Wikimedia Comons 350z33 nuotr.

TOOL – amerikiečių roko grupė, kuri nuo savo susikūrimo 1990 metais tapo viena iš įtakingiausių ir gerbiamiausių progresyvaus metalo ir alternatyvaus roko grupių pasaulyje. Jų kūryba, įkvepianti ir provokuojanti, pritraukė milijonus gerbėjų ir pelnė pripažinimą dėl savo sudėtingumo, inovatyvumo ir unikalios vizualinės estetikos.

TOOL grupės nariai išsiskiria savo talentu ir kūrybiškumu. Vokalistas Meinardas Džeimsas Kynanas, gimęs 1964 m. Ohajo valstijoje, garsėja savo intensyviu ir emocingu vokaliniu stiliumi. Prieš pradėdamas muzikinę karjerą, Kynanas tarnavo JAV armijoje ir studijavo meną, kas vėliau atsispindėjo jo muzikos ir vizualinio meno kūryboje. Gitaristas Adamas Džounsas, gimęs 1965 m. Ilinojaus valstijoje, yra ne tik talentingas muzikantas, bet ir sėkmingas specialiųjų efektų kūrėjas Holivude. Jo darbai pasirodė tokiuose filmuose, kaip “Predator 2” ir “Jurassic Park”. Būgnininkas Denis Keris, gimęs 1961 m. Kanzase, yra žinomas dėl savo techninio meistriškumo ir poli ritmų naudojimo. Prieš prisijungdamas prie TOOL, jis grojo su įvairiais kitais muzikos projektais, įskaitant Green Jellÿ ir Pigmy Love Circus. Bosistas Džastinas Čanseloras, gimęs 1971 m. Anglijoje, prisijungė prie grupės 1995 m., pakeisdamas pradinį narį Polą D’Amūrą. Čanseloras anksčiau grojo grupėje Peach ir greitai tapo neatsiejama TOOL dalimi.

Grupė susikūrė 1990 m. Los Andžele, kai Kynanas ir Džounsas, kurie buvo seni draugai, pradėjo kartu groti ir kurti muziką. Jie greitai surado bendraminčių – Denis Kerį ir Polą D’Amūrą, kurie prisijungė prie jų projekto. Pradžioje grupė repetavo ir koncertavo vietiniuose Los Andželo klubuose, kol galiausiai 1992 m. pasirašė sutartį su Zoo Entertainment. Tais pačiais metais jie išleido savo debiutinį EP albumą “Opiate”, kuris buvo kupinas sunkios, agresyvios muzikos ir politiškai įkrautų tekstų. 1993 m. TOOL išleido savo pirmąjį pilno ilgio albumą “Undertow”, kuris greitai pelnė plačią pripažinimą. Albumo kūriniai, “Sober” ir “Prison Sex”, nagrinėjo sudėtingas ir tamsias temas, kaip priklausomybė ir vaikų prievarta. Kynano stiprus vokalas perteikė skausmą ypatingai intensyviai. “Undertow” tapo platininiu per mažiau nei metus, įtvirtinant TOOL, kaip vieną iš žinomiausių naujų metalo grupių 90-aisiais. 1996 m. išleistas albumas “Ænima” dar labiau išplėtė grupės muzikinį spektrą. Su nauju bosistu Džastinu Čanseloru, TOOL sukūrė albumą, kaip vientisą klausymo patirtį, su instrumentiniais tarpukūriais ir sudėtingomis aranžuotėmis. Albumas buvo skirtas jų draugui ir komikui Bilui Hiksui, kuris turėjo didelę įtaką grupės filosofijai. “Ænima” tapo komerciškai sėkmingiausiu TOOL albumu, kuris padarė juos žinomus, kaip progresyvaus roko pionieriais.

2001 m. išleistas “Lateralus” buvo dar sudėtingesnis albumas, kuriame dauguma kūrinių buvo ilgesni nei septynios minutės. Albumas pasižymėjo ne tik sudėtingais muzikos elementais, bet ir giliais, filosofiniais tekstais, skatinančiais klausytojus ieškoti gilesnės prasmės. Singlas “Schism” tapo puikiu pavyzdžiu, kaip sudėtinga aranžuotė gali būti priimtina masėms. Adamas Džounsas interviu “Guitar World” pabrėžė, kad jų požiūris į muziką yra labai griežtas: „Tai nėra gerai, kai tai baigta, tai baigta, kai tai yra gerai“​ ​. 2006 m. išleistas “10,000 Days” tęsė šią tradiciją, nors ir nebuvo toks revoliucingas, kaip ankstesni albumai, jis patvirtino grupės stipriąsias puses su šiais kūriniais:  “The Pot” ir “Vicarious”.

Po ilgos pertraukos, 2019 m. TOOL išleido “Fear Inoculum”. Šis albumas pasižymėjo sudėtingumu ir ilgesniais kūriniais, “Pneuma” ir “7empest”. Nors albumas kai kuriems gerbėjams galėjo atrodyti, kaip ankstesnių darbų perdirbinys, jis vis tiek buvo pasitiktas entuziastingai ir užtikrino TOOL grupę, kaip viena iš įtakingiausių progresyvaus roko grupių. Adamas Džounsas interviu „Louder“ sakė, kad „TOOL yra kaip mašina, kurioje visi dalys turi veikti sinchroniškai“​ .

TOOL yra žinoma dėl savo unikalios vizualinės estetikos. Adamas Džounsas, be savo muzikinių sugebėjimų, yra talentingas vaizdo klipų režisierius ir menininkas, atsakingas už daugumą grupės vaizdo klipų ir albumų viršelių. Grupės vaizdo klipai dažnai naudoja stop-motion techniką ir yra pripildyti simbolizmo, mistikos ir psichodelinių elementų. Kynano dainų tekstai dažnai nagrinėja sudėtingas temas, tokias kaip egzistencinės paieškos, dvasinis augimas, vidinė kova ir socialinė kritika. Jo tekstai yra daugiasluoksniai ir dažnai palieka daug vietos interpretacijoms, skatinant klausytojus ieškoti gilesnės prasmės ir asmeninių refleksijų. Ši roko grupė yra laikoma viena iš įtakingiausių progresyvaus metalo grupių. Jų muzikos ir vizualinių menų inovacijos padarė didelę įtaką daugybei kitų atlikėjų ir grupių. Jie sugebėjo išlaikyti savo unikalų stilių ir tuo pačiu pritraukti didelę ir ištikimą gerbėjų bazę, nepaisant ilgų pertraukų tarp albumų išleidimų. Kaip pabrėžia Kynanas, grupės nariai yra ne tik bendraminčiai, bet ir šeima, kurioje tenka spręsti visus nesutarimus kartu​ (,,Louder‘‘)​.

Per savo karjerą TOOL išleido penkis studijinius albumus, vieną  rinkinį, du ištestinius įrašus (EP), keturis vaizdo albumus, šešiolika singlų ir aštuonis muzikinius vaizdo klipus. Grupės albumai JAV parduoti 13,4 milijonų kopijų tiražu, pagal ,,Nielsen Music‘‘ duomenis. Visi keturi TOOL studijiniai albumai pardavė bent po vieną milijoną kopijų. Didžiausią sėkmę pasiekė albumas “Ænima”, kurio parduota 3,7 milijonų kopijų tiražu.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: