Du diktatoriai - Kim Čen Unas ir Vladimiras Putinas / Kremlin.ru nuotr.

Praėjusį mėnesį Vašingtonas pareiškė, kad Rusija perka ginklus iš Šiaurės Korėjos ir naudoja juos Ukrainoje Įtarimai, kad abi griežtų sankcijų sulaukusios valstybės stiprina karinį bendradarbiavimą, pasirodė praėjus beveik devyniems mėnesiams po Rusijos karo prieš provakarietišką kaimynę, kuris smarkiai išeikvojo jos artilerijos sviedinių, šaudmenų ir sparnuotųjų raketų atsargas.

Jei tai tiesa, toks perdavimas pažeistų ginklų embargą, kurį 2016 m. Pchenjanui nustatė Jungtinės Tautos.

Tiek Pchenjanas, tiek Maskva šiuos kaltinimus neigia. Kokie yra Šiaurės Korėjos ginklų tiekimo įrodymai? Išskyrus JAV pareigūnų teiginius, daug kas yra spėlionės.

Pchenjanui priklausantys ginklai ir amunicija dažniausiai gaminami pagal sovietinius projektus, todėl juos lengvai galėtų panaudoti Rusijos pajėgos, laikraščiui „The Moscow Times“ sakė Londone įsikūrusio Karališkojo jungtinių tarnybų instituto mokslinė bendradarbė Darja Dolzikova.

Nors nėra jokių įrodymų, kad Šiaurės Korėjos ginklai atsidūrė mūšio lauke – priešingai nei Rusijos naudojamų Irano bepiločių lėktuvų atveju – tai nebūtinai reiškia, kad Šiaurės Korėjos ginklai ar amunicija nėra dislokuoti Ukrainoje.

Pasak analitikų, Šiaurės Korėja gali tiekti, pavyzdžiui, sunkiai atpažįstamų rūšių amuniciją, o siuntos į Rusiją ir gabenimas į frontą gali būti užmaskuotas.

Kokius ginklus Pchenjanas galėtų siųsti į Maskvą?

JAV teigė, kad Rusija iš Šiaurės Korėjos perka milijonus artilerijos sviedinių.

Toks pirkinys atitiktų Rusijos kovos stiliaus Ukrainoje poreikius, kai intensyviai naudojama artilerija ir raketų atakos.

„Rusija Ukrainoje plačiai naudojo BM-21 [raketų „Grad“ paleidimo įrenginius], o Šiaurės Korėja ir anksčiau yra pardavusi 122 mm raketų“, – sakė Danielis Solsberis (Daniel Salisbury), ginklų prekybos ekspertas, Londono karališkojo koledžo Mokslo ir saugumo studijų centro vyresnysis mokslo darbuotojas.

Pchenjanas turi ir kitų ginklų, kurių gali prireikti Maskvai.

Šiaurės Korėja turi ne tik prieštankinių ir „žemė-oras“ raketų, bet ir dideles šaudmenų ir raketinių granatsvaidžių atsargas.

Be to, labai svarbu, kad Pchenjanas galėtų padėti Rusijai atkurti išsekusias raketų atsargas.

Pasak S. Salisberio, Šiaurės Korėja gali pateikti įrangą, panašią į Rusijos balistinių raketų sistemą „Točka-U“, kurią Rusija naudojo Kijevo artilerijai atakuoti.

Ukrainos prezidentas Volodomiras Zelenskis praėjusį mėnesį sakė, kad Rusija per konfliktą paleido daugiau kaip 4700 raketų, įskaitant raketų, kuriomis buvo siekiama sunaikinti Ukrainos energetikos infrastruktūrą, ugnį.

Tai greičiausiai sumažino Rusijos atsargas, o laikraštis „The New York Times“ praėjusią savaitę pranešė, kad Rusija dabar šaudo per pastaruosius kelis mėnesius pagaminta amunicija.

Kaip Rusija galėjo gauti šių ginklų?

Esant JT ginklų embargui ir sankcijoms Maskvai, įvestoms po vasario mėn. invazijos, Šiaurės Korėja ir Rusija greičiausiai naudojasi slaptais tiekimo kanalais.

„Valstybės mėgsta laikyti paslaptyje bet kokius neteisėtus ginklų sandorius, pažeidžiančius sankcijas, dėl teisinių pasekmių, tačiau spėju, kad jos tikriausiai nerimauja dėl JAV ir kitų šalių bandymų sutrikdyti tiekimą“, – sakė Solsberis.

Nors Šiaurės Korėja ir Rusija turi 17 km sausumos sieną, po koronaviruso pandemijos sumažėjusi prekyba reiškia, kad ginklų perdavimą būtų gana lengva pastebėti, jei jie būtų siunčiami tiesiai į Rusiją traukiniais ar sunkvežimiais.

Pasak Solsberio, labiau tikėtina, kad ginklų siuntos keliauja per trečiąją šalį.

„Tai nėra neįprasta Šiaurės Korėjai, kuri dažnai siunčia daiktus aplinkiniais keliais, kad suklaidintų visus, kurie gali stebėti“, – sakė jis.

Kaip Šiaurės Korėjos ginklų gavimas galėtų padėti Rusijai Ukrainoje?

Ginklų įsigijimas iš tokių šalių kaip Iranas ir Šiaurės Korėja galėtų būti tarpinė priemonė Maskvai, kai ji didina vidaus gynybos produktų gamybą, kad patenkintų kariuomenės poreikius, teigia Londono karališkojo Jungtinių tarnybų instituto gynybos analitikas Samas Cranny-Evansas

Tai leistų Rusijai ir toliau kariauti panašiu tempu.

 

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: