonus dolerių, įtikinėdamas, kad M.Romney nerūpi vidurinioji klasė. Antradienį jis bus spaudžiamas tai įrodyti – stebint salėje susirinkusiems žiūrovams per debatus, kurie savo stiliumi bus panašūs į miestelio gyventojų susirinkimą.
CNN žurnalistė Candy Crowley (Kendi Kroli) taps šių diskusijų vedėja. Ji uždavinės klausimus, pateiktus apie 80 neapsisprendusių potencialių rinkėjų, atrinktus viešosios nuomonės tyrimų agentūros “Gallup”.
Kai kurie analitikai prognozuoja, kad aplinka per šiuos debatus bus labiau akademinė ir kad tai gali trikdyti B.Obamos pastangas agresyviau atakuoti M.Romney negu Denveryje.
Tačiau prezidento stovykla mano, jog B.Obama atrodo malonesnis ir priimtinesnis eiliniams amerikiečiams negu M.Romney – turtingas buvęs rizikos kapitalistas.
Tuo M.Romney padėjėjai stengėsi atsakyti į padidėjusius rinkėjų lūkesčius.
“Prezidentui Obamai šis vakaras bus geresnis nei per pirmuosius debatus”, – teigė M.Romney atstovas Ryanas Williamsas (Rajenas Viljamsas), pridūręs, kad JAV vadovas gali “pradėti švaistytis nesąžiningomis ir neigiamomis atakomis”.
“Jeigu prezidentas pasirinks pulti gubernatorių Romney per debatus, tai jam bus tiesiog dar viena praleista proga išdėstyti kokius nors argumentus ar pagrindimą jo antrai kadencijai”
Per pirmąją dvikovą B.Obama suglumino demokratus savo prasta gynyba, komentuojant jo pirmąją kadenciją Baltuosiuose rūmuose. Prezidentas taip pat nesugebėjo pateikti įtikinamos vizijos, kodėl jis turėtų būti perrinktas.
M.Obama vengė M.Romney žvilgsnio ir nepakankamai aistringai kalbėjo, todėl, daugelio nuomone, šis jo pasirodymas buvo vienas iš prasčiausių nuo pirmųjų televizijos rodytų prezidento rinkimų kampanijos debatų 1960 metais.