© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Sujungus dvi mutacijas, Indijos viruso variantas gali lengviau pasiekti imuninę sistemą. Net paskiepyti ir persirgę žmonės gali greičiau užsikrėsti.

Indijos koronaviruso B.1.617 variantas rodo du reikšmingus paviršiaus baltymo genetinius pokyčius: E484Q ir L452R. Tiksli atitinkamo genomo pokyčio padėtis yra paslėpta už šių paslaptingų skaičių.

Atskiros mutacijos buvo žinomos ilgą laiką: E484Q yra panašus į E484K, kuris taip pat pasirodė britų, Pietų Afrikos ir Brazilijos variantuose. O L452R mutaciją jau galima rasti Kalifornijos variante CAL.20C. Tačiau Indijoje šios dvi mutacijos pirmą kartą atsirado kartu, todėl dažnai pranešama apie „dvigubą mutantą“.

Dviguba mutacija“ nėra atsakinga už dramatišką situaciją

Tai, kad dvi mutacijos susijungia nereiškia, kad šis variantas taip pat yra dvigubai užkrečiamas ar pavojingesnis – tai dar reikia ištirti. Kol kas duomenų paprasčiausiai trūksta, kad būtų galima geriau įvertinti Indijos variantą.

Bet kokiu atveju tai yra tik viena iš niokojančios padėties Indijos subkontinente priežasčių. Indija turi daugiau nei 17 milijonų iš tikrųjų patvirtintų infekcijų, o tai jau yra antra pagal daugumą infekcijų visame pasaulyje po JAV, o neužfiksuotų atvejų skaičius greičiausiai yra milžiniškas. Indijoje nuo koronaviruso jau mirė beveik 200 000 žmonių.

332 000 aptiktų naujų COVID atvejų per dieną sukelia sveikatos sistemos, kuri jau atsilieka didelėje šalies dalyje, žlugimą. Pernelyg ilgai nacionalinės ir vietos valdžios institucijos kovojo su pandemija tik paviršutiniškai, labai anksti vėl buvo sušvelninti reglamentai.

Ištrūkti iš imuninės sistemos

Kai nauja viruso forma randa būdą „pabėgti“ nuo imuninės sistemos, mokslas tai vadina „pabėgimo mutacija“.

Iš esmės, pasak Roberto Kocho instituto, šios mutacijos lemia sumažėjusį gebėjimą neutralizuoti antikūnais ar T ląstelėmis. Tačiau lemiamas faktorius yra tai, kiek sumažinimas iš tikrųjų turi poveikį.

„Pabėgimo mutacijos“ taip pat gali būti pavojingos tiems, kurie jau yra paskiepyti, ir tiems, kurie pasveiko, nes jie taip pat tikriausiai yra mažiau apsaugoti nuo užsikrėtimo šiuo indišku variantu. Kol kas neaišku, ar paskiepyti žmonės gali užkrėsti ir kitus.

Nepaisant to, BPD sveikatos ekspertas ir epidemiologas Karlas Lauterbachas „Twitter“ nurodo naują Indijos neutralizavimo tyrimą, pagal kurį esamos vakcinos turėtų veikti prieš naują B.1.617 variantą. „Remiantis naujuoju Didžiosios Britanijos tyrimu, vakcinacijos taip pat sumažina infekcijos riziką dviem trečdaliais“, – teigia Lauterbachas. Ir jei susergate ir esate paskiepijęs, sunkios eigos tikimybė taip pat sumažėja dviem trečdaliais. Tai bent jau rodo, kad šie pacientai taip pat yra mažiau užkrečiami.

Tarptautinis vertinimas

Net jei tai skamba ciniškai, atsižvelgiant į dramatišką situaciją Indijoje, iki šiol Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Indijos variantą B.1.617 klasifikavo tik kaip „dominantį variantą“.

Priešingai, Didžiosios Britanijos variantas B.1.1.7, Pietų Afrikos variantas B.1.351 ir Brazilijos variantas P.1 klasifikuojami kaip tikrai „nerimą keliantys“, ir „susirūpinimą keliantys variantai“.

Pasak PSO, šie variantai kelia nerimą, nes jie lengviau plinta, liga progresuoja sunkiau ir ilgiau, nes virusas gali paveikti imuninę sistemą ir sukurtos vakcinos yra mažiau veiksmingos.

Tačiau kol kas yra labai mažai patikimos informacijos apie naują Indijos „dvigubą mutaciją“, todėl gali būti, kad PSO turės atitinkamai pakoreguoti savo klasifikaciją, pakartotinai įvertinusi duomenis.

Ekspertai ramina

„Iš kelių stebėjimų dar neįmanoma nustatyti patikimos tendencijos, tačiau tai reikėtų atidžiai stebėti“, – sako Bazelio universiteto „Biozentrum“ tyrimų grupės „Virusų ir bakterijų evoliucija“ tyrėjai. Apskritai apie kai kuriuos variantus, turinčius žymių mutacijų, nėra daug žinoma. „Šiuo atžvilgiu nemanau, kad B.1.617 nusipelno daugiau dėmesio nei kiti variantai“, – teigia jie.

Jie nemato didelio pagrindo nerimauti dėl Indijos varianto. Tam, kad būtų galima išvengti daugumos Immunescape mutantų sukeltų komplikacijų, esą reikia tik šiek tiek atnaujinti naujos kartos vakcinas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: