Animacija turi išskirtinį gebėjimą prikaustyti vaizduotę, peržengti amžiaus barjerus ir nukelti žiūrovus į nuostabos, išminties ir šmaikštumo kupinas keliones.

Animaciniai filmai – nuo nuoširdžių šeimos ir tapatybės tyrinėjimų iki didingų nuotykių distopiniuose kraštovaizdžiuose – siūlo daugybę patirčių, kurios patiks ir jauniems pagal amžių, ir jauniems širdyje žiūrovams. Šiame straipsnyje pristatome dešimt nuostabių animacinių filmų, iš kurių kiekvienas sukurtas taip, kad linksmintų, įkvėptų ir skatintų susimąstyti bet kokio amžiaus žiūrovus. Nesvarbu, ar jie būtų piešti ranka, tapyti, ar kruopščiai lipdyti iš molio, šie filmai primena mums apie animacijos pasakojimo galią ir jos gebėjimą suvienyti žmones iš įvairių gyvenimo etapų.

Animacinio filmo „Mirusi nuotaka“ kadras.

10. „Mirusi nuotaka“ (2005 m.)

Nors iš pirmo žvilgsnio filmas atrodo tikrai netinkamas linksmam šeimos vakarui, ar tuo labiau, ramiai vaikų popietei, bet, kaip sakoma: „nespręsk apie knygą iš jos viršelio“. „Mirusios nuotakos“ veiksmas vyksta žavingoje, tačiau šiurpioje XIX a. Europos kaimo aplinkoje, o žavinga stop motion animacija sukuria unikalų tragedijos ir komedijos mišinį. Istorijos centre – jaunasis Viktoras, kuris dėl antgamtinės painiavos atsiduria požeminiame pasaulyje, vedęs paslaptingąją negyvą nuotaką. Nors požeminis pasaulis gyvas ir spalvingas, Viktoro širdis lieka su gyva sužadėtine, kurią jis nuoširdžiai myli. Nusprendęs ištaisyti klaidą ir grįžti į savo gyvenimą, Viktoras leidžiasi į nuoširdžią kelionę, kurioje gvildenamos meilės, įsipareigojimo ir antros galimybės temos.

Šis Timo Burtono kūrinys – tai ne tik vizualinis šedevras; tai nuotaikinga, romantiška pasaka, kurioje sumaniai persipina tamsios temos su šviesiomis akimirkomis, todėl ji žavi ir vaikus, ir suaugusiuosius. Filmo meniškumas gniaužia kvapą, o detali lėlių animacija suteikia gotikinio žavesio. Nepaisant iš pirmo žvilgsnio tamsios atmosferos, „Mirusi nuotaka“ alsuoja optimizmu ir humoru, todėl yra puikus pasirinkimas šeimos kino vakarui, ypač jaukų rudens vakarą. Filmo istorija suteikia vertingų pamokų apie meilę ir atpirkimą, todėl įvairaus amžiaus žiūrovai galės ir pasilinksminti, ir pasijusti sujaudinti jos skleidžiamos universalios minties.

Animacinio filmo „Legenda apie vilkus“ kadras.

9. „Legenda apie vilkus“ (2020 m.)

Tai animuotas fantastinis nuotykių filmas, kurį režisavo Tomas Moore‘as ir Rosas Stewartas. Šis filmas yra trečioji ir paskutinė Moore‘o „Airiškos tautosakos trilogijos“ dalis. Pirmoji „Kelso abatijos paslaptis“ buvo išleista 2009 metais, o antroji „Jūros giesmė“ – 2014.

„Legenda apie vilkus“ – kerinti animacinė pasaka, kuri žiūrovus nukelia į mistinį XVII a. Airijos pasaulį. Ji pasakoja apie Robyn Goodfellowe, jauną medžioklės mokinę, kuri kartu su tėvu persikelia į Airiją tam, kad šis atsikratytų vilkų. Tačiau Robyn gyvenimas pasikeičia visiems laikams, kai ji susidraugauja su Mebh, laisvamaniška mergina iš paslaptingos genties, apie kurią sklando gandai, kad miegodami jie virsta vilkais. Gilindamasi į užburtą vilkų genties pasaulį, Robyn atranda magišką ryšį, kurio niekada nesitikėjo, ir susiduria su gilia dilema tarp tėvo primestų pareigų ir naujai atrasto ryšio su laukine ir stebuklinga žeme.

Šis vizualiai stulbinantis filmas sukurtas išskirtiniu meniniu stiliumi, kuriame tradicinė animacija derinama su sodriomis, gyvybingomis spalvomis, kad būtų sukurta ryški ir įtraukianti patirtis. „Legenda apie vilkus“ – ne tik puota akims, bet ir širdį šildanti istorija apie draugystę, laisvę ir gamtinio pasaulio pažinimą. Aplinkosaugos ir pagarbos laukinei gamtai temos paverčia šį filmą aktualiu ir edukaciniu pasirinkimu bet kokio amžiaus žiūrovams, o jo pasakojimą gali įvertinti ir vaikai, ir suaugusieji. Filmas kupinas nuotykių ir magijos, bei skatina žiūrovus susimąstyti apie žmonijos santykį su gamta ir vienas kitu, todėl jis puikiai tinka šeimos kino vakarui.

Animacinio filmo „Šaunusis Ponas Lapinas“ kadras.

8. „Šaunusis Ponas Lapinas“ (2009 m.)

Pagal visų mylimą Roaldo Dahlo knygą sukurtoje istorijoje pasakojama apie poną Lapiną, gudrų lapių, kuris, nors ir pažadėjo žmonai, kad gyvens saugesnį ir šeimyniškesnį gyvenimą, negali atsispirti ir grįžta prie savo senų įpročių – kurti intrigas prieš tris piktus ir turtingiausius apylinkės ūkininkus. Taip prasideda juokinga ir jaudinanti gudrybių kova, kurioje jis kuria sudėtingus planus, kaip aprūpinti savo šeimą ir apsaugoti ją nuo ūkininkų keršto.

Sodrūs ir spalvingi filmo vaizdai – atgaiva akims, o greito tempo ir šmaikštūs dialogai prajuokins visą šeimą. „Šaunusis Ponas Lapinas“ nagrinėja tapatybės, šeimos ir savo veiksmų pasekmių temas taip, kad jos būtų suprantamos ir vaikams, ir suaugusiesiems. Dėl išskirtinio stiliaus, įsimintinų personažų ir nuotaikingo siužeto jį įdomu žiūrėti bet kuriai amžiaus grupei.

Animacinio filmo „Haulo Burtai: keliaujanti pilis“ kadras.

7. „Haulo Burtai: keliaujanti pilis“ (2004 m.)

„Haulo Burtai: keliaujanti pilis“  –  vizualiai užburiantis garsiosios „Studio Ghibli“ studijos animacinis filmas, kurį režisavo legendinis Hayao Miyazaki. Filme pasakojama apie Sofiją, jauną skrybėlininkę, kurią pikta ragana prakeikia tapti pagyvenusia moterimi. Siekdama panaikinti prakeiksmą, Sofija susiduria su Haulu, charizmatišku ir paslaptingu burtininku, turinčiu stebuklingą judančią pilį. Įsitraukusi į Haulo pasipriešinimą karingos karalystės reikalavimams, Sofija leidžiasi į fantastinį nuotykį, kuriame nagrinėjamos savęs pažinimo, drąsos ir meilės temos.

Šis filmas garsėja kvapą gniaužiančia animacija, įmantriomis detalėmis ir ryškiais kraštovaizdžiais, kurie susipina į vieną stebuklingą pasaulį. „Haulo Burtai: keliaujanti pilis“  – jaudinanti pasaka, kuri dėl sudėtingų veikėjų charakterių ir jų asmeninio tobulėjimo istorijos eigoje įtiks įvairaus amžiaus žiūrovams. Filme gvildenamos tokios gilios temos kaip karo pasekmės ir užuojautos svarba. Jo gebėjimas sujungti fantaziją su stipriu emociniu pagrindu užtikrina, kad tiek vaikai, tiek suaugusieji neliks abejingi pagrindinėms filmo idėjoms, todėl tai puikus pasirinkimas įsimintinam kino vakarui.

Animacinio filmo „Merė ir Maksas“ kadras.

6. „Merė ir Maksas“ (2009 m.)

„Merė ir Maksas“ parodo neįtikėtiną dviejų labai skirtingų žmonių draugystę: Melburne ( Australijoje) gyvenančios vienišos aštuonerių metų mergaitės Merės ir Niujorke gyvenančio Aspergerio sindromu sergančio vidutinio amžiaus vyro Makso. Istorija rutuliojasi jiems bendraujant laiškais, kuriuose jie išsamiai aprašo savo gyvenimus, svajones ir iššūkius, su kuriais jie susiduria. Jų susirašinėjimas trunka du dešimtmečius, per šį laiką abu personažai auga ir mokosi, pataria vienas kitam apie draugystes, psichinę sveikatą ir siekį būti priimtam bei užmegzti ryšį.

Filmo molio animacijos technika yra ir savita, ir vizualiai patraukli, suteikianti išskirtinę estetiką, kuri sustiprina pasakojimą. „Merė ir Maksas“ garsėja emociniu gilumu ir gebėjimu jautrias temas nagrinėti su humoru ir empatija. Jame pasiekta reta pusiausvyra tarp gyvenimo mielumo ir sunkumų, todėl jis patrauklus žiūrėti ir vaikams, ir suaugusiesiems. Filmas siūlo turiningą pasakojimą, kuris skatina žiūrovus giliai susimąstyti apie žmogiškojo ryšio vertę, todėl idealiai tinka tiems, kurie vertina filmus, kuriuose dera emocinis rezonansas ir apmąstymai apie gyvenimą.

Animacinio filmo „Kubo ir stebuklingas kardas“ kadras.

5. „Kubo ir stebuklingas kardas“ (2016 m.)

Šis užburiantis animacinis nuotykis pasakoja apie Kubo, berniuką, turintį stebuklingą gebėjimą atgaivinti origami, skambant šamiseno (tradicinio japonų instrumento) muzikai. Kai vėl pasirodo kerštinga praeities dvasia, Kubo yra priverstas leistis į žygį vardan savo ir artimųjų saugumo. Kartu su dviem savo globėjais, beždžione ir vabalu, Kubo leidžiasi į epinę kelionę, kurioje susiduria su daugybe mitinių iššūkių, nagrinėjančių drąsos, galios ir šeimos paveldo svarbos temas.

Filmas garsėja nuostabiu vizualiniu meistriškumu, kuriame vaizduotę žadinančiam pasauliui atgaivinti panaudotas stop motion animacijos ir kompiuterinės animacijos derinys. „Kubo ir stebuklingas kardas“ yra ne tik vizualus reginys, bet ir turiningos istorijos filmas, savo gilumu ir sudėtingumu įtraukiantis įvairaus amžiaus žiūrovus. Jame pateikiama prieinama, emociškai jautri, veiksmo ir humoro kupina istorija, o praradimo ir atpirkimo temos nagrinėjamos apgalvotai ir įkvepiančiai. Filmas yra puikus pasirinkimas šeimoms, suteikiantis galimybę pasinerti į kultūriškai turtingą, nuotykių kupiną pasakojimą tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Animacinio filmo „Koralaina ir slaptas pasaulis“ kadras.

5. „Koralaina ir slaptas pasaulis“ (2009 m.)

Koralaina Džouns – darboholikų tėvų atstumta dukra, desperatiškai bandanti sulaukti jų dėmesio. Persikėlusi į naujus namus Koralaina atranda paslėptas duris, kurios veda į alternatyvią, iš pažiūros geresnę jos pačios gyvenimo versiją. Ten visi vietoj akių turi sagas, o visas Koralainos svajones įgyvendina jos „kita mama“ ir „kitas tėtis“. Tačiau šis paralelinis pasaulis netrukus atskleidžia savo tamsiąją pusę, ir Koralaina turi pasitelkti savo sumanumą ir drąsą, kad išsigelbėtų ir grįžtų pas savo tikrąją šeimą.

Henrio Selicko režisuotas filmas, sukurtas pagal Neilo Gaimano romaną, garsėja sodria, išradinga stop-motion animacija, kuri istorijai suteikia nepaprasto šiurpumo. „Koralaina ir slaptas pasaulis“ siūlo įtikinamą pasakojimą, kuriame susipina siaubo, fantazijos ir nuotykių elementai. Nepriklausomybės, drąsos ir neapgalvotų norų kainos temos puikiai tinka ir jauniems, ir suaugusiems žiūrovams. Tai filmas skatinantis visus vertinti tai, ką turi, ir suprasti skirtumą tarp iliuzijos ir tikrovės.

Animacinio filmo „ParaNormanas“ kadras.

3. „ParaNormanas“ (2012 m.)

Istorijos centre – Normanas Babkokas, jaunas berniukas, turintis neįprastą gebėjimą matyti ir kalbėtis su mirusiaisiais. Šis talentas praverčia, kai jo mažam miesteliui pavojų sukelia šimtmečių senumo prakeiksmas. Kartu su negausia draugų grupe Normanas turi kovoti su vaiduokliais, zombiais ir dar blogesnėmis būtybėmis, kad išgelbėtų savo miestelį nuo prakeiksmo. Kovodamas su nesuprastomis dvasiomis ir bandydamas susitaikyti su neramia miestelio istorija, Normanas susipažįsta su pripažinimu, drąsa ir savo, kaip atsiskyrėlio, vaidmeniu.

Filmas papildytas gražia animacija, išskirtiniu personažų dizainu ir tamsiai komišku tonu, kuris jį išskiria iš įprastos vaikiškos animacijos. „ParaNormanas“ gvildena tolerancijos, supratimo ir svarbos priimti tai, kas mus daro kitokius, temas. Todėl filmas ne tik patiks vaikams, mėgstantiems šiek tiek bauginančias istorijas, bet ir suaugusiesiems, vertinantiems gilesnes jo idėjas.

Animacinio filmo „Stebuklingi Sihiros nuotykiai dvasių pasaulyje“ kadras.

2. „Stebuklingi Sihiros nuotykiai dvasių pasaulyje“ (2001 m.)

„Stebuklingi Sihiros nuotykiai dvasių pasaulyje“ yra animacijos šedevras, kurį režisavo žymusis Hayao Miyazaki, o prodiusavo visų žinoma studija „Studio Ghibli“.

Filme pasakojama apie Sihirą, niūrią dešimtmetę mergaitę, kuri, besikraustydama į naują rajoną, su tėvais patenka į paslaptingą ir stebuklingą pasaulį, kuriame gyvena dvasios ir dievai. Kai ragana vardu Yubaba paverčia jos tėvus kiaulėmis, Sihira turi dirbti jos maudykloje ir rasti būdą, kaip išlaisvinti save ir savo tėvus bei grįžti į žmonių pasaulį.

Filmas garsėja savo turtingu fantazijos pasauliu, pilnu fantastinių būtybių, ir kvapą gniaužiančia nuostabia animacija, kuri perteikia japonų folkloro esmę su šiuolaikiniu atspalviu. Jame gvildenamos tokios svarbios temos kaip tapatybė, atsparumas ir kelionė į suaugusiųjų gyvenimą, todėl jis patrauklus įvairaus amžiaus žiūrovams.

Animacinio filmo „Wall-E. Šiukšlių princo istorija“

1. „Wall-E. Šiukšlių princo istorija“ (2008 m.)

„Wall-E. Šiukšlių princo istorija“ – žavus „Pixar“ animacinis filmas, kuriame pasakojama apie mažą atliekas renkantį robotą WALL-E, kuris netyčia leidžiasi į kosminę kelionę, galiausiai nulemsiančią žmonijos likimą.

Ateityje, kurioje Žemė užversta šiukšlėmis ir žmonija pabėgo gyventi į kosmosą, WALL-E, paliktas valyti planetą, randa naują tikslą, kai sutinka elegantišką robotę EVE, pasiųstą Žemėje ieškoti gyvybės. Istorija rutuliojasi, kai WALL-E nuseka paskui EVE per visą galaktiką, siekdamas meilės, ir netyčia pradeda drąsią misiją, kurios tikslas – sugrąžinti žmones į Žemę.

Šiame animaciniame filme nuostabūs vaizdai derinami su širdį glostančiu siužetu, nagrinėjamos atsakomybės už aplinką ir žmogaus dvasios atkaklumo temos. „Wall-E. Šiukšlių princo istorija“ išsiskiria minimaliu dialogų skaičiumi ir dideliu pasitikėjimu vaizdiniais ir komedijos elementais, todėl yra prieinamas ir malonus įvairaus amžiaus žiūrovams. Filmas ne tik linksmina, bet ir skatina sąmoningumą besaikio vartojimo ir aplinkos niokojimo klausimais, todėl jis verčia susimąstyti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: