Pasivaikščioję po Vilniaus senamiestį, ne kartą išgirsime užsienio kalba bendraujančius turistus iš svetur. Mūsų jau nebestebina su žemėlapiais po miestą klaidžiojantys ir vyresnio amžiaus svečiai. Tačiau ar užsienyje sutinkami Lietuvos senjorai? „Eurostat“ statistika liūdina – Lietuvos senjorai keliauja retai.
Mus „lenkia“ tik Bulgarija ir Rumunija
Nenuostabu, kad Lietuvoje vis dažniau pastebimi skandinavų, vokiečių turistai: šių šalių senjorų keliavimo rodikliai kone kelis kartus viršija Europos vidurkį.
Senjorai sudaro tik 10 % visų Lietuvos keliautojų, ir svetur jie sutinkami dažniau tik už bulgarus ir rumunus – šių šalių pensininkai keliauja dar rečiau už mūsų tautiečius. Pagrindinėmis priežastimis, kodėl vyresni nei 65 m asmenys nekeliauja, įvardijami finansiniai aspektai bei sveikatos problemos.
Kur poilsiauja Lietuvos senjorai?
Išsiruošę keliauti, Lietuvos senjorai nelinkę išlaidauti: jiems svarbi ne prabanga tviskantys apartamentai, o graži gamta, geras klimatas, jūra. Dažniau Lietuvos senjorai renkasi pažintines keliones autobusu, tačiau vis daugėja ir tokių, kurie prioritetą teikia ramiam poilsiui prie jūros. Tokiu atveju jie renkasi keliones lėktuvu į Kroatiją, Turkiją, Ispaniją, Bulgariją. Tokioms savaitės trukmės atostogoms išleidžia apie 400 eurų.
Kaip pastebi „Kelionių panorama“ vadovė Kristina Graužinienė, vyresnio amžiaus klientai neieško ir naujovių: „Jei vieną kartą jie puikiai pailsėjo Bulgarijos kurorte, kitąmet, tikėtina, jie vėl rinksis šią kryptį“.
Keliauja prižiūrėti anūkus
Pasak kelionių agentūros atstovės, vis dažniau jaunos šeimos į keliones vyksta su savo mažamečiais vaikais. Tačiau norėdami bent dalį atostogų laiko pamiršti mažylių priežiūros rūpesčius, keliauti kartu pakviečia ir savo tėvus.
„Kasmet vis daugiau senelių pasinaudoja tokia proga pailsėti užsienio kurorte, taip ne tik padeda savo vaikams prižiūrėti anūkus, bet ir patys pasilepina saule ir šilta jūra“, – kalba K. Graužinienė ir priduria, jog pajutę atostogų „skonį“, po to jie sugrįžta išsirinkti ir kelionės tik sau.
Keliauja ir vieni
Didžioji dalis senjorų keliauja dviese arba mažomis grupelėmis. Taip keliauti ne tik smagiau, tačiau gaunamos ir papildomos nuolaidos.
Vis tik neradę kompanionų, kartais senjorai ryžtasi keliauti ir vieni: „Dažniau taip keliauja atostogaujantys ne pirmą kartą. Jie jaučiasi ramiau, nes jau žino, kad oro uoste juos pasitiks viešbučio atstovai bei jais pasirūpins“, – pastebi kelionių ekspertė.