© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ragina Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos šalis įgyvendinti politiką, kuri remtų vidaus paklausą, ir mažinti dideles privačiojo sektoriaus skolas, kad sektorius galėtų įveikti 2008 metų finansų krizės padarinius.

“Tai atvers duris investicijų augimui ir patikimam atsigavimui. Šalyse, kuriose skolos slegia paklausą, būtina įgyvendinti palaikomąją makroekonominę politiką”, – rašoma naujausioje TVF ataskaitoje apie šį regioną.

Regiono problemos nėra neįprastos – tai yra silpnos investicijos, silpnas kreditavimo augimas, silpna išorės aplinka ir iki galo nesutvarkytas privačiojo sektoriaus balansas, spaudos konferencijoje pareiškė TVF Europos departamento direktoriaus pavaduotojas Jorgas Decressinas (Jorgas Dekresinas).

Nepaisant didelių pastangų sumažinti privačiojo sektoriaus skolas, sumažinti jas iki prieš krizę buvusių lygių, išreikštų santykiu su BVP, ir suderinti jas su ekonominiais pagrindais pavyko tik kelioms regiono šalims, teigia TVF.

Remiantis 2013 metų duomenimis apie skolas, gerokai didesni nei pagrįsta nacionaliniu ekonominiu pajėgumu privačiojo sektoriaus skolų lygiai yra Turkijoje, Rusijoje ir Ukrainoje.

Serbija išsiskiria verslo sektoriaus likvidumo rizika, Latvija, Rusija ir Turkija – verslo sektoriaus mokumo rizika, o Slovėnija, Bulgarija, Kroatija ir Ukraina – ir likvidumo, ir mokumo rizika.

TVF vertinimu, su skolomis susijusi rizika Bulgarijos, Kroatijos, Ukrainos, Latvijos ir Slovėnijos verslo sektoriuose tebėra per didelė.

Pasak Fondo, fiskalinis konsolidavimas regione neturėtų būti pernelyg griežtas, nes tai galėtų sutrikdyti atsigavimą. Šalys, kurioms gresia defliacijos rizika, turėtų ir toliau įgyvendinti skatinamąją pinigų politiką. Be to, regiono šalys turėtų didinti savo darbo rinkų lankstumą, įgyvendinti veiksmingas skolų mažinimo priemones ir gerinti verslo aplinką.

TVF prognozėmis, bendrasis vidaus produktas (BVP) Baltijos šalyse šiemet padidės vidutiniškai 2,6 proc., o Pietryčių Europoje – vidutiniškai 1,9 procento. Vidurio Europoje BVP ir šiemet, ir kitąmet padidės vidutiniškai 3,1 procento. Rusijos ir NVS ūkiai šiemet smuks atitinkamai 3,8 ir 4,6 procento.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: