VU archyvo nuotr.

Jaunuoliai demonstravo etinio įsilaužimo žinias, įgūdžius ir patirtį

Spalio 29 d. Tartu mieste Estijoje etinio įsilaužimo konkurse Cyber Battle of Nordic-Baltics 2022 Lietuvos komanda pavadinimu „ITGuys N‘Routers”, kuriai atstovavo Vilniaus universiteto Kauno fakulteto bakalauro studijų programos „Informacijos sistemos ir kibernetinė sauga“ antro kurso studentai: Lukas Misiukevičius, Simonas Švabas, Karolis Petniūnas, ir Ugnius Kerulis iškovojo 7 vietą.

Didžiausią etinio įsilaužimo renginį Šiaurės ir Baltijos šalių regione organizavo Tartu universitetas, kibernetinio saugumo ugdymo kompanija CTF Tech, Šiaurės ministrų taryba ir Estijos nacionalinė televizija. Renginio tikslas – didinti jaunimo ir švietimo darbuotojų informuotumą apie kibernetinę veiklą bei saugumo svarbą.

VU archyvo nuotr.

VU Kauno fakulteto komanda konkurse varžėsi su 19 komandų iš Šiaurės, Baltijos šalių ir JAV. Nenuostabu, kad pirmąją vietą konkurse iškovojo Švedijos komanda. Pasak doc. dr. Vytauto Evaldo Rudžionio, Švedijos Stokholmo universitete kibernetinio saugumo mokoma nuo 1985 metų. Antrąją vietą laimėjo Islandijos nacionalinė komanda, trečiąją – Danijos nacionalinė komandą, ketvirtą – viena iš Estijos komandų.

Geriausios jaunimo komandos iš Lietuvos, Danijos, Islandijos, Latvijos, Suomijos, Švedijos ir Norvegijos iškovojo bilietą į finalinį etinio įsilaužimo renginį atrankos etape virtualioje stovykloje (angl. Bootcamp) rugsėjo 24–25 d. Konkurse galėjo dalyvauti 15–24 m. jaunuoliai iš Šiaurės ir Baltijos šalių, norintys įgyti kibernetinio saugumo pagrindų ir praktinių įgūdžių dirbti kibernetiniame pasaulyje. Dalyviai renginyje įgijo žinių apie Linux, prievadų skenavimą, Metasploit, kibernetinį saugumą, steganografiją, kriptografiją, žiniatinklio ir saugumo pažeidžiamumus. Ir galiausiai, bet ne mažiau svarbu, – konkurso dalyviai susipažino su įsilaužėlių mąstysena.

VU archyvo nuotr.

Pedagogai Kibernizacijos forume dalinosi IT ir kibernetinio saugumo ugdymo patirtimis

Kartu su konkursu Šiaurės ministrų taryba organizavo Šiaurės ir Baltijos šalių edukatorių forumą Kibernizacija (ang. Cibercation), kuriame plenarinius pranešimus apie informacinių technologijų ir kibernetinio saugumo ugdymo būklę, naujienas, technologinius įrankius, lūkesčius ir poreikius skaitė Šiaurės ministrų tarybos Estijos biuro vadovas Christeris Haglundas, Estijos Respublikos Parlamento narys Andresas Suttas, Norvegijos Mokslo ir technologijų universiteto doktorantė Greta Ostbi (Grethe Østby) ir Švedijos Skövde universiteto profesorius dr. Stiuartas Kovalskis (prof. dr. Stewart Kowalski). Taip pat apie informacinių technologijų ir kibernetinio saugumo supratimo ir ugdymo svarbą mintimis dalijosi IT mokytojai iš Islandijos, Norvegijos ir Suomijos mokyklų. Vilniaus universiteto Kauno fakulteto bakalauro studijų programos „Informacijos sistemos ir kibernetinė sauga“ dėstytojas doc. dr. Vytautas Evaldas Rudžionis diskutavo apie kibernetinio saugumo mokymo iššūkius ir galimybes su dėstytojais iš Danijos, Estijos ir Švedijos universitetų.

VU archyvo nuotr.

Apdovanojimus Kibernetinio mūšio nugalėtojams teikė Estijos Respublikos Prezidentas Alaras Karisas

Šis didžiulis tarptautinis kibernetinio saugumo sambūris paliko įsimintinus įspūdžius visiems dalyviams. Vieną dieną trukusį renginį transliavo Estijos nacionalinė televizija. Jį taip pat buvo galima stebėti tiesiogiai internete. Konkurso nugalėtojus iškilmingai apdovanojo Estijos Respublikos Prezidentas Alaras Karisas, kuris 2007–2012 m. ėjo Tartu universiteto rektoriaus pareigas.

„Kuo galima pasidžiaugti ir ko galima pavydėti estams – tai gebėjimo visuomenei parodyti, kad kibernetinis saugumas yra aktuali problema. – įspūdžiais dalijosi doc. dr. Vytautas Evaldas Rudžionis. – Juk ir Estijos Respublikos Prezidentas, ir nacionalinė televizija, ir įvairių medijų žurnalistai stebėjo ir transliavo žinią apie vykstantį konkursą“.

VU archyvo nuotr.

Docentui antrino ir lietuvių komandos „ITGuys N‘Routers” narys Lukas Misiukevičius: „Renginio atmosfera buvo įspūdinga ir įkvepianti. Labiausiai sužavėjo puiki organizacija, kiek pastangų organizatoriai įdėjo į tai, jog mes galėtume turėti išskirtinę patirtį. Apie tokio tipo renginį Lietuvoje girdėti neteko, panašus būtų Vilniaus universiteto vasarį organizuojamas tarptautinis konkursas Cyberthon, tačiau jis vyksta nuotoliniu būdu, o gyvas varžymasis sukelia ne tik gerų emocijų, bet ir adrenalino pojūtį“.

„Mane labiausiai sužavėjo renginio dydis: gausus dalyvių skaičius, komandos iš įvairių valstybių – susirinkę geriausi iš geriausių, o ką bekalbėti apie emocijas, šviesas ir užduotis… įspūdinga!“ – pasakojo kitas konkurso dalyvis Karolis Petniūnas.

VU archyvo nuotr.

Paklausti apie varžybų metu duotas užduotis Vilniaus universiteto Kauno fakulteto komandos nariai pabrėžė, kad tokio masto renginyje vien informacinių technologijų žinių nepakanka, svarbu ir asmeninės pastangos bei patirtis.

„Mūsų komandą nustebino aukštas užduočių lygis. – atviravo Simonas Švabas. – Palyginus su užduotimis atrankos etape virtualioje stovykloje, finalas atrodė lyg kitas renginys! Mums pritrūko patirties CTF turnyruose, todėl buvo nelengva. Tačiau didžiuojamės iškovota 7 vieta – juk čia pirmas kartas, kai dalyvavome Cyber Battle of Nordic-Baltics.“

„Labai pravertė Linux operacinės sistemos pagrindai, išmokti pirmame Informacinių technologijų ir kibernetinio saugumo studijų kurse“, – pasidalino Ugnius Kerulis.

Kitais metais tarptautinį etinio įsilaužimo konkursą Cyber Battle Nordic-Baltics pažadėjo organizuoti pirmąją vietą šiemet laimėjusi Švedija, o 2024 metais finalas vėl grįš į Tartu, kai Estijos miestas, garsėjantis vienu geriausiu pasaulio universitetu taps Europos kultūros sostine.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: