Nyderlandų žvalgybos tarnyba pranešė, kad vienas Rusijos šnipų buvo sugautas po to kai bandė gauti praktiką Hagos Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme su netikru gyvenimo aprašymu.
Bendroji žvalgybos ir saugumo tarnyba (BŽST) Nyderlanduose apkaltino 36 metų Sergėjų Vladimirovičių Čerkasovą apsimetus Brazilijos piliečiu Viktoru Mulleriu Ferreira. Pranešime spaudai buvo rašoma, kad šis asmuo tariamai naudojo gerai suformuotą priedangos tapatybę, kuria slėpė savo visus ryšius su Rusija ir Rusijos karine žvalgybos tarnyba.
Pasak BŽST šnipas buvo „nelegalas“ – Rusijos žvalgybos pareigūnas, kuris tam buvo ilgai ir kruopščiai ruošiamas. Tokius šnipus kaip Sergėjus Vladimirovičius Čerkasovas, panašius į JAV žvalgybos agentus, dirbančius su neoficialia priedanga, dažniausiai itin sunku pastebėti. BŽST atkleidus jo tapatybę, balandį, Nyderlandų imigracijos tarnybai buvo pranešta, kad jis laikomas grėsme nacionaliniam saugumui.
„Dėl šių priežasčių, balandį, žvalgybos pareigūnui nebuvo leista atvykti į Nyderlandus ir jis buvo paskelbtas kaip nepageidaujamas asmuo. Pirmuoju skrydžiu jis buvo išsiųstas atgal į Braziliją“, – sakė BŽST. Kaip šnipas buvo demaskuotas – neatskleidžiama.
BŽST paskelbė ir sugautojo Čerkasovo gyvenimo aprašymą, kurį jis sukūrė bandydamas gauti stažuotę Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme, Hagoje. Stažuotės metu Rusijos šnipas būtų „tyręs“ kaltinimus Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje.
Jo pateikta istorija išties verčia pasukti galvą ir įsigilinti į jo išgalvotą šeimos gyvenimą, kad būtų galima viską suprasti. Savo gyvenimo istorijoje Čerkasovas aprašė išsamias detales net apie tėvo ir motinos šeimas. Pavyzdžiui kaip jo tėvas sužinojo, kad jo motina mirė gimdant, o vėliau jo paties tėvo sutuoktinei atsisakius jį įvaikinti, jis augo su globėjais. Čerkasovas sakė, kad jo motina buvo muzikantė, kuri galiausiai mirė nuo plaučių uždegimo. Prieš tai ji turėjo problemų su vyru ir viena rūpinosi Čerkasovu.
Čerkasovas tvirtino, kad užaugo su daugybe „finansinių bėdų“ ir prisiminė dieną, kai kaimyno berniukas pasibeldė į duris ir apsimetė pasakos personažu „Pilkas šešėlis“, kuris „atėjo manęs praryti“. „Tai mane taip išgąsdino, kad visą dieną praleidau mažoje dėžėje, balkone ir meldžiausi, kol teta grįžo namo“, – rašoma dokumente.
Taip pat dokumente išsamiai aprašomos skausmingos ir išsamios detalės apie Čerkasovo išgalvotą mokyklinį gyvenimą ir pirmąsias jo darbo patirtis, pradedant darbu garaže, kuriame jam vadovavo „be galo storas“ savininkas, „garsėjęs smurtiniu temperamentu“.
Tada dokumente aprašomi Čerkasovo sugalvoti paauglystės metai, pasakojama apie jo pirmuosius potyrius kalbinant mergaites, ir kad kaip ir visi kiti klasėje buvo įsimylėjęs geografijos mokytoją. Dokumente rašoma, kad daugelis jo bendramokslių dalijosi istorijomis, kad matė ją šokant striptizą ar neva su ja lytiškai santykiavo.
Gyvenimo istorijoje vėliau pasakojama ir apie jo tetos mirtį, dėl to kilusias finansines problemas ir iš pradžių mokyklos metimą, o vėliau – jos baigimą. Pabaigoje rašoma apie Čerkasovo susitikimą su jį atstūmusiu tėvu, kuris nesibaigė labai gerai, bet galiausiai dokumente buvo rašoma: „Aš palaikau ryšį su savo tėvu internetu“.
Neaišku, kodėl kas nors norėtų samdyti asmenį, kuris pristato būtent tokį savo gyvenimo aprašymą, tačiau Čerkasovas „turėjo pradėti stažuotę Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme, o tai reikštų, kad tokiu atveju jis būtų turėjęs prieigą prie TBT pastato ir sistemų“, rašė BŽST, pranešime spaudai. Laimei, olandų žvalgyba jį sugavo ir užkirto kelią nelaimei.
„Jei šiam Rusijos žvalgybos pareigūnui būtų pavykę tapti stažuotoju TBT, jis būtų galėjęs ten rinkti žvalgybos informaciją ir ieškoti (arba užverbuoti) šaltinius bei susitarti dėl prieigos prie TBT skaitmeninių sistemų.“ – rašė BŽST. „Tokiu būdu jis būtų galėjęs stipriai prisidėti prie žvalgybos, kurios siekia Vyriausioji žvalgybos valdyba Rusijoje. Jis taip pat būtų galėjęs daryti įtaką TBT baudžiamajam procesui“.