Nadia Karpova / instagram.com/karpichito archyvo nuotr.

Putinas iš mūsų atėmė viską, jis atėmė mūsų ateitį. Deja, bet tai jis padarė su mūsų tyliu sutikimu, jo vyriausybė nepatyrė stipraus tautiečių pasipriešinimo“, – pareiškė iš Rusijos kilusi futbolininkė Nadia Karpova, šią savaitę pirmoji šalies istorijoje sportininkė atvirai prisipažinusi esanti LBBTQ+ bendruomenės dalimi.

Nuo tada, kai Rusija vasario 24 dieną įsiveržė į Ukrainą, tik maža dalis Rusijos sportininkų išdrįso viešai pasisakyti prieš Putino veiksmus. Iš gausaus Rusijos futbolo žvaigždžių būrio tai padarė vos trys žaidėjai. Maskvos vyrų futbolo klubo „Dinamo“ žaidėjas Fiodoras Smolovas vasario mėnesį socialiniame tinkle „Instagram“ paskelbė įrašą su žodžiais: „Ne karui!“. Tiesa, nuo to laiko žaidėjas tyli ir jokių pranešimų daugiau nepublikuoja. Tuo tarpu futbolininkas Aleksandras Sobolevas iš Maskvos „Spartak“ klubo karo pradžios dieną taip pat paskelbė antikarinį pranešimą, bet po kelių valandų jį ištrynė.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nadya karpova (@karpichito)

Trečioji Rusijos futbolo žvaigždė, pasisakiusi prieš Ukrainoje vykstantį karą – puolėja Nadia Karpova, žaidžianti Ispanijos „Espanyol“ klube. Nadia yra vienintelė Rusijos moterų futbolo rinktinės narė, viešai išreiškusi kritiką Putino režimui ir tai daro beveik kiekvieną dieną. Nuo karo pradžios, daugiau nei tris mėnesius N. Karpova skelbia antikarines žinutes savo socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje, turinčioje 143 000 sekėjų. „Tiesiog negaliu žiūrėti į šį nežmoniškumą ir tylėti. Nežinau, kas man atsitiktų, jei dabar būčiau Rusijoje, o ne Ispanijoje, bet jaučiu pareigą apie tai kalbėti“, – teigia futbolininkė.

Nuo 2017 metų Nadia gyvena Barselonoje. Rusijos moterų rinktinėje ji žaidė 24 kartus, tarp jų ir paskutiniame Europos čempionate prieš penkerius metus. Tiesa, liepos 6–31 dieną Anglijoje vykstančiame Europos čempionate Rusijos komandos ten nebus. Tai – šalies invazijos į Ukrainą rezultatas.

Nadia Karpova kalbėdama apie karą Ukrainoje atsargiai renka žodžius, bet taip elgiasi ne dėl cenzūros, kurią įkvėpė naujasis Rusijos įstatymas, galintis užtraukti iki 15 metų kalėjimo už viešos kritikos apie valdžią ir kariuomenę platinimą. Nadios priežastys visai kitos – futbolininkė cenzūros nebijo, netgi priešingai – ji paprasčiausiai bijo pamiršti ir nepaminėti ko nors svarbaus.

Rusijos propaganda bando įtikinti savo tautiečius, kad esame labai ypatinga tauta ir visas pasaulis prieš mus ir mūsų „specialiąją operaciją“ nusiteikęs. Nemanau, kad rusai yra kažkuo ypatingi. Tuo pačiu pati nesigėdiju ir to, kad esu rusė, nes asmeniškai man tautybės neapibrėžia vien Putino ir jo vyriausybės veiksmai“, – pasakoja Nadia.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nadya karpova (@karpichito)

Žymi Rusijos futbolininkė negaili kritikos ir prezidentui Vladimirui Putinui. „Putinas iš mūsų atėmė viską, jis atėmė mūsų ateitį. Deja, bet tai jis padarė su mūsų tyliu sutikimu, jo vyriausybė nepatyrė stipraus tautiečių pasipriešinimo. Dauguma rusų tiesiog užsimerkė prieš neteisybę manydami, kad tai – ne jų reikalas“.

Dalyvavau dviejuose opozicijos mitinguose, iš kurių paskutinis buvo skirtas paremti pagrindinį Rusijos opozicijos veikėją, aktyvistą Aleksejų Navalną tuomet, kai jis buvo nunuodytas ir įkalintas, bet vis tiek nemanau, kad padariau pakankamai“, – apgailestauja futbolininkė.

Žmonės, kurie pateisina karą yra propagandos įkaitai. Man jų nuoširdžiai gaila ir manau, kad turime padaryti viską, kad juos išlaisvintume“, – įsitikinusi N. Karpova.

Į Ispaniją jaunoji futbolininkė atvyko tuomet, kai jai buvo 22 metai. Ispanijos futbolo klubas „Valencia“ pamatė pakankamai, kad pasiūlytų Nadiai kontraktą po 2017 metų Europos čempionato nepaisant to, kad ji žaidė vos tris kartus, mat Rusija nepateko į atkrintamųjų varžybų etapą, vykusį Nyderlanduose. Įdomu tai, kad jaunąją sportininkę palaikė ir Argentinos futbolo žvaigždė Lionelis Messi, Nadią pasirinkęs kaip vienintelę moterį iš devynių jaunųjų futbolo žvaigždžių iš viso pasaulio, atrinktų kartu su argentiniečiu dalyvauti „Adidas“ reklaminėje kampanijoje.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nadya karpova (@karpichito)

Pagrindinė Karpovos motyvacija palikti Rusiją buvo moterų futbolo lygis. Nadia pripažįsta, kad oras tam taip pat turėjo įtakos – gūdžią žiemą Rusijoje futbolą žaisti nėra smagu. Taip pat futbolininkė nesitikėjo, kad jai persikėlus į Ispaniją pasikeis ir pačios vidinis pasaulis bei jo vertybės.

Persikėlusi į Ispaniją aš nustojau bijoti tam tikrų dalykų, pavyzdžiui, kalbėti viešai. Taip pat supratau, kad niekas čia manęs nekaltins, kad gyvenu su mergina. Šioje šalyje nėra stigmos dėl to, kad esu lesbietė. Nustebau, kai kartą treneris manęs paklausė, ar į rungtynes atsivesiu savo merginą, man tai buvo didžiulis šokas. Juk Rusijoje žmonės manęs tik klausdavo, ar turiu vaikiną, o čia teiraujasi, ar turiu partnerę / partnerį“, – atvirauja Nadia.

Karpova nuo pat vaikystės slėpė savo homoseksualumą ir stengėsi apie jį nekalbėti viešai. Ji puikiai prisimena derybas Rusijoje dėl pirmosios profesionalios sutarties klube „Rossiyanka“. Futbolo klubo vadovai tuomet bandė įtikinti Nadyos tėvą pasirašyti sutartį, kurioje žadėta „specialiai pasirūpinti jo dukra lesbiete“.

Pasak Karpovos, futbolo klubo vadovai buvo įsitikinę, kad lesbietėms žaidėjoms reikia ypatingo auklėjimo. „Man tuo metu buvo 18 metų ir tėtis po tokio klubo vadovų akibrokšto liepė šiems išeiti. Jis pasakė, kad yra pasirengęs diskutuoti tik apie futbolą, o ne apie dukters seksualinę orientaciją“, – prisimena futbolininkė.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nadya karpova (@karpichito)

2013 metais homoseksualumo „reklamavimas“ tarp nepilnamečių Rusijoje buvo paskelbtas neteisėtu ir pasak įstatymo šalininkų, buvo skirtas apsaugoti „tradicines Rusijos vertybes“. Tad visai nenuostabu, kad šalyje nėra dėl savo homoseksualios orientacijos atvirų sportininkų.

Dabar Rusijos propaganda bando diskredituoti žmones, pasisakančius prieš karą, bandydama atskleisti jų netradicinę seksualinę orientaciją“, – tikina N. Karpova.

Futbolininkė pateikia pavyzdį, kuomet propagandistė Margarita Simonyan – tarptautinio naujienų kanalo „RT”, finansuojamo Rusijos valdžios redaktorė, prakalbusi apie komiko bei laidų vedėjo Maksimo Galkino antikarinę poziciją pasakė: „jis iš tikrųjų yra gėjus!“. Toks išsireiškimas futbolininkei pasirodė absurdiškas, nes tarsi būti gėjumi reiškia būti blogu žmogumi, neturinčiu jokių moralinių vertybių.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by nadya karpova (@karpichito)

Įdomu tai, kad kovo mėnesį prie „Espanyol“ klubo prisijungė ir ukrainietė puolėja Tamila Khimych. „Kai pirmą kartą su ja susitikau, ji į mane žiūrėjo itin atsargiai. Ji nebuvo tikra, ar aš esu prieš karą, ar laikau ukrainiečius priešais. Tą akimirką aš norėjau tik verkti. Galvojau apie jos šeimą ir draugus, ar jiems viskas gerai“, – sako Karpova.

Nadia Karpova džiaugiasi, kad jos futbolo klubas neturi jokių ryšių su Rusija. Tiesa, to paties ji negali pasakyti apie daugumą profesionalių Rusijos sportininkų. „Norėčiau, kad vis daugiau rusų – taip pat garsių rusų sportininkų – pasisakytų prieš karą tam, kad kiti Putino režimo nepalaikantys žmonės žinotų, jog jie nėra mažuma. Toliau nebegalima apsimesti, kad karas nevyksta, jau gana. Tylos laikas privalo baigtis“, – įsitikinusi iš Rusijos kilusi futbolininkė.

Belieka naiviai tikėtis, kad vieną dieną dabartinė mūsų vyriausybė pasens ir pasitrauks. Kai tai įvyks, mes dar būsime gyvi ir turėsime būti pasirengę jų klaidas ištaisyti. Tikiuosi, kad tai įvyks labai greitai“, – pasakoja Nadia Karpova.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: