Žmonija keičiasi mūsų akyse, ir tai puikiai iliustruoja „Radikalaus Grožio Projektas“ – gražių, aukštos kokybės nuotraukų albumas, kuriame visi modeliai turi Dauno sindromą.
Kūrybos koordinatorius Danielisa Vaisas teigia, kad idėja knygai aplankė jį „kaip vizija“, kai jis ėjo gatve. Ilgai dirbdamas su žmonėmis turinčiais Dauno sindromą, jis suvokė, kad egzistuoja didelis atitrūkis tarp stereotipinio požiūrio į žmones su Dauno sindromu ir individais, kuriuos jis pažįsta.
Suteikęs kūrybišką platformą žmonėms su Dauno sindromu, Vaisas taip pat metė iššūkį šiuolaikinės grožio kultūros mentalitetui.
„Per pastaruosius 100 metų mūsų visuomenėje mes tapome uždari dėl to, ką nuolat matėme žurnaluose, pavyzdžiui, manome, kad norint būti gražiu reiškia reikia būti aukštu, plonu ir turėti šviesius plaukus. Bet žmonėms tai pradeda atsibosti.“
Projektas taip pat siekia pakeisti tą idėją, kad žmonės su Dauno sindromu yra mieli, angeliški ir priimantys apkabinimus. Vaisas sako: „Žmonės mano, kad kiti žmonės su Dauno sindromu neturi nuomonės, jokio indivualizmo. Bet tai netiesa ir netgi yra visiškai priešingai.“
„Jie yra išmintingi, labai motyvuojantys, labai kūrybiški. Jie turi labai radikalias, aiškias mintis. Ir, kaip visi, jie visi yra labai skirtingi.“
Žmonės su Dauno sindromu dažnai yra visuomenės bei klaidingų nusistatymų nustumiami į šalį. Bet, kaip Vais sako: „Realybėje jie gali viską. Žmonės su Dauno sindromu yra atskirti nuo meno ir kultūros, kai iš tiesų nėra priežasties jiems nebūti ant Vogue viršelio“.
Remiantis Sarah Gordy, mergina su Dauno sindromu su kuria Vaisas dirba, žodžiais: „galbūt mes išmokstame dalykus lėčiau, bet kai išmokstame, mes profesionaliai tai įvaldome.“
„Radikalaus Grožio Projekto“ modeliai Vaiso atrinkti žmonės iš jo pažinčių darbo teatre ir šokiuose metu, bet projektas išsiplėtė iki globalios korparacijos, į kurią įsijungia žmonės iš Afrikos, Europos ir Vidurio Azijos.
Projektas tampa dar svarbesnis, kai žiūrima į statistiką, rodančią kiek mažai žmonių pastaruoju metu gimsta su Dauno sindromu. Danijoje ir Islandijoje, kuriose atliekamas nuolatinis visuotinis patikrinimas, beveik 100% nėštumų su užsimesgusiu vaisiumi turinčiu Dauno sindromą nutraukiami.
Vaisas sako, kad žmonėms su Dauno sindromumu kyla klausimas: „kodėl jie nori mumis atsikratyti?“
„Žmonės su Dauno sindromu neturi stipraus užtarimo ir todėl yra neišgirstami,“ – teigia jis. – „Suteikiant galimybę ir platformą, jie gali pasiekti tiek, kiek tik jie nori šiame gyvenime, kaip ir bet kuris kitas – ir mes tai įrodome.“
Taip pat skaitykite: Madeline – paauglė su Dauno sindromu išpildė savo svajonę tapti modeliu [FOTO]