Viršuje iš kairės į dešinę: Tedas Bundy, Davidas Berkowitz'asas, Jeffrey Dahmer'is, Richardas Ramirez'as. Apačioje: Johnas Wayne Gacy, Dennisas Rader'is, Edmundas Kemper'is ir Gary Ridgway'us

Jungtinės Amerikos Valstijos pirmauja pasaulyje pagal serijinių žudikų skaičių. Žmonių JAV turi penkis kartus daugiau nei Anglija, o štai žudikų – dvidešimt kartų daugiau.

Tokie skaičiai parodo, kad Amerikos visuomenė nėra sveika, kažkas yra negerai su visos bendruomenės mąstysena. Panašu, kad rimtos bausmės, net mirties, nepadeda daryti tvarkos. Daugelyje valstijų yra įgalinta mirties bausmė, tačiau tai serijinių žudikų negąsdina.

Panašu, kad reikia gilintis į visuomenės psichologines, socialines problemas, aiškintis žmonių biologinius aspektus, kurie nulemia tokią gąsdinančią statistiką. Tokius tyrimus vertėtų atlikti nuo pat mažumės, paauglystės, iki suaugusio asmens. Kritiškai svarbu yra suprasti, kas paveikia piliečius, kad šie tampa sociopatais ir šaltakraujais serijiniais žudikais.

Žymus mokslininkas Vilhelmas Reichas išvedė teoriją, kad vyrai augimo ir brendimo laikotarpiu „apsišarvuoja“ nuo išorinio pasaulio, suspaudžia jausmus. Tai, pasak Vilhelmo, yra polinkio smurtauti šaknys. Toks „šarvų“ užsidėjimas gali būti paskatintas įvairių gyvenimo aplinkybių: ankstyvas mažo vaiko atskyrimas nuo motinos, tėvų šaltumas ir apatija, įvairus seksualumo gėdijimas (ypač aktualus kai paaugliai pradeda atrasti savo kūną), per griežtas auklėjimas itin ankstyvame amžiuje.

Galbūt ištyrus moksliniko Reicho teorijas, stebint JAV vaikų gyvenimą nuo mažų dienų ir užtikrinant saugią vaikystę, tinkamą aplinką, galima būtų išvengti ar bent jau sumažinti serijinių žudikų mastus valstybėje.

Pasak britų akademiko Roberto Elisono, Amerikos žudikai randa įvairiausių būdų, kaip pribaigti aukas. Pats populiariausias – nušovimas, toliau yra smaugimas, trečioje vietoje nudūrimas, uždaužymas ir galiausiai nunuodyjimas. Pats nepopuliariausias būdas, kurį renkasi serijiniai žudikai yra aukos nepriežiūra ir gerovės nepaisymas, piktnaudžiavimas.

JAV ir serijinių žudikų statistika. Kas tai lemia?

Kyla klausimas, kodėl būtent Jungtinėse Amerikos Valstijose susidaro toks masinis kiekis serijinių žudikų. Tam paaiškinti keliami keli faktoriai.

Kaltinimų susilaukia brutalumas vaizduojamas vaizdo žaidimuose, muzikoje ar šoką keliančių vaizdų rodymas per įvairias medijas. Dažnai keliama teorija, kad būtent video žaidimai yra atsakingi už smurto propagavimą. Tai viena iš priežasčių kodėl plačiai žinome GTA V žaidime nėra vaizduojami vaikai, nes tai pritrauktų dar daugiau kontraversijos kompanijai Rockstar Games, kuri jau yra sulaukusi kritikos dėl nusikalstamo pobūdžio veiklų vaizdavimo.

Dėl kaltinimo kompiuteriniams žaidimams nėra galutinės nuomonės, dalis visuomenės sutinka, dalis ne. Žudynės Walmart prekybos centre, El Paso mieste Teksaso valstijoje pasiglemžė 22 žmonių gyvybes ir paliko 24 sužeistuosius. Šis kraupus įvykis 2019 metais įžiebė diskusiją, kodėl taip nutinka. Pats žmogžudys tvirtino, kad įkvėpimo pasisėmė iš video žaidimų, prilygindamas save kariškiui. Tuo pasinaudojo politikai ir puolė video žaidimų industriją. Ekspertai teigia, kad tai klaidinga ir yra įsitikinę, kad žudikas buvo paskatintas etninės neapykantos, nes savo manifeste rašė, kad jo ataka yra „atsakas į ispanų (turimi omenyje meksikiečiai) invaziją į Teksasą“.

Visi atlikti tyrimai nepateikia įrodymų, kad video žaidimai skatina neapykanta. Daugių daugiausiai tai yra minimalus efektas, tikrai neprivedantis prie masinių žudynių.

Kita žinoma problema Amerikoje yra ginklų įstatymai, keliantis daug jausmų piliečiams. Sutinkama, kad gana lengvai prieinami ginklai tikrai kelia pavojų visuomenei, tačiau daugelis serijinių žudikų nebuvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais.

Tikintieji aršiai teigia, kad kaltas yra dvasinių vertybių nuvertėjimas, žmogiškumo praradimas. Tačiau kitos valstybės, kurios yra labai liberalios, jose prieinami abortai, gėjų santuoka ir kiti krikščionims nepriimtini dalykai, neturi tokio aukšto serijinių žudikų skaičiaus kaip JAV. Tad argumentas dėl tikėjimo trūkumo nepateisina šio reiškinio.

Žudikų kultūros šlovinimas skatina naujų žudikų atsiradimą – dar vienas slidus teiginys. Daugelis amerikiečių gali išvardinti žinomiausius serijinius žudikus, nes jų kultūroje jie yra idealizuojami filmuose ir serialuose. Verta pabrėžti, kad tokie serialai yra populiarūs įvairiose pasaulio vietose, tačiau neiššaukia masinių smurto akcijų. Štai anglų žudikai Džekas Skerdikas, Jorkšyro Plėšikas (Piteris Sutklifas), Burke ir Hare yra plačiai žinomi Anglijoje, tačiau žudynių neskatina ir nėra idealizuojami.

Gali būti teigiama, kad kalta vienkiemių kultūra, kur namai yra gana toli nuo vienas kito. Šitaip maniakai gali patekti į namus ir kraupiai žudyti, nepažadinant kaimynų. Dar vienas tikinamai lengvas taikinys – didelis skaičius prostitučių gatvėse. Bet tokie reiškiniai yra ne tik Amerikoje, Kanada ir Australija taip pat turi milžiniškus plotus su žema populiacija, bene identiškai su JAV, tačiau ten nėra masinių skerdynių. Negana to, Amerika yra valstybė, kurioje parduodama daugiausiai technikos saugumui užtikrinti. Saugumo sistemos, aliarmai. Šalia to minėta valstybė pirmauja pasaulyje šaunamųjų ginklų, skirtų užtikrinti asmeniniam saugumui, kiekiu.

Galbūt galima sieti serijinių žudikų skaičių su vaikų prievarta? Medijose yra paplitusi nuomonė, kad žudikai yra kilę iš asocialių šeimų, patyrė psichologinį ar fizinį smurtą, gal net abu. Tai skamba gana logiškai, nes žmogus, patyręs smurtą vaikystėje, dažnai paliekamas su giliomis psichologinėmis traumomis ir gali būti vienas iš padarinių, kodėl žmonės tampa nestabilios psichikos. Pasak atliktų UNICEF organizacijos Innocenti Tyrimų centro duomenų, JAV vaikų gyvenimo kokybės kriterijai nėra aukšti, tačiau Jungtinės Karalystės ar kitų valstybių yra gerokai žemesni, bet tai nepaskatina didelio serijinių žudikų skaičiaus susiformavimo, kokį matome Amerikoje.

Serijiniai žudikai trečiosiose pasaulio valstybėse

Sekant pasaulio naujienas, gali susidaryti įspūdis, kad išsivysčiusiose valstybėse yra itin daug serijinių žudikų. Tokia nuomonė gali būti skatinama todėl, jog vakarų vasltybėse daugelis mirčių yra viešinamos, plačiai žinomos visuomenei, aptariamos žiniasklaidoje, vyksta dialogas tarp policijos ir piliečių. Štai trečiosiose pasaulio valstybėse ar, pavyzdžiui, Azijoje, kai kurios nelaimės, o ypač žudynės, gali būti nuslepiamos nuo visuomenės, taip siekiant išvengti baimės ir kontroliuoti emocinę tautos pusiausvyrą.

Tarkime Afrikoje yra nemažai serijinių žudikų, tačiau jų kaltės yra nuslepiamos nuo pasaulio ir žmonių.

Saugios visuomenės?

Ar yra valstybių pasaulyje, kuriose nėra fiksuota jokių serijinių žudikų? Pasak statistikos viena tokių šalių pasaulyje yra Filipinai, juose niekada nebuvo iškilusių žinių apie masines žudynes. Kai kuriems tai kelia abejonių, tačiau jokių įrodymų, kad valstybėje iš tiesų buvo serijinių žudikų, nerasta.

Tuo tarpu daugelyje kitų valstybių yra pasitaikę tokio tipo bylų. Net Lietuvoje yra fiksuotas toks atvejis: Antanas Varnelis apiplėšė ir nužudė šešis žmones 1992 metais, tarp liepos ir gruodžio mėnesių, jam po dviejų metų įvykdyta mirties bausmė.

Tarp pasaulio valstybių yra ir dar kelios, kurių serijinių žudikų skaičius – itin žemas. Tai tokios šalys kaip Afganistanas, Bahamos, Bangladešas, Bolivija, Kosta Rika, Kroatija, Kipras, Egiptas, Hon Kongas, Islandija, Izraelis, Jamaika, Malta, Moldova ir t.t.

Visos išvardintos šalys neturi daugiau nei 2 serijinių žudikų bylų. Kai kurios jų yra vakarietiškos, pirmojo pasaulio valstybės, tad akivaizdu, kad visuomenės gali gyventi be smurto proveržių, skatinamų aklos neapykantos, be žudynių, kurias vykdo apatiški sociopatai. Vienintelis klausimas lieka toks: ką darys Jungtinių Amerikos Valstijų visuomenė ir ko imsis politikai, siekdami suvaldyti savo tragišką serijinių žudikų statistiką?

Žiauriausi JAV serijiniai žudikai

Žiauraus pobūdžio žudynės kai kuriems yra klaikus savęs išreiškimo būdas, tai aiškiai parodo Jungtinių Amerikos Valstijų patys žinomiausi žudikai, pasiglemžę daugiausiai aukų. Štai keletas iš jų:

Samuelis Litlas – nuteistas dėl trijų moterų nužudymo, tačiau vėliau atlikti tyrimai vyrą susiejo su dar 31 žmogžudyste. Šiuo metu manoma, kad tai „produktyviausias“ valstijų žudikas, iš viso gyvenimą užbaigęs 93 žmonėms, pasak jo paties. FTB tiriant bylas toliau, iki šių dienų, susieta dar 50 mirčių, tad manoma, kad jis iš tiesų galėjo nužudyti 93 piliečius. Kol kas įrodyta, kad jis kaltas dėl 60.

Garis Ridgvėjus – žinomas kaip „Žaliosios upės žudikas“, Garis prisipažino nužudęs 71 moterį, tikima, kad tikrasis skaičius gali siekti daugiau nei 90 aukų. Šis maniakas aukas rinkosi pagrinde moteris, kurios dirba sekso paslaugų sektoriuje. Savo nusikaltimus jis vykdė Siatlo mieste, šiuo metu kali iki gyvos galvos be teisės prašyti lygtinio paleidimo.

Tedas Bundis – žudikas, klaidindavęs žmones savo dailia išvaizda ir geromis manieromis. Oficialiai prisipažino įvykdęs 30 žmogžudysčių, tikima, kad vis dėl to aukų skaičius viršija 100 ar daugiau. Garsus dėl savo dviejų pabėgimų iš kalėjimo. Žudydavo itin greitai, vos per kelias valandas pagrobdavo net kelias moteris iš tos pačios vietos. Nuteistas mirčiai elektros kėdėje.

Džonas Veinas Geisis – pripažinta, kad jis nužudęs mažiausiai 33 žmones, aukos buvo paaugliai ir jaunuoliai, visi vyriškos lyties. Kūnus slėpdavęs po savo namu Čikagoje, Geisis turėjo neįprastą pravardę „Žudikas Klounas“. Tokį keistą vardą jam suteikė visuomenė, mat seniau jis linksmindavo vaikus vakarėliuose, persirengęs klounu. Nuteistas mirtinai injekcijai.

Taip pat skaitykite: TOP 10 filmų apie serijinius žudikus

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: